Viktor Orbán: „Hodnoty liberalizmu sa dnes zúžili na korupciu, sex a násilie.

Orbán nechce liberalizmus: Je to len korupcia, sex a násilie

Viktor Orbán prirovnáva Maďarsko k Rusku, Číne a Turecku a namiesto liberalizmu chce vytvoriť spoločnosť založenú na práci.

Na Letnej univerzite Bálványosi v kempe neďaleko sedmohradského Tusnafurdő sa od roku 1989 každé leto varí guláš pri folkovej hudbe, ochutnáva sa víno a jedna párty strieda druhú. Zábava však nie je to, za čím sem ľudia chodia, ale dnes azda už iba Maďarom známy sentiment voči národu.

Z tejto akcie vyrástlo najväčšie podujatie venované spolupráci Maďarov a Maďarov, teda tých v materskej krajine a za hranicami. Okrem organizácií, univerzít a politických, obchodných a ďalších združení rumunských Maďarov sú tu vždy hojne zastúpení predstavitelia z Budapešti - ministri, poslanci, tento rok aj z Národnej banky a takých inštitúcií ako Výskumný ústav národnej politiky alebo Podkarpatská obchodná sieť...

Hovorilo sa o spoločnom biznise v karpatskom regióne, turizme a poľnohospodárstve, monetárnom systéme, maďarských preukazoch, médiách, menšinách, dejinách, národe...

Pravidelným hosťom býva maďarský premiér. Vždy sa tu cíti uvoľnene a čo povie, pravidelne vyvolá rozruch. Orbánove slová o tom, že sa dištancuje od liberalizmu, rozobrali médiá od New Yorku cez Brusel až po Tokio.

Čo vlastne maďarský premiér 27. júla v Tusnafurdő povedal? Od globalizácie k národu: „Finančná kríza západných systémov sa začala v roku 2008 a na rozdiel od minulosti toto neprežívame ako zlom, ale ako pomalý proces. Pomaly sa nám to kryštalizuje tak, ako sa hmla postupne usádza nad krajinou.“

Podľa neho práve zažívame zmenu spoločenského poriadku, medzinárodných vzťahov a medzinárodnej politiky, porovnateľnú s koncom prvej a druhej svetovej vojny a z roku 1989.

„Súperenie medzi veľkými hospodárskymi blokmi sa rozšírilo o nový prvok, ako pre daný národ alebo spoločenstvo ľudí vynájsť štát - ten nemusí byť totožný so štátnymi hranicami -, ktorý by bol schopný urobiť daný národ najviac konkurencieschopným v medzinárodnom meradle,“ povedal.

Je presvedčený, že spoločnosti postavené na myšlienke liberálnej demokracie nedokážu v nasledujúcich desaťročiach držať krok s vývojom a zažijú úpadok, ak sa nezmenia - a tieto svoje slová doplnil citátmi amerického prezidenta či britského premiéra.

Obecenstvo, ktoré málo pripomínalo študentský tábor a bolo plné starších dojatých tvárí, nadšene tlieskalo.

Maďarsko medzi velikánmi

Učiť sa vraj môžeme od štátov, ktoré „nie sú západné, nie sú liberálne, nie sú liberálne demokracie, dokonca nie sú ani demokracie, a predsa vedia národy urobiť úspešnými.

„Hviezdy v medzinárodných analýzach predstavujú Singapur, Čína, India, Rusko, Turecko,“ vymenoval ich v tomto poradí. Verí Orbán na podobný úspech malého - alebo veľkého - Maďarska a vidí sa medzi nimi?

Tu jeho prirovnanie predsa len trochu pokrivkáva. Nielen veľkosťou ekonomiky, ale aj v tom, že ich úspech je z veľkej časti výsledkom zahraničných investícií a práve tej liberálnej ekonomiky, ktorú Orbán kritizuje. Je však isté, že ho to k týmto štátom tiahne a tu si hľadá spojencov.

Apropo, Moskva

Túto jeho snahu korunovala v januári tohto roku dohoda o postavení nových blokov v atómovej elektrárni v Paksi, ktoré zafinancuje Rusko za bezkonkurenčných úverových podmienok. Hodnota maďarského exportu do Ruska dosiahla v minulom roku až 2,55 miliardy eur a Maďari by to radi zvyšovali a presadili sa na ruskom trhu s potravinami.

Žiaľ, nie je to v súčasnosti predstaviteľné bez eurofondov, ktorými je dotované maďarské poľnohospodárstvo. Asi preto chce Orbán svoj neliberálny štát budovať v rámci Európskej únie. Maďarská odpoveď, povedal Orbán, na nové spoločenské usporiadanie po národnom, liberálnom a blahobytnom štáte je „štát založený na práci, ktorý priznáva, že nie je liberálny čo do charakteru“, a nemusí teda rešpektovať štátne hranice, čo povedal predtým.

V čom je teda problém s liberalizmom? „Liberalizmus znamená, že môžem robiť všetko, kým neobmedzujem práva a slobody druhého človeka. Ale nie je stanovené, kde je tá hranica, keď ich začnem porušovať, nikoho sme nepoverili, aby to určil. Dennodenne sme sa presviedčali, že to rozhodne silnejší, toho slabšieho zašliapnu.“

Orbán tento „liberalizmus“ do roku 2010 dokázal dobre využiť na to, aby zašliapol svojich politických spojencov aj odporcov, nezávislé médiá a svojimi krokmi celkom liberálne valcoval zásady demokracie. Ale v liberalizme vyhráva silnejší, sám to povedal.

Manifest to nebol

Zahraničné médiá hovorili o Orbánovej doktríne a manifeste, ale domáca opozícia mu takéto kvality nepripisovala. Nepovedal totiž nič, čo by v minulosti už nerobil. „Orbán sústavne buduje to, čoho verbalizácia nás z času načas šokuje,“ hodnotí jeho prejav opozičný denník Népszabadság.

Atómová pôžička Maďarsko dostane od Ruska úver 10 miliárd eur, ktoré využije v rokoch 2014 až 2025 na výstavbu bloku s dvomi reaktormi (1 200 MW) v atómovej elektrárni Paks. Maďarský podiel spolufinancovania výstavby je 20 percent.

Úver bude Budapešť splácať 21 rokov. Vďaka tejto dohode sa Maďarsko stane energetickou mocnosťou v regióne, ale iba na desať rokov. Toľko totiž bude v Paksi fungovať šesť reaktorov naraz, spolu s kapacitou 4 400 MW, a v tom čase Maďarsko vyrobí viac energie, ako je schopné spotrebovať.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní