Takmer stometrová jachta bola kedysi vychyteným plavidlom najmä v radoch prominentov.

Onassisova megajachta je na predaj: Pamätá si Kennedyho aj svadbu Grace Kelly

Pýcha gréckeho magnáta Aristotela Onassisa sa po rokoch v službách štátu dostala do predaja. Jachtársky agent Nicholas Edmiston verí, že sa nájde minimálne desať vážnych záujemcov.

Za 25 miliónov eur ponúkajú luxusnú jachtu, ktorá patrila gréckemu magnátovi Aristotelovi Onassisovi. Bezmála stometrové plavidlo s osemnástimi kajutami je určené pre 35-člennú posádku a pojme 36 hostí. Na palube nájdete knižnicu, športovú miestnosť, detský kútik, fitnes centrum, kozmetický salón, ale aj masáže a jacuzzi.

Útočisko celebrít

Honosné plavidlo postavili v roku 1943 a o jedenásť rokov neskôr jachtu kúpil za vtedajších 34 tisíc amerických dolárov magnát Onassis, ktorý ďalšie desiatky tisíc investoval do rozsiahlej rekonštrukcie. Až potom bolo plavidlo schopné dôstojne privítať na palube celý zoznam zvučných mien – počnúc Johnom F. Kennedym, ktorý sa v roku 1957 v lodnom bare prvýkrát stretol s Winstonom Churchilom, až po svoju neskoršiu manželku Jacqueline, vdovu po Kennedym.

Jachta hostila aj Franka Sinatru, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor či Richarda Burtona. Pôvabná Grace Kelly mala v roku 1956 na palube svadobnú hostinu. Kajuta plavidla bola svedkom Onassisovho romániku s opernou speváčkou Mariou Callasovou, ktorý sa však náhle skončil, keď sa boháč zahľadel do Jackie Kennedyovej. Pár sa zosobášil v roku 1968 na jachte neďaleko Onassisovho súkromného gréckeho ostrova Scorpios.

Na fotografii z roku 1963 je Onassis (v čiernom tričku) s Jacqueline Kennedyovou a Franklinom Rooseveltom juniorom počas plavby na jachte. Foto: TASR

Christina ju nechcela

Po magnátovej smrti v roku 1975 jachtu zdedila jeho dcéra Christina, po ktorej nesie názov. Štedrá dedička však plavidlo venovala gréckej vláde, aby bolo využívané ako prezidentská jachta. Christina O. prešla vzápätí ďalšou rekonštrukciou, ktorá trvala dvadsať rokov.

„Aristoteles Onassis považoval Christinu O. za symbol svojho rastúceho impéria. Bola vrcholom jeho bohatstva a mnoho hviezd priťahovala práve preto, že v nej mali veľký pocit súkromia,“ cituje portál independent.co.uk jachtárskeho agenta Nicholasa Edmistona. Ten verí, že záujem o plavidlo prejaví minimálne desať záujemcov.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní