V utorok 26. júla, deň pred príchodom pápeža Františka do Poľska, bol už Krakov napchatý na prasknutie. Na pódiách rozsiatych po meste prebiehali koncerty aj omše, a keď práve nebol oficiálny program, ľudia sa zabávali po svojom. Dokonca aj mníšky a mníchov zachytili fotografi naozaj v netypických situáciách.

PLUS 7 DNÍ v Krakove: Takto sa kráľovské mesto pripravilo na príchod pápeža Františka!

Týždeň pred príchodom pápeža Františka sme navštívili Krakov.

Sedačka, kľakadlo, kríž. Z dvoch bokov chránené lisovaným panelom z drevotriesky, ale inak to, čo sa bude odohrávať počas návštevy pápeža Františka v Krakove, uvidí každý. Mobilné spovednice sú v parku Jordana, kde by podľa programu mali mladí ľudia privítať Svätého Otca tento štvrtok podvečer o pol šiestej.

Spovedníc tu boli už minulý týždeň desiatky, vytvárali akúsi hradbu medzi chodníkmi a trávnatou plochou. Jedna z nich stála hneď vedľa pamätníka Marie Sklodowskej-Curie, ovinutá červeno-bielou páskou, aby sa zatiaľ do nej nik nedostal. Deň bol krásny, slnečný a horúci, ľudia sa prechádzali po parku, oddychovali. Ťažko si bolo predstaviť, že už o pár dní zažije toto miesto nepredstaviteľný nápor davu.

Počas Svetových dní mládeže očakávali Poliaci v Krakove spočiatku až vyše dvoch miliónov návštevníkov a aj keď sa v čase návštevy hovorilo „iba“ o pol milióne ľudí, ktorí svoju návštevu potvrdili, je to vlastne toľko, ako žije v Bratislave. Len zo Slovenska by malo prísť okolo stotisíc pútnikov.

Foto: Norbert Grosz

Červený program

V okamihu, keď čítate tento článok, je teda pápež František pravdepodobne v Krakove a davy fanúšikov zbožne hltajú každé jeho slovo. V čase našej návštevy Krakova bol však pápežov program viac červený než čierny. Červeným boli vyznačené akcie, ktoré ešte neboli potvrdené.

S istotou sa vedelo, že má priletieť na krakovské letisko Balice v stredu okolo štvrtej popoludní. Mimochodom, toto letisko je vraj po viedenskom Schwechate druhé najväčšie „slovenské“, pretože odtiaľto cestuje do sveta celý sever Slovenska. Paradoxne, od nás do Krakova nelieta nič. Už o piatej by ho mali slávnostne privítať poľskí štátni predstavitelia a diplomatický zbor na nádvorí Wawelského hradu, kde by sa malo neskôr uskutočniť aj jeho stretnutie s prezidentom Poľska a hneď po ňom stretnutie s poľskými biskupmi v najnavštevovanejšej krakovskej Bazilike Nanebovzatia najsvätejšej Panny Márie na hlavnom námestí z prelomu 18. a 19. storočia.

Z vyššej z jej dvoch veží sa každú hodinu ozýva krakovská hymna v podaní trubkára. Pri vchode do katedrály je aj pamätná tabuľa bývalému pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorú mu tam osadili „vďační Krakovčania 16. X. 1998“ pri príležitosti 40. výročia jeho vysvätenia za biskupa vo Waweli a 20. výročia pontifikátu.

Napriek tomu, že Krakov očakával príchod pápeža Františka, videli sme len portréty Jána Pavla II., a to takmer všade. Vo štvrtok mal pápež v programe svätú omšu pri príležitosti 1 050. výročia krstu Poľska v Čenstochovej, inými slovami - prešlo 1 050 rokov, odkedy Poliaci prijali kresťanstvo. Práve pre túto omšu, o ktorej sa hovorí ako o udalosti medzinárodného významu, kde budú pápežovi koncelebrovať biskupi a poľskí kňazi za účasti prezidenta a najvyšších predstaviteľov krajiny, bude zrejme menej veriacich na jeho omši v Krakove.

Zo severu Poľska sa ľahšie dostanú do Čenstochovej než do Krakova. Už večer však bude pri parku Jordana.

Foto: Norbert Grosz

Desať miliónov a päťstotisíc

Krakov je na davy zvyknutý a jeho hlavné námestie je zrejme nafukovacie. Ako vravia miestni, ak sa v Prahe davy roztrúsia, v Krakove každý smeruje na hlavné námestie. Desať miliónov turistov ročne. Patrí teda medzi najnavštevovanejšie mestá Európy a na atraktivite mu neubralo ani to, že sa zaradil medzi mestá s najznečistenejším ovzduším v Európe.

Nielenže je v jeho okolí huta, nielenže denne doň dochádza stotisíc áut, ktoré vozia ľudí do práce, nielenže sú v okolí veľké elektrárne, ale problémom je aj vykurovanie domácností. Krakovčania kúria uhlím a zašlo to tak ďaleko, že im vláda bezplatne poskytuje výmenu pecí, čo využilo už 25-tisíc domácností. Z milióna obyvateľov mesta je okolo 180-tisíc študentov.

V Krakove je nespočetné množstvo múzeí, od tých veľkých, ako je židovská časť Kazimierz, kde stojí aj Schindlerova fabrika známa zo Spielbergovho kinohitu Schindlerov zoznam, až po privátne múzeá. V leteckom je napríklad helikoptéra, ktorou sa počas svojej návštevy prepravoval po Poľsku Ján Pavol II. V okolí Krakova sú tiež rekonštruované zámky - napríklad Niepolomnice či Piaskova Skala.

Foto: Norbert Grosz

Nuž a neďaleko ležia i svetoznáme soľné bane Vielička, kde je vraj taký čistý a jodizovaný vzduch, ako keby ste prežili týždeň pri mori. Omša pre pol milióna: Že sa v Krakove budú odohrávať Svetové dni mládeže, minulý týždeň ešte naznačovalo iba málo. Zástavy na hlavnom námestí a stavebný ruch v časti Blonia, kde pripravovali tribúnu na omšu, na ktorej sa má zúčastniť vyše pol milióna veriacich. V piatok o piatej tam má byť krížová cesta po tom, čo pápež navštívi koncentračné tábory Osvienčim a Brezinka.

Blonia vás udiví už na prvý pohľad. Obrovská nezastavaná plocha veľkosti niekoľkých futbalových štadiónov v centre mesta, ktorú akoby si developéri nevšimli. Zato ju hojne využívajú psičkári a ak sa nebudete pozerať pod nohy, možno budete mať viac šťastia, akoby ste chceli. V čase našej návštevy dostavovali hlavnú tribúnu a okraje takmer celej plochy lemovali verejné mobilné toalety, „toitoiky“.

Podľa slov Ivana Škorupu, generálneho konzula SR v Krakove, je práve do Blonie lepší prístup ako do časti Brzegy, kde sa má uskutočniť slávnostná svätá omša na ukončenie Svetových dní mládeže. Do Brzegov mestská hromadná doprava nechodí, kyvadlová doprava v čase našej návštevy ešte nebola potvrdená, čo by znamenalo, že veriaci musia prejsť štyri až šesť kilometrov peši.

Minulý týždeň na Bazilike Nanebovzatia najsvätejšej Panny Márie digitálne hodiny odratúvali čas, ktorý zostával do návštevy pápeža Františka v Krakove. Deň za dňom, hodina za hodinou, minúta za minútou, sekunda za sekundou. Ich časomiera by sa mala naplniť práve vo chvíli, keď sa nové číslo nášho týždenníka dostane k čitateľom.