Amatrice: Ľudia do poslednej chvíle dúfali, že v troskách zachránia svojich najbližších.

Otrasy hrôzy v Taliansku: Štvrte zrovnané so zemou pochovali stovky ľudí, detaily ničivého zemetrasenia v priamom prenose

Mohlo sa katastrofe v strednom Taliansku predísť alebo mohli sa aspoň zmierniť jej ničivé dôsledky?

Vyše päťsto obetí, celé štvrte zrovnané so zemou, možno až desaťtisíce ľudí bez domova. Taká podľa odhadov v čase našej uzávierky bola bilancia ničivého zemetrasenia v strednom Taliansku, z ktorého sa krajina na Apeninskom polostrove bude ešte dlho spamätávať. Uprostred nekonečného smútku, šoku a zdesenia sa vynorili dve závažné otázky. Nedalo sa tragédii zabrániť a museli sme ju do detailov sledovať v priamom prenose?

Detské obete

Massimo Piermarini vie o zemetrasení svoje. V roku 2009 mu otrasy zrovnali so zemou dom v meste L’Aquila, takže s celou rodinou sa presťahovali do mestečka Amatrice. Tu musel zvládnuť ďalší úder, oveľa ťažší. Keď sa zem začala chvieť, okamžite sa vybral do domu syna Massimiliana. Stavba ležala v troskách. „Nechceli ma pustiť dnu, lebo to bolo nebezpečné, ale nedbal som. Musel som tam ísť, hľadať ich. Žiaľ, dievčatku už nebolo pomoci,“ povedal denníku Daily Mail.

Zúfalstvo: Ľudia sa so stratou vyrovnávali ťažko.
Zúfalstvo: Ľudia sa so stratou vyrovnávali ťažko.
profimedia.sk

Zúfalstvo: Ľudia sa so stratou vyrovnávali ťažko.FOTO: profimedia.sk

Massimo hovoril o svojej vnučke. Zatiaľ čo syna s nevestou záchranári previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice, osemnásťmesačná Marisol otrasy neprežila. Keď sa dom zrútil, nič netušiace dieťa spalo vo svojej postieľke.

Podobné srdcervúce príbehy prichádzajú v týchto dňoch z Talianska ako na bežiacom páse. Najmä z mimoriadne ťažko postihnutých miest Amatrice, Accumoli či Ascoli Piceno. Alebo aj z celkom zdevastovanej dedinky Pescara del Tronto, odkiaľ prichádza ďalší dojímavý príbeh. Záchranárom sa podarilo z trosiek vyslobodiť štvorročné dievčatko, ktoré prežilo len vďaka heroickej obetavosti jeho staršej sestry. „Giulia umrela, aby zachránila svoju sestru. Ľahla si na ňu,“ povedala reportérom so slzami v očiach stará matka dievčat Angela Cafiniová.

„Mladšia vnučka je len vďaka tomu nažive. Povedali mi, že nemá žiadne zranenia, iné vysvetlenie neexistuje.“ Šesťdesiatštyriročnú ženu niekoľko dní pred zemetrasením prišla z Ríma navštíviť dcéra so zaťom a s vnučkami. Chvíle rodinného šťastia a pohody sa za niekoľko okamihov zmenili na obrovskú tragédiu. „Je to zázrak, že prežila, ale aj tak mi to trhá srdce. Prišla som o jednu vnučku, druhá žije,“ povedala pani Cafiniová, ktorá bola počas otrasov v druhom dome. Dcéru a zaťa záchranári previezli do druhej nemocnice.

Boj s časom

Samozrejme, sú aj povzbudivejšie príbehy. V dedinke Pescara del Tronto sa záchranárom podarilo po sedemnástich hodinách spod trosiek vyslobodiť desaťročné dieťa. Živé. Svedkovia hovoria o naozaj výnimočnom okamihu. Život v zdevastovanej ulici sa podľa svedkov na chvíľu zastavil a ľudia potleskom a nadšenými výkrikmi pozdravili záchranára, ktorý zo zrúteného domu na rukách vyniesol vyčerpané dieťa.

