Kanibalská minulosť: V niektorých častiach súostrovia možno stále nájsť jej stopy.

Ostrovy, ktoré objavil kapitán Cook, si pamätajú aj kanibalov

Len vo Vanuatu môžete stáť na okraji bublajúceho sopečného krátera, stretnúť sa s náčelníkom, ktorý si pamätá ľudožrútov, a zažiť magické rituály.

Keď budete hľadať súostrovie Vanuatu, cestujte prstom v Tichom oceáne na východ od Austrálie. Až na kraj sveta. Osemdesiattri malých bodiek usporiadaných do písmena Y objavil anglický moreplavec a výskumník James Cook počas svojej druhej plavby okolo sveta v rokoch 1772 až 1775.

Na lodiach HMS Resolution a Adventure preplával postupne okolo ostrovov a všetko si podrobne zaznamenával do denníkov. Kapitán Cook píše, že na ostrove Malekula prijali posádku zvedaví domorodci veľmi priateľsky. Naopak, na Erromangu ich ohrozoval dav rozzúrených kanibalov.

Výprava pokračovala v plavbe smerom k ostrovu, ktorý žiaril na červeno z veľkej diaľky. Išlo o ostrov Tanna s činnou sopkou Yasur. Zátoku, kde zakotvil, pomenoval podľa svojej milovanej lode Port Resolution.

Pri činnej sopke

Cook vymyslel aj názov ostrova Tanna. Inšpiroval ho výraz tana, ktorý používali domorodci pre zem. Cez nízky, ale o to hustejší palmový porast prichádzame na dvor ubytovacieho zariadenia Banyan Casle.

Uprostred dvora stojí zubato usmiata, na prvý pohľad vrúcna pani Linda. Dokola opakuje pár viet v skoroangličtine. Dedukujeme: „Potrebujete si prenajať auto? Bez šoféra či aj so šoférom? Bez šoféra to nepripadá do úvahy, no ani so šoférom!“ Asi si neporozumieme.

Ibaže sopka Mount Yasur je pre nás neodolateľná vábnička. Konečne sme blízko k pohľadu do jej aktívneho krátera - dnes pôjdeme pešo! Prekvapujúco namáhavá cesta nám trvá dvakrát tak dlho, ako sme predpokladali po rozhovore s domácimi. Ale potom sme tam.

Na okraji krátera činnej sopky, nie akejsi turistickej atrapy. Smrdí to tu prachom a sírou, ale vonia prapôvodnou prírodnou transformáciou. Dejiny planéty Zem sa tvoria práve tu a teraz, nie pred miliónmi rokov. Sme toho súčasťou, je to priam vesmírny pocit.

S úbytkom svetla, s príchodom noci, získava toto duniace, hrmiace, čmudiace, fascinujúce predstavenie na atraktivite. Farby ožívajú, zvuky mohutnejú, vystrelené žeravé kamene lietajú čoraz vyššie.

Storočný náčelník

Za lávovým poľom sú hory pokryté hustou tropickou vegetáciou, rastú tu vysoké banyany, kokosové palmy aj banánovníky. Tabuľka upozorňuje na odbočku k dedine Yakel. Je to jedna z viacerých na ostrove, ktorým sa hovorí kastom, čo v jazyku bislama znamená tradičný spôsob života.

Ľudia v komunitách odmietajú príchod civilizácie aj s jej šortkami, tričkami, mobilmi, pracovným režimom a so stresom, s monoteizmom majú problém tiež. Na odev im stačí zopár palmových vlákien, list alebo látka nazvaná nambas, presne ako si poznačil do svojho denníka kapitán Cook.

Na dodržiavanie zvykov dohliada v osade stodvaročný náčelník. Pochudnutý starec so strapatými bielymi vlasmi a s mohutnou bradou má v spoločenstve zákonodarnú moc. Dozerá tiež na prezentáciu pralesných tancov správnym osobám. Platiacim. Vyzbierané vaty údajne poslúžia na nákup jednoduchých pracovných nástrojov na zjednodušenie života.

Strašidelné sochy

Veríme, že starodávne trasúce sa dvojvrtuľové lietadlo s kapacitou tridsať cestujúcich nás prevezie na ostrov Pentecost, odtiaľ pôjdeme člnom na sopečný Ambrym. Obsadili sme miesta v prvom rade, z ktorých máme okrem výhľadu cez doškriabané sklá bočných okienok ničím nerušený pohľad do pilotnej kabíny. Dvere nám rozhodne neprekážajú. Žiadne tu nevisia.

„Volám sa Bob, chlapci. Toto lietadlo pilotujem už od čias, keď bolo ešte nové a lesklé. Prevádzka bola vtedy bezproblémová,“ podáva nám profesionálnu mapu súostrovia. Boba ľahko vyprovokujeme, aby preletel stredom ostrova Ambrym. S iskrou objaviteľa nalietava ponad lávové polia sopiek, zahalených hustými chumáčmi oblakov.

Za dobrej viditeľnosti možno zazrieť lávové jazero na dne krátera Mount Marum. Na brehu oceána nás čaká Solomon Douglas s motorovým člnom.

Neďaleko stoja dve chatky, tretia je rozostavaná. Solomon ju opravuje už od roku 2000, keď mu turistické centrum zničil zúrivý cyklón. Okolo nich je ovocná záhrada s pozapichovanými tajomnými rezbárskymi dielami. Sú z drevených klád, vysokých meter a pol.

Nemé tváre s hrubými melanézskymi črtami pôsobia skoro strašidelne. Keď Solomon vidí naše prekvapenie, odvedie nás do osady Ranon. Jeho brat tu vedie tím šikovných rezbárov.

Chlapi makajú v horúčave bez oddychu na desiatich rozmerných drevorezbách a dvadsiatke menších sôch. Dostali atraktívnu zákazku z Nouméy v Novej Kaledónii. Sochy sú takmer rovnaké ako na Solomonovom dvore, len väčšie. Vyrábajú ich z dreva stromu rastúceho na pobreží, hovoria mu hardwood. Má červenú farbu, mimoriadne vysokú tvrdosť a takmer neuveriteľnú hmotnosť.

Niektoré sochy vážia až 1,5 tony. Priplávajú si po ne nákladné lode z Novej Kaledónie. Ich cena je obrovská už tu, no presun do Európy či Ameriky ju vyženie kolmo nahor. Sú obľúbenou súčasťou interiérových alebo záhradných priestorov tých najluxusnejších rezidencií.

Čierny ostrov, čierna mágia

Snažíme sa zorientovať podľa Solomonových pokynov v tmavom premočenom lese. Šliapeme do klzkého svahu, načúvame zvukom sparenej džungle. Ambrym je čierny sopečný ostrov s čiernou pôdou, nasiaknutou čiernou mágiou.

Prichádzame k dedinke Fanla na rituálnu čistinku. Udupaná čierna zem obkolesená zelenou hradbou stromov je vyzdobená vyrezávanými bubnami vysokými aj niekoľko metrov, so zízajúcimi, pretiahnutými tvárami a s rozpáranými dutými bruchami.

Mágia je prítomná. Sporo oblečení domorodci poskakujú podľa zvukov z drevených sôch bubnov, dupú nohami až sa pôda otriasa, medzi nimi sa vynímajú chlapi v úžasných maskách. Zahalení sú v akejsi huni z vysušených tráv, na hlavách majú drevené masky so šticou z vtáčích pier, v rukách držia hudobný nástroj podobný ozembuchu.

Obrad pôsobí tajuplne, magicky, skoro až nepovolene. Ako nejaký neprípustný rituál čiernej mágie. Úloha tancov rom však súvisí s úrodou dôležitých plodín. Je výhradne mužskou záležitosťou. Po ukončení obdobia tancov chlapi masky okamžite zničia, aby ich nemohli vypátrať zlí duchovia.

Rozlúčka s väzňami

Vraciame sa do hlavného mesta Port Vila, na letisku Norsup je nezvyčajne veľa ľudí. V tieni mangového stromu stojí palmová chatrč, slúžiaca ako letiskový bufet. Majú tu jedinú funkčnú mrazničku v meste. Dávame si nanuk, lebo náš let posunuli.

Prednosť dostáva trinásť odsúdencov v sprievode policajnej hliadky, transportujú ich do väznice na ostrove Santo. Preto je tu toľko ľudí! Prišli sa rozlúčiť s väzňami, poklebetiť si s členmi širšej rodiny, dať si zmrzlinu z mrazničky.

Policajti vlečú väzňov cez ľudský koridor, pchajú ich do stiesneného priestoru starého lietadla. Nešikovne kývajú spútanými rukami cez malé okrúhle okienka. Otcovia zahanbene postávajú, deti pobehujú okolo nariekajúcich mám. Vzlyky, plač, mávanie vreckovkami, smutné lúčenie, lietadlo strácajúce sa na belasej oblohe.

Čierny záver nášho cestovania „čiernoostrovím“? Lietadlo sa po nás vracia a keď pristávame v Port Vile, vidíme, ako priamo pred nosom lietadla vzniká dokonalá kruhová dúha! Piloti si tento vzácny jav vychutnávajú rovnako vzrušene ako my. V hoteli, kde sme začínali putovanie po Vanuatu, nás na rozlúčku čakajú vychladené kokosové orechy.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].