Vľavo cárovič Alexej, ktorý umrel 38-ročný. Od týrania alebo na príkaz otca Petra I. Veľkého?

Osvietenec aj tyran: Peter I. Veľký poslal na smrť vlastného syna

Unikal pred nenávisťou svojho otca cára Petra Veľkého, napokon zomrel vo väzení záhadnou smrťou.

Čím bližšie k trónu, tým väčšia žumpa. Žumpa ukrývajúca sa za fasádou nablýskaných spoločenských konvencií. Osobitne ňou vynikala taká rozsiahla krajina, akou je Rusko. A osobitne za cára Petra I., reformátora, ktorého neskôr nazvali Veľký. Krutosť dostal do vienka. Vystavení jej boli potom aj jeho najbližší.

Krvavý trón

Peter I. z rodu Romanovovcov zažil v detstve rovnako desivú udalosť ako jeho niekdajší predchodca Ivan IV., ktorého neskôr nazvali Hrozný. Bojari, často mocnejší ako cári, zavraždili jeho matku, chceli však aj jeho. Vkradli sa do komnaty, kde spal, ale počul ich a ukryl sa. O vyše sto rokov neskôr bojari prepadli palác a zavraždili každého, kto sa im postavil do cesty. A to pred očami desaťročného Petra. Cárovná ušla so synom do svojich komnát.

Ivan a Peter mali aj ďalší osud podobný. Obaja vyrastali vo svete úkladov, intríg, nenávisti, násilia. Ivana často zatvárali do komnát, niekedy mu celý deň nedali jesť, niekedy len kôrku. Petra a jeho matku vyhnali z cárskeho dvora na veľkostatok, kde museli vyžiť z chudobnej renty. Nedostalo sa mu ani poriadneho vzdelania a výchovy. Sotva sa naučil písať a čítať. Správanie mal nezvládnuteľné, bol bezohľadný a nestrpel nijaký odpor.

Peter bol mocný, vysoký mladík, meral vyše dvoch metrov, ktorý prekypoval energiou. Rýchlo si získal priazeň nespokojných s vládou jeho panovačnej nevlastnej sestry Sofie, nespokojencov najmä v radoch armády, a ako sedemnásťročný sa chopil moci. Tentoraz pre zmenu jeho sestru poslali do vyhnanstva do kláštora. Aj Ivan sa ujal vlády ako sedemnásťročný. Obom prežité násilie zmrzačilo dušu na celý život.

Ako lodiarsky učeň: Cár sa veľakrát pohyboval v prezlečení. Foto: profimedia.sk

Svetobežník

Peter bol ako chlapec veľmi zručný. Často chodieval do osady Kukuja neďaleko Moskvy, ktorú obývali Nemci, Holanďania, Francúzi, Angličania, Taliani. Tí sa venovali rozličným remeslám. Peter sa im priučil - stolárstvu, tesárstvu, kováčstvu, hodinárstvu, výrobe zbraní. Aj viacerým jazykom. Naučil sa po nemecky, po francúzsky, po holandsky, po anglicky. Spoznával zvyky a zmýšľanie viacerých národností a ako cár uznal za potrebné učiť sa od západných krajín.

Peter I. chcel od základu zmeniť ríšu, pretvoriť ju na modernú krajinu. Preto sa vybral na skusy do sveta. Inkognito s početnou výpravou sa ocitol najprv v Holandsku. Zdržal sa tam vyše pol roka. Osvojil si lodiarske remeslo, ale navštevoval aj divadlá, múzeá, botanické záhrady, manufaktúry, anatomické ústavy. V tých sa naučil aj niekoľkým chirurgickým zákrokom. Údajne s obľubou trhal zuby a ukladal ich do vrecúška - dodnes sa zachovali v petrohradských muzeálnych zbierkach.

Cárova ďalšia cesta viedla do Anglicka, potom do Viedne. Odtiaľ si na tri dni odskočil do Bratislavy. Bolo to v júni 1698. U nás ho zaujímali najmä lodenice, v ktorých zhotovovali lode pre cisársku dunajskú flotilu.

Despota

Chcel rýchlo, čo najrýchlejšie pretvoriť svoju ríšu na civilizovanú krajinu. V západných krajinách sa prudko rozvíjali manufaktúry. Prečo by sa nemohli aj v Rusku? V západných krajinách venovali veľkú pozornosť lodiarstvu. Rusko bola veľmoc, ale takmer bez námorníctva. A prečo by Rusko nemalo zaviesť pravidelnú armádu? Cár chcel, aby sa ľud zbavil stredovekých tradícií a nariadil nosiť šaty podľa západných vzorov, mužom zakázal dlhé brady, nástojil, aby sa ženy mohli zúčastňovať na spoločenských podujatiach.

Krásne predsavzatia! Lenže z Ruska chcel urobiť civilizovanú krajinu civilizovaný barbar. Preháňal sa krajinou a násilím presadzoval reformy. Kto sa vzoprel, toho kruto telesne trestali. Beda tomu, kto sa postavil na ozbrojený odpor. Naň sa postavili vojaci, strelci. Dal ich týrať v štrnástich mučiarňach naraz. Sám ich mlátil kyjakom. Popravili ich asi dvetisíc.

