Pomocou tabletu: Takýmto spôsobom dokážu presne lokalizovať a vybrať nádor pečene v Nemecku.

Operovanie cez iPad a cétéčko za 3 sekundy: Najlepšie nemocnice sveta

Akú máte šancu dostať sa do technologicky najvyspelejších nemocníc sveta? Najbližšia nemocnica k Slovensku, ktorá sa ocitla v prvej tridsiatke technologicky najvyspelejších, je Asklepios Klinik Barmbek v nemeckom Hamburgu.

Vyoperovanie nádoru cez iPad, CT vyšetrenie za tri sekundy alebo roboty, ktoré sa po nemocnici premávajú namiesto ľudí. To všetko nájdete v technologicky najvyspelejších nemocniciach sveta, ktoré majú nový rebríček.

V tridsiatke najpokrokovejších nemocníc sa ocitla viac ako polovica amerických a, pochopiteľne, neobjavila sa v nich ani jedna slovenská alebo česká. Najbližšie k nám je nemocnica v Hamburgu a v top tridsiatke sa objavili aj štyri nemocnice z Veľkej Británie. Zdravotné poisťovne tvrdia, že náš pacient má možnosť liečiť sa aj v týchto zariadeniach.

Najvyspelejšie nemocnice

Nemocnica pre Apple, Google alebo Yahoo. Technologicky najvyspelejšia nemocnica sveta sa podľa rebríčka, ktorý zverejnil zdravotnícky portál, nachádza v Silicon Valley v Kalifornii. El Camino Hospital má všetko, čo si lekár zmyslí, pod jednou strechou. Na liečbu pacientov, ale aj chod nemocnice používajú najvyspelejšie technológie.

Roboty pobehujú po nemocnici a roznášajú lieky, krv, zháňajú tabletky v lekárňach. Stačí, aby si lekár naťukal do tabletu, aký liek pre pacienta potrebuje, a o chvíľu mu ho donesie robotický vozík podľa lokalizácie tabletu. Roboty odvezú do laboratória vzorky krvi pacientov alebo zoženú lieky, ktoré nie sú v centrálnom sklade.

Pred krátkym časom sa nemocnica blysla výkonom, pri ktorom lekári dokážu bez otvorenia hrudníka vložiť pacientovi do srdca aortálnu chlopňu. Špecializáciou nemocnice je onkologická terapia, neurologický výskum, ale aj liečba vedená genómom, ktorá umožňuje šiť pacientom terapiu na mieru podľa genetickej informácie.

Druhú najlepšiu nemocnicu hľadajte v Indii neďaleko Naí Dillí. Fortis Memorial Research Institute Gurgaon je otvorená len pol druha roka a už sa zaradila medzi najlepšie na svete. Nemocnica má kompletné spektrum diagnostických a terapeutických technológií.

Vďaka 3 Tesla digitálnej magnetickej rezonancii je prvou na svete, ktorá používa digitálne širokopásmové zobrazovanie magnetickej rezonancie. Ide o prvú nemocnicu v Indii, ktorá má svoje laboratórium na manipuláciu s kmeňovými bunkami.

Okrem toho personál disponuje hlasovo ovládateľnými operačnými sálami. Pacientov vyšetrujú v iCT, ktoré za tri až päť sekúnd dokáže zobraziť srdce a cievy. Neurochirurgovia v nemocnici zas vedia použiť cétečko aj počas operácie na otvorenom mozgu či chrbtici. Treťou najvyspelejšou nemocnicou sveta je americká Johns Hopkins v Baltimore a štvrtú nájdete v Turecku, v provincii Kocaeli.

Nádory a tablety

Najbližšia nemocnica k Slovensku, ktorá sa ocitla v prvej tridsiatke technologicky najvyspelejších, je Asklepios Klinik Barmbek v nemeckom Hamburgu. Špecializuje sa na komplikované choroby a slúži najmä pacientom, ktorým iné zariadenia nedokázali pomôcť. Preslávila sa unikátnou operáciou, pri ktorej chirurg Karl Oldhafer použil tablet pri operácii nádorov pečene.

„IPad mi pomohol lokalizovať nádory a počas operácie som si mohol spojiť dva obrazy - trojrozmerný model pečene, ktorý sme vložili do tabletu, a reálny obraz monitorovaný iPadom, ktoré sa počas zákroku spojili do jedného obrazu,“ vyjadril sa chirurg.

Nemocnica má technologicky najvyspelejšie diagnostické vybavenie a údajne výborných odborníkov v kardiológii. Vyšetriť alebo liečiť v tejto nemocnici sa môžete aj vy.

Smernica otvorila dvere

Už takmer rok u nás platí legislatíva, ktorá slovenským pacientom umožňuje, aby sa liečili kdekoľvek v rámci Európskej únie. Na plánovaný zákrok na srdci alebo onkologickú operáciu si teda môžete vybrať aj Asklepios Klinik Barmbek. Zdravotná poisťovňa na Slovensku vám však nezaplatí všetko, čo dá nemocnica na faktúru.

Operáciu alebo vyšetrenie uhradí len do takej výšky, ako keby sa odohrala na Slovensku. Rovnako je to s konzultáciami. Ak napríklad prídete do Hamburgu na očné vyšetrenie a zaplatíte zaň päťdesiat eur, poisťovňa vám refunduje necelé štyri eurá tak, ako to má v cenníku na Slovensku.

