Pohreb Winstona Churchilla bol veľkolepý. Rakvu prepravovali aj po Temži.

Odpor k britskej ikone: Robotníkov na Churchillovom pohrebe podplatili

Winstona Churchilla nepovažovali za hrdinu všetci obyvatelia Veľkej Británie. Pre robotníkov bol triedny nepriateľ a snob. Jeho slávnostný pohreb s poctami, ktorý vošiel do dejín, poznačila aférka s neochotnými žeriavnikmi.

V deň pohrebu britského štátnika a vojnového premiéra Winstona Churchilla bol celý Londýn hore nohami. Do britskej metropoly sa s ním prišla rozlúčiť svetová politická špička, celkovo viac ako 113 štátnikov.

Hold mu vzdali stovky tisíc ľudí, vrátane žeriavnikov v prístave. Po 50 rokoch však vyšlo najavo, že robotníkom za synchronizované otáčanie ramenami žeriavov v smere pohrebného sprievodu museli organizátori poriadne zaplatiť.

Snob s cigarou

„Myslím, že budem tlmočiť názor väčšiny, ak poviem, že prístavní robotníci Churchilla nemali radi. Keď sa im predostrela táto požiadavka, odpoveďou bolo rezolútne nie. Pohreb bol navyše v sobotu a nikomu sa nechcelo ísť v čase voľna do práce,“ prezradil v dokumente BBC1 John Lynch, ktorý sa rozlúčky pred 50 rokmi zúčastnil.

„Churchill nebol vzorom pre robotnícku triedu. Poznali sme ho ako človeka z cigarou v jednej ruke a s drinkom v druhej. Nemal s nami nič spoločné,“ dodal Lynch.

Ležal im v žalúdku dlho

Aby Briti zachránili povesť vlastencov, na rad prišli peniaze. Mávanie žeriavmi umocnilo veľkoleposť pohrebného sprievodu, keď Churchillovu rakvu prevážali po Temži smerom do železničnú stanicu Waterloo.

Pozrite si video:

Verejnosť si túto „choreografiu“ vysvetľovala ako spontánnu akciu žeriavnikov, ktorí si uctili pamiatku muža – záchrancu pred nacistickou tyraniou. V skutočnosti ho mnohí považovali za triedneho nepriateľa. Táto averzia mala korene ešte v roku 1910, keď Churchill ako minister vnútra poslal do mesta Tonypandy armádu, aby urobila poriadok so štrajkujúcimi baníkmi.

Ikonický britský premiér zomrel 30. januára 1965 ako 91-ročný po záchvate mŕtvice a niekoľkých dňoch v bezvedomí. Jeho pohreb bol vo Veľkej Británii od roku 1914 prvým štátnym pohrebom občana, ktorý nemal kráľovský pôvod. Účasť svetovej politickej špičky prekonala až posledná rozlúčka s pápežom Jánom Pavlom II. v roku 2005.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní