Šuke: Jedna z posledných albánskych burneší. Svoje rozhodnutie nikdy neoľutovala, hoci musela robiť všetky mužské práce.

Panny z prísahy: Toto je žena, ktorá sa stala mužom, aby získala rovnoprávnosť

V Albánsku sme navštívili jednu z posledných burneší. Ženu, ktorá sa stala mužom, aby získala rovnoprávnosť.

Šuke Rama má osemdesiatsedem rokov a celý život žila ako muž. V tradičných komunitách z divokých hôr severného Albánska to bol jediný spôsob