Navyše, aj keď sa vyberiete k špecialistovi do zahraničia, nesmiete zabudnúť na úsmevné slovenské pravidlá. Potrebujete napríklad výmenný lístok. Ešte predtým, ako sa vyberiete za zahraničným špecialistom, zistite si, či netreba vašu operáciu alebo zákrok vopred schváliť. Zmenšenie prsníkov, akákoľvek operácia srdca alebo liečba drogovej závislosti v zahraničí, to všetko musí poisťovňa vopred odsúhlasiť.

Liečba inde vo svete

Ak ste sa rozhodli pre nemocnicu v Amerike alebo v Indii, poisťovňa vám dokonca uhradí všetky náklady spojené s liečbou. Musíte mať chorobu, ktorú nedokážu naši doktori liečiť, lebo na ňu nemajú potrebnú techniku.

Poisťovňa musí liečbu zaplatiť aj v prípade, že choroba sa u nás síce dá liečiť, ale nie tak rýchlo, ako vaše telo potrebuje. Vtedy máte nárok na zaplatenie všetkých nákladov, schvaľovanie je však komplikované.

Všeobecná zdravotná minulý rok schválila liečbu mimo únie dvadsiatim štyrom pacientom. Nájsť správneho odborníka na svete je niekedy veľmi ťažké. Cez zdravotnícky portál, ktorý funguje na Slovensku už rok, sa môžete skontaktovať s lekármi v špičkových nemocniciach a opýtať sa na ich názor.

Druhý názor

Ivan Štefunko mal chronické bolesti hlavy. Vyšetrenia na Slovensku ukázali, že má v mozgu zle sformované cievy, ktoré mali tvar a veľkosť pingpongovej loptičky. Lekári sa nevedeli dohodnúť, či operovať, alebo nie, zákrok bol obrovské riziko. Rozhodol sa skontaktovať s tými najlepšími rádiológmi sveta. Poslal svoje vyšetrenia poštou do mnohých nemocníc, ale nikto nereagoval.

Pacient nevedel odborníkov motivovať, aby konzultovali jeho nález. Po ôsmich mesiacoch neistoty našiel pán Štefunko amerického odborníka. Operáciu odporučil. Komplikovaný zákrok v Prahe ho najskôr pripravil o pamäť a schopnosť rozprávať, ale po čase sa mu podarilo vrátiť do práce a žije normálny život s opravenými cievami.

Založil stránku, cez ktorú môže ktorýkoľvek pacient aj zo Slovenska získať druhý názor odborníka na svoj zdravotný stav. Konzultovať môže s niektorým zo stovky zahraničných röntgenológov. Do systému vloží výsledky svojich vyšetrení, históriu choroby aj otázky, ktoré ho trápia. Presne sa dozvie, koľko za to musí zaplatiť, aj to, do koľkých dní mu musí lekár podľa zmluvy odpovedať.

Ľuďom by to malo uľahčiť hľadanie renomovaného lekára, ktorý sa na ich výsledky zaručene pozrie. Portál už využili desiatky Slovákov, najviac ich trápili problémy s hlavou a chrbticou.

Ak očakávali, že samotná konzultácia ich problém vyrieši, mohli zostať sklamaní. Nie všetci lekári poradia, čo ďalej. „V prvom kroku naši rádiológovia určia diagnózu na základe snímky a anamnézy. Ak im chýbajú nejaké informácie, komunikujú priamo s pacientom. Vo väčšine prípadov dávajú na záver aj ďalšie odporúčania na liečbu, ale nie je to pravidlo,“ vysvetľuje Lukáš Alner, spoluzakladateľ portálu.

Za konzultáciu pacienti zaplatia niektorému odborníkovi päťdesiat eur, inému dvesto. Každý má iné ceny. Prevádzkovateľ portálu si z poplatku za svoje služby účtuje tridsať percent.

„V budúcnosti chceme systém vylepšiť. Snažíme sa zazmluvniť nielen rádiológov, ale celý tím lekárov, ktorý by mohol urobiť to, čo na Slovensku nazývame konzílium. Rádiológ napríklad presne určí, kde je lokalizovaný nádor a aké štruktúry zasiahol, chirurg sa vyjadrí, či možno nádor operovať, a onkológ povie, či by nebola predtým vhodnejšia onkologická liečba."

"Ak navyše tím lekárov odporučí, v ktorej svetovej nemocnici sa vedia o slovenského pacienta najlepšie postarať, dostane naozaj komplexnú pomoc,“ vysvetľuje Alner.

Schvaľovanie liečby v zahraničí

Zdravotné poisťovne sme oslovili s otázkou, koľko žiadostí na liečbu v zahraničí dostali minulý rok a koľko ich schválili.

VšZP dostala žiadostí: 534 schválila žiadostí: 595 (niektoré z konca roku 2012) liečba v únii bez potreby súhlasu: 644 pacientov

Dôvera dostala žiadostí: 207 schválila žiadostí: 180 liečba v únii bez potreby súhlasu: 1 000 pacientov

Union ZP dostala žiadostí: 47 schválila žiadostí: 40 liečba v únii bez potreby súhlasu: 8 pacientov


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní