Ann Bancroftová: Prvá žena na severnom póle vytvorila vzdelávací program aj pre slovenské školy.

Odvážna učiteľka: Podpätky vymenila za lyže a dosiahla severný pól

Prvá žena, ktorá dosiahla severný pól len so psím záprahom, chce na južný zobrať aj slovenských žiakov.

Ann Bancroftová dala pred dvadsiatimi šiestimi rokmi na frak všetkým mužom, ktorí si mysleli, že žena nezvládne cestu na severný pól po vlastných, iba s pomocou psieho záprahu. Všetkým vyrazila dych, keď neskôr s ďalšou cestovateľkou prešli ako prvé ženy na svete krížom Antarktídu na lyžiach.

Učiteľka Ann je prvou ženou, ktorá stála na severnom aj južnom póle. Južný pritom dosiahla v roku 1993 s čisto ženským tímom na lyžiach. Má za sebou ďalších šesť bláznivých expedícií, ale samotné presúvanie po ľade nie je jej životným cieľom. Svoje expedície spojila s originálnym vzdelávaním študentov. Jej programom prešlo viac ako päť miliónov z nich. Na najbližšiu cestu na južný pól chce získať aj slovenských žiakov.

Tím polárničky Bancroftovej: Má niekoľko svetových prvenstiev. Foto: archív A.B.

Ihličky alebo lyže

„Áno, viem chodiť aj na podpätkoch,“ reaguje Ann na moje prekvapenie, že prišla na stretnutie v sukni a lodičkách. Od polárničky by som skôr očakávala dlhé nohavice, pohodlné topánky a žiadnu špirálu na mihalnice. O chvíľu však priznáva, že jej najobľúbenejšou obuvou sú lyže.

Učiteľka v základnej škole, ktorá milovala outdoorové športy, sa v roku 1986 ocitla v čisto mužskej expedícii na severný pól, ani sama nevie ako. Bola to prvá expedícia, ktorá chcela dobyť pól bez dopĺňania zásob. Stala sa v tomto aj prvou, ktorá mala v tíme ženu. Prejsť tisícšesťsto kilometrov z kanadského Northwest Territories na severný pól im trvalo dva mesiace. Vyrazili ôsmi, do cieľa sa ich dostalo len šesť. Dvaja zranení muži sa po záchrannej akcii vrátili domov. Ann sa smeje, že nemala žiadnu ženskú posilu. „Ešte aj všetkých 49 psov bolo mužského pohlavia,“ smeje sa.

Partia: Na južný pól sa tento rok vydá šesť žien zo šiestich kontinentov pod vedením Ann Bancroftovej a Liv Arnesenovej. Foto: archív A. B.

Huskyov berú na expedície väčšinou so zmiešanými pohlaviami. Líder expedície chcel minimalizovať riziko zranenia v bitke o sučku, preto zvolil iba psov. „Huskyovia sú veľmi súťaživí, niekedy sa medzi sebou pobijú o sučku. Expedícia potrebovala, aby sa psy sústredili len na svoje úlohy,“ vysvetľuje polárnička.

Ďalšou novinkou tejto expedície bolo, že jej členovia nezabíjali psy, ktoré už boli nepotrebné. V minulosti niečo podobné polárnici praktizovali, no tomuto tímu to nedovolilo svedomie. „Ako som strávila osem mesiacov tréningu a dva mesiace expedície len s mužmi? Boli a sú to moji priatelia, ale zo všetkých som cítila sexizmus, ktorý sa prejavoval napriek môjmu pocitu, že si ma vážili,“ spomína si Ann.

„Na jednej strane mali medzi sebou rozhovory, na ktorých nechceli, aby som sa ako žena zúčastňovala, na druhej strane za mnou chodili ako za bútľavou vŕbou. Keď nevládali, keď ich niečo bolelo, keď boli psychicky na dne, vždy prišli za mnou. Vyčítala som im, že sa s tým obracajú na mňa a nie na kolegov, ale pochopila som, že pred mužmi je ťažké priznať si zlyhanie. Oni medzi sebou neskutočne bojovali, každý chcel byť superhrdina.“

Päťdesiatsedemdňová expedícia dopadla na výbornú a Ann sa vďaka nej zapísala do histórie, ale bolo jej jasné, že na najbližšie cesty vezme ženy. „Ženy sa nehrajú na hrdinky, sú také, aké sú. Keď nevládzu, plačú. Keď ich niečo trápi, podelia sa o svoju bolesť. V konečnom dôsledku sa ich problémy počas expedície riešia ľahšie,“ vysvetľuje polárnička svoje preferencie.

Bicepsy a psychika

„Polárne expedície a ich úspešnosť nie sú o svaloch, ale o tom, či to máte správne usporiadané v hlave,“ hovorí Ann, ktorá si počas ďalších rokov pripisovala na konto ďalšie prvenstvá. Spolu s Nórkou Liv Arnesenovou sa stali prvými ženami v histórii, ktoré prešli na lyžiach Transantarktické pohorie. Cesta sa začala odletom z Juhoafrickej republiky a skončila sa na Novom Zélande. Trasa najchladnejším kontinentom merala 2 747 kilometrov.

Spolu s Ann a Liv trasu absolvovalo viac ako tri milióny žiakov na celom svete. Polárnička sa totiž rozhodla, že jej výpravy budú mať vyšší cieľ, ako byť niekde prvá alebo dobyť pól. Svoje expedície spojila so vzdelávaním študentov cez internet. Pre školy vypracovala podrobné osnovy k jednotlivým predmetom, pri ktorých žiaci dostali možnosť učiť sa aktívnou a hravou formou. Všetci pedagógovia a študenti cez internet sledovali, kde sa polárničky nachádzajú a aké kroky musia podniknúť, aby sa posunuli ďalej.

„Ešte pred expedíciou som vypracovala napríklad časť učiva pre geografiu, kde sme rozoberali morské prúdy. Žiaci si naštudovali pripravené podklady, vypĺňali rôzne úlohy, vypočítavali, koľko míľ musíme prejsť každý deň, aké zloženie jedla by sme mali mať pre dostatok kalórií a podobne. Museli vymýšľať stratégiu pre náš ďalší pohyb, bolo to pre všetkých mimoriadne zábavné,“ hovorí Ann. Podobne sa cesta cez Antarktídu dala využiť na biológii, fyzike a matematike.

Šesť žien zo šiestich kontinentov

Najbližšia Annina expedícia sa bude konať o desať mesiacov. Má za cieľ naverbovať do programu dva milióny tried sveta a päťdesiat miliónov študentov. Polárnička postavila tím zo šiestich žien, ktoré pochádzajú zo šiestich kontinentov. Témou, ktorú si športovkyne zvolili, je pitná voda vo svete. Míňanie zdrojov, ale aj problém s jej bezpečnosťou.

Žiaci, ktorí sa cez internetové vzdelávanie na osemdesiat dní stanú súčasťou projektu, budú počas expedície diskutovať a navrhovať riešenia problematiky pitnej vody. A prečo sú v tíme opäť len ženy? „Ženy sú tie, ktoré v mnohých krajinách nosia vodu. Je to symbol,“ usmieva sa Ann a dúfa, že do programu sa zapoja aj slovenské školy. Všetky podklady, ktoré na vzdelávanie vypracuje, budú zverejnené na stránke www. yourexpedition.com a školy ich môžu používať. Stačí prístup na internet a znalosť angličtiny.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní