Prvé poschodie

Pôvab panelákov: Fascinujúci pohľad za steny nenávidenej „králikárne“

Poličky na odkladanie pracujúcich. Králikárne. Paneláky. Toľko preklínané, a predsa sa stali domovom miliónov ľudí predovšetkým v bývakom socialistickom tábore.

Let z Moskvy do Petropavlovska Kamčatského, teda na Kamčatku, trvá jedenásť hodín. Vystúpite, pozriete sa okolo seba a máte pocit, že ste z Moskvy vôbec neodleteli. Tie isté "pjatietažky", päťposchodové paneláky, aké sa stavali v päťdesiatych rokoch minulého storočia. A ak bol Sovietsky zväz jednou šestinou sveta, potom môžeme pokojne konštatovať, že paneláky vyhrali nad šestinou sveta.

Desiate poschodie
Desiate poschodie
Internet

Bývalé východné Nemecko? Povedzme Berlín? Stačí sa odviezť na Alexanderplatz a ohliadnuť okolo. Paneláky! Maďarsko? Nepoznáte budapeštianske sídliská? A čo tretie najväčšie slovenské mesto, toľko ohováraná Petržalka? Akoby paneláky nestáli aj v Ružinove, Karlovej Vsi, akoby im nepatrili košické, žilinské, banskobystrické sídliská…

Podobajú sa ako vajce vajcu. Ale stačí sa pozrieť dovnútra a zistíte, že to naozaj nie sú králikárne. Čo poschodie, to ľudský osud, to iný svet.

Piate poschodie
Piate poschodie
Internet

Takto sa naň pozrel rumunský fotograf Bogdan Girbovan, ktorý snímal ľudí žijúcich osem poschodí pod sebou a nevynechal ani jedno. Ruský server Ofigenno.ru sa pohral s myšlienkou, že je to - akoby jedna stena bola zo skla. Nuž, pozrime sa, čo je za ním.

  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].