V dňoch po ničivom zemetrasení je mimoriadne ťažké vyrovnať sa so všeobecnou neistotou. Záchranári v podstate bojujú s časom, netušia, koľko ľudí zostáva uväznených pod troskami a koľkí z nich ešte žijú a ako dlho žiť budú. V čase našej uzávierky úrady potvrdili 270 obetí, odhady hovorili o vyše päťsto mŕtvych.

Zostali len spomienky: Tisíce obyvateľov postihnutých oblastí prišli o strechu nad hlavou. So všetkým, čo milovali.
Zostali len spomienky: Tisíce obyvateľov postihnutých oblastí prišli o strechu nad hlavou. So všetkým, čo milovali.
profimedia.sk

Zostali len spomienky: Tisíce obyvateľov postihnutých oblastí prišli o strechu nad hlavou. So všetkým, čo milovali.FOTO: profimedia.sk

„Moja sestra a jej manžel sú pod troskami, čakáme, kedy ich vykopú, ale nevedia sa k nim dostať,“ zalamoval rukami 69-ročný Guido Bordo z horskej dediny Illica, ktorú zemetrasenie takmer úplne zničilo. „Z trosiek neprichádzajú žiadne hlasy, počujeme len ich mačky. Nebol som pri nich, ale po zemetrasení som sem hneď pribehol,“ uviedol pre agentúru AFP zronený Talian.

Dramatické chvíle so zatajeným dychom sledovala celá krajina, keďže televízia TG24 vysielala časť záchranných prác v priamom prenose. Asi netreba zdôrazňovať, že niektoré zábery boli len pre silné žalúdky. V spomínanej dedine Pescara del Tronto napríklad mŕtve telá ležali na detskom ihrisku. Nehovoriac už o stave tiel objavených v ruinách. Ešte raz sa tak stala aktuálnou debata, kde sa nachádza hranica medzi tým, čo by sa ešte v televízii vysielať malo a čo je už príliš silná káva.

„Bolo to dosť na hrane, ľudia to sledovali ako senzáciu,“ povedala nám Slovenka Ľudmila žijúca v Bologni. Tam síce otrasy nebolo cítiť, ale o dianie v postihnutých oblastiach sa živo zaujímala. „Kameraman napríklad šiel so záchranárskym vrtuľníkom vyťahovať človeka, o ktorom nevedeli, v akom stave bude. Nepáčilo sa to ani viacerým Talianom, s ktorými som sa rozprávala,“ dodala.

Nedostatočná prevencia

Ďalšia otázka je, či sa katastrofe takýchto rozmerov nedalo predísť. Alebo aspoň zmierniť jej dôsledky. Zemetrasenie síce stále nedokážeme dostatočne presne predpovedať, na druhej strane je Taliansko známe častými otrasmi. Od zjednotenia krajiny v roku 1861 seizmológovia zaznamenali 35 väčších a 86 menších zemetrasení. Po spomínanej tragédii v L’Aquile vláda vyčlenila takmer miliardu eur na prevenciu proti zemetraseniam, no a po siedmich rokoch sa katastrofa opakuje.

Hrozivé zábery: Mŕtve telá v mestečku Amatrice.
Hrozivé zábery: Mŕtve telá v mestečku Amatrice.
profimedia.sk

Hrozivé zábery: Mŕtve telá v mestečku Amatrice.FOTO: profimedia.sk

Ako píše Silvia Marchettiová zo CNN, to, čo je z hľadiska turistiky pre malebné talianske mestečká a dedinky výhoda, pri zemetraseniach je obrovské mínus. Návštevníci ich totiž často vyhľadávajú preto, že sú odľahlé a ťažko sa do nich dostať. Inými slovami, ponúkajú dokonalý pokoj. Ale keď prídu otrasy, je táto odľahlosť a izolovanosť obrovskou prekážkou.

Do mnohých domov sa úzkymi cestami a uličkami nedokázali dostať buldozéry, tak záchranári museli obete často vykopávať holými rukami. Keď k tomu prirátame, že viaceré domy nie sú uspôsobené na dostatočne silné otrasy, katastrofa nie je až také prekvapenie. „Taliansku chýba plán prevencie,“ tvrdí Marchettiová. „Zemetrasenia sa síce nedajú predpovedať, ale účinné plány rekonštrukcie by mohli zabrániť tomu, aby prírodná pohroma prerástla do katastrofy.“

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].