Päťdesiat tvárí sexu: Výstava umenia len pre dospelých

V podzemí niekdajšieho sídla krakovských literátov otvorili sexuálny raj. Zaujal skôr ženy.

Viac než tristo exponátov s erotickou tematikou zo všetkých kútov sveta vystavujú v podzemných gotických pivniciach v samom srdci Krakova. Niektoré sú skutočné umelecké diela, iné pripomínajú skôr ponuku lepšie vybavených sexshopov. Nájdeme tu sošky, obrazy, fotografie, kresby, knihy, alebo údajne najerotickejší šach na svete. Poľské médiá hovoria, že takej expozície v krajine ešte nebolo.

Foto: internet

Lepšie si vybrať nemohli

Organizátori, partia mladých milovníkov histórie, umenia a erotiky, umiestnila výstavu "50 tvárí sexu" do starej budovy zo štrnásteho storočia zvanej kamienica Kromerowska. Tá síce bola zväčša priestorom pre mladých umelcov a študentov, ale možno práve preto pamätá množstvo pikantných scén zo svojich zákutí.

Foto: internet

Historické záznamy uvádzajú, že už v počiatkoch tu ženy kupcov, príliš zamestnaných obchodovaním, zasvecovali študentov neďalekej Jagiellońskej univerzity do tajomstiev erotiky. Neskôr dom získali talianske rodiny, kde svoje sexuálne umenie a južanský temperament predvádzali hlavne Mecottiovci i Liciniovci. V podzemných chodbách sa zase desiatky rokov oddávali zakázanej láske žoldnieri z blízkych kasární. Na začiatku dvadsiateho storočia tu vznikol literárny klub, o ktorom sa po meste vykladalo množstvo pikantných historiek. Raz popisovali ako krakovské dámy v gotických pivniciach, pri svetlách sviečok a čítaní milostných príbehov Adama Mickiewicza, prichádzali o panenstvo s mladými študentmi, inokedy zas bohapusté orgie, ktoré mali s akýmkoľvej umením pramálo spoločné a chceli byť pred svetlom sveta ukryté.

Foto: internet

Dámy sa bavia

Výstava erotického umenia je prvou svojho druhu v Poľsku a odštartovala symbolicky v deň sviatku zamilovaných. Podľa reklamných pútačov zachytáva históriu erotiky od čias Kleopatry až po súčasnosť a približuje aj milostný život starého Krakova naprieč storočiami. Hneď v prvý deň sem zavítalo viac než tritisíc návštevníkov. Podľa jedného z organizátorov Marcel Cutila ľudí táto forma erotiky nepohoršuje ani neuvádza do rozpakov. "Prekvapivo sem prichádza viac žien ako mužov. Žartujú, komentujú exponáty, robia si fotografie. Muži sú počas prehliadky skôr zadumaní a rezervovaní," povedal pre Gazetu Wyborczu. Ktovie, či sa nezamýšľajú nad tým, na čo všetko v svojich spálňach doteraz zabúdali...

Foto: internet

Ak si aj vy chcete rozšíriť svoje milostné obzory, unikátnu expozíciu môžete navštíviť pri hlavnom krakovskom trhu až do konca mája. Viac informácií získate na stránke www.50twarzysexu.pl


VIDEO Plus 7 Dní