Odvážny krok Ukrajiny: Do finále Eurovízie poslali pieseň o Stalinovi!

Populárna súťaž Eurovízia sa blíži, jednotlivé krajiny si vyberajú piesne, ktoré ich budú reprezentovať.Ukrajinci si za svoju reprezentačnú pieseň vybrali kúsok s názvom „1944“. Speváčka vystupujúca pod pseudonymom Džamala v nej spieva o masových deportáciách za Stalinovej vlády.

Pieseň s výrazne politickým provokačným textom vybrala trojčlenná porota a samotní Ukrajinci. Hlasovali za ňu až 380 tisíc divákov. Speváčkina pieseň, v ktorej odkazuje na rok 1944, priamo popisuje deportácie Tatárov samotným Stalinom, keď ich obvinil z kolektívnej kolaborácie s nacistickým režimom.

Vo vlakoch boli presunutí do Strednej Ázie, mnohí z nich však cestu neprežili. Zomreli na hlad, alebo zlé podmienky pre presúvaní. Text piesne sa nedotýka priamo ruskej anexie Krymu, ktorá začala pred dvoma rokmi, nie je však ťažké tú myšlienku do textu implementovať. Pravidlá známej speváckej súťaže zakazujú piesne s politickými textami.

Nie je ešte jasné, ako sa organizátori popasujú s touto piesňou. Finále súťaže sa bude konať v máji v Štokholme.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].