Peter sa stával čoraz neznášanlivejším, bezohľadnejším, pomstychtivejším. Nik nebol ušetrený jeho svojvôli. Najmä, keď si vypil. A pil často a veľa. Do nemoty opíjal aj ostatných. Potom ich vystavoval krutým, až sadistickým žartom. Bojar Golovin odmietol na hostine šalát ochutený octom a cár prikázal dôstojníkom, aby mu ocot nasilu vliali do úst a do nosa. Prestali, až keď sa začal dusiť a krvácať.

Zlý manžel, zlý otec

Petra oženili ani nie sedemnásťročného. Matka mu vybrala za manželku o tri roky staršiu Jevdokiju Lopuchinovú. V domnení, že táto jemná, plachá dcéra z váženej moskovskej šľachtickej rodiny zušľachtí mravy divokého muža. Omyl! Aj k nej bol hrubý a bezohľadný. Predovšetkým však nevšímavý. Často chodieval preč na celé týždne a mesiace.

Prvému synovi, Alexejovi, sa veľmi potešil. Druhému, Alexandrovi, ktorý zakrátko zomrel, neprišiel ani na pohreb. Aj o tretieho, Pavla, hneď prišiel. Alexejovu výchovu a vzdelávanie zveril ľuďom, čo na takú činnosť nemali ani základné predpoklady. Okrem iných kniežaťu Menšikovovi, brutálnemu a hrubému mužovi. Alexej sa ho bál. Ešte väčšmi sa bál otca, ale len zriedkavo ho vídaval.

Keď sa Peter rozhodol žiť s milenkou Katarínou, vyhnal Jevdokiju do kláštora. Odtiaľ písala srdcervúce listy rodičom: „Preboha živého, dajte mi jesť, dajte mi piť a pošlite žobráčke nejaké šaty.“ Tam aj dožila ako „mníška Helena“. Zobrali jej i syna. Mal vtedy deväť rokov a dostal potom takú výchovu a také vzdelanie ako otec, to znamená takmer nijaké.

Nenávideli sa: Otec Peter Veľký a syn Alexej sa líšili vo všetkom, spoločná bola len ich láska k alkoholu. Foto: profimedia.sk

Nenávisť narastá

Cár nebol ani trochu spokojný so svojím synom. Aký má byť panovník? Rázny, energický, tvrdý. Má byť odvážny vojak a má sa starať o svoju ríšu. A Alexej? Uhýba pred povinnosťami. Keď má niekam ísť do boja, ochorie, štátnopolitické záležitosti ho nezaujímajú. Zato je zahĺbený do Biblie, stále je chorľavý, navyše je aj klamár a ľstivý. Otec a syn boli úplne rozdielni. Helga Thomová vo výbornej knihe Zločiny v štátnom záujme konštatuje: „Jedinou spoločnou vlastnosťou oboch bolo asi pijanstvo.“

Nenávisť medzi otcom a synom vrcholila. Peter, trasúc sa od hnevu nad synovým ustavičným uhýbaním pred povinnosťami budúceho panovníka, poslal mu list - ultimátum. Vyhrážal sa v ňom, že ak sa nezmení, zbaví ho následníctva a pošle do kláštora. „Budeš pre mňa hnisavým údom a ja zabudnem, že si mojím jediným synom.“ Alexej, trasúc sa od strachu, oznámil otcovi, že sa podvoľuje jeho vôli a pôjde do kláštora. Namiesto toho sa však rozhodol pre útek.

Návrat po smrť

Nastalo obdobie, keď cár naháňal cároviča po celej Európe. Alexej hľadal útočisko najprv vo Viedni. Veď cisár Karol bol príbuzný. Cisár ukryl cároviča v pevnosti Ehrenberg v Tirolsku. Lenže Alexej vôbec nepomýšľal venovať sa mníšskemu životu, ale len doterajšiemu - hýreniu a alkoholu. Tak sa cárovým špicľom rýchlo podarilo vypátrať, kde je. Cár požiadal cisára, aby mu syna vydal. Cisár sa tváril, že o ničom nevie, ale presunul Alexeja do Neapola. Aj tam ho však špicli vypátrali.

Napokon sa cárovič znova ocitol v Petrohrade. Na základe otcovho zmierlivého listu. Stálo v ňom: „... sľubujem Ti a ubezpečujem Ťa pri Bohu a jeho spravodlivosti, že Ťa nepotrestám.“ Cár mu dokonca prisľúbil, že sa môže oženiť s milenkou Afrosiňou, ktorá vedela piť zarovno s Alexejom. „Ten blázon prichádza na svoj pohreb, a nie na svoju svadbu,“ skonštatoval knieža Gagarin.

Nasledovala pomsta. Cár potrestal všetkých, ktorí vedeli o Alexejovom úteku - príbuzných, príslušníkov vysokého duchovenstva a dôstojníkov. Mučili ich a beštiálne popravili.

Cároviča uväznili, vymlátili z neho priznanie, že chystal sprisahanie proti cárovi, a vyrubili mu - pred otcovým zrakom - dvadsať palíc. Súd ho odsúdil na smrť. Očakávali, že cár udelí synovi milosť, no Alexej 26. júna 1718 náhle zomrel. Podľa úradnej správy: „Zdá sa, že to bola mŕtvica.“ Umrel od týrania alebo na otcov príkaz? To je hlboko utajené v dejinách.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní