PLUS 7 DNÍ v Havane: Kuba je schátralá, ale Kubánci za Castrom smútia úprimne

V hlavnom meste „ostrova slobody“ sa pred pohrebom zosnulého vodcu menej tancuje, spieva, alkohol je až do nedele zakázaný.

Kuba si aj po Castrovej smrti žije svojim životom. Akurát sa menej spieva, tancuje a nikde nekúpite alkohol. V niektorých reštauráciách nám dokonca odmietajú predať cigary. Na Havanskej univerzite mali študenti dva dni voľno a až do nedele stoja mladí ľudia vo dne v noci s obrazmi svojho zosnulého vodcu na schodisku pred školou. Zaujímajú však už len skupinky novinárov.

Iná situácia tu bola v stredu, keď Fidelov popol mieril do Santiaga de Cuba. Státisíce ľudí čakali od štvrtej rána na Námestí revolúcie, aby sa s ním rozlúčili. Celkovo sa vraj na námestí zišlo zhruba 1,5 milióna smútiacich. „Skutočne smútiacich,“ zdôrazňuje nám José, obchodník, ktorý žije v Havane šesť rokov. „Ľudia v neho verili. Dal im slobodu, rovnoprávnosť, bezplatné školstvo, zdravotníctvo. Bol to skrátka hrdina revolúcie...“ Ako pokračuje, urna s jeho popolom pôjde po trase, ktorou Fidel prišiel do Havany robiť revolúciu.

Život ide ďalej

Deň po odchode Fidelovej urny z hlavného mesta sa niečo po siedmej zobúdzame do kubánskeho „letného“ rána. Teplomer môže ukazovať okolo dvadsať stupňov. Ulice už sú plné života, stavebných robotníkov, hluku starých vozidiel, vravy. Bývame v rozšírenom centre Havany, pár minút od pobrežia Mexického zálivu, priamo oproti poliklinike Dr. Luisa Galvána Socu, kde sú aj priestory pre praktickú výuku zdravotnej univerzity. Tá je okupovaná pacientmi, posedávajúcimi na múriku ošarpanej budovy i skupinami mladých ľudí.

Michal Smrčok

Foto: Michal Smrčok

Študentky v školských uniformách sa vítajú ľahkým dotykom líc, debatujú a čakajú na začiatok praxe. Rozbitou cestou nás míňajú trojkolky, staré ruské lady a priamo pred nami zastane dávny chevrolet. Postarší Kubánec zaregistruje náš záujem a dá sa do vysvetľovania. Anglicky nevie, tak si rok výroby tohto klenotu - 1955 - napíše perom na ruku a hrdo ukazuje na radenie rýchlostí pod volantom. Históriu tu však nevnímame ako niečo výnimočné. Tu prekvapí skôr niečo nové a moderné.

Obraz skazy

Vydávame sa do zničených ulíc, lemovaných rozpadávajúcimi sa domami. Všade cítiť zápach výparov starých áut, plynu, odpadkov, musíme dávať pozor, aby sme nezakopli o potulné psy, mačky, alebo sa stihli vyhnúť množstvu dier na chodníkoch. Ako keby sme zmixovali periférie ázijských miest so socialistickými obrazmi niekedy z päťdesiatych rokov u nás.

Michal Smrčok

Foto: Michal Smrčok

Vlastne celá stará Havana, až na ojedinelé výnimky, pôsobí ako jedna veľká páchnuca periféria. Investovať sa tu dá prakticky do všetkého. Hoci na každom kroku zaznamenávame stavebný ruch, výsledky zatiaľ prakticky nepoznať. Deravé cesty, prepadnutá dlažba, posprejované opadávajúce steny domov, držiace pokope len silou vôle, špina a večný nedostatok čohokoľvek. Mnoho budov je zrelých akurát na demolíciu, z niektorých sa zachovali len ohryzené, sčerneté múry, tiahnúce sa do výšky niekoľko poschodí, s plagátmi el comandante. A príbytky? Tie pripomínajú naše rómske osady. Za dverami otvorenými dokorán, do ulice, vidíme rovno do úbohých obývačiek. Domáci už zvedavcov ani neriešia, len pri objektívoch dvihnú obočie a zavetria zárobok.

Bieda a podvodníci

Práve do oči mlátiaca chudoba je jednou z turistických atrakcií, za ktorú si domáci neraz vypýtajú bakšiš. Ten je tu samozrejmosťou skoro za všetko, a ako hovoria naši kubánski priatelia, takmer každý Kubánec vymýšľa spôsob, ako vás obtiahnuť o pár konvertibilných pesos. Doláre tu neletia. „Ste pre nich len chodiaca peňaženka, vždy na to myslite,“ upozorňujú nás. „Historky o početnej rodine, ktorá nemá čo jesť si nevšímajte. Tu nikto nezomiera od hladu. Príjmy sú síce smiešne malé, ale každý má nárok na potravinové prídely. Na Kube nie je povinnosť pracovať a obťažujú hlavne tí, čo nič nerobia.“ Techniky manipulácie sú rôzne. Buď vám vyrozprávajú smutný príbeh, ponúknu radu, ktorú nepotrebujete, prípadne vás zavedú do mimoriadne výhodného podniku, kde za nápoje, jedlo, či tovar zaplatíte aj desaťnásobok.

V krajine sa nič zásadne nemení a ani nemá prečo. El comandante bol už roky len ideologická ikona. Aj preto sa obyvatelia po potokoch sĺz veľmi rýchlo vracajú do starých koľaji, posedávajú pri "hotspotoch" v parkoch, kde majú posledné roky prístup k internetu a snívajú o lepšej budúcnosti. Tú im však, zatiaľ, nemá kto ponúknuť.