Prvé poschodie

Pôvab panelákov: Fascinujúci pohľad za steny nenávidenej „králikárne“

Poličky na odkladanie pracujúcich. Králikárne. Paneláky. Toľko preklínané, a predsa sa stali domovom miliónov ľudí predovšetkým v bývakom socialistickom tábore.

Let z Moskvy do Petropavlovska Kamčatského, teda na Kamčatku, trvá jedenásť hodín. Vystúpite, pozriete sa okolo seba a máte pocit, že ste z Moskvy vôbec neodleteli. Tie isté "pjatietažky", päťposchodové paneláky, aké sa stavali v päťdesiatych rokoch minulého storočia. A ak bol Sovietsky zväz jednou šestinou sveta, potom môžeme pokojne konštatovať, že paneláky vyhrali nad šestinou sveta.

Desiate poschodie
Desiate poschodie
Foto: Internet

Bývalé východné Nemecko? Povedzme Berlín? Stačí sa odviezť na Alexanderplatz a ohliadnuť okolo. Paneláky! Maďarsko? Nepoznáte budapeštianske sídliská? A čo tretie najväčšie slovenské mesto, toľko ohováraná Petržalka? Akoby paneláky nestáli aj v Ružinove, Karlovej Vsi, akoby im nepatrili košické, žilinské, banskobystrické sídliská…

Podobajú sa ako vajce vajcu. Ale stačí sa pozrieť dovnútra a zistíte, že to naozaj nie sú králikárne. Čo poschodie, to ľudský osud, to iný svet.

Piate poschodie
Piate poschodie
Foto: Internet

Takto sa naň pozrel rumunský fotograf Bogdan Girbovan, ktorý snímal ľudí žijúcich osem poschodí pod sebou a nevynechal ani jedno. Ruský server Ofigenno.ru sa pohral s myšlienkou, že je to - akoby jedna stena bola zo skla. Nuž, pozrime sa, čo je za ním.


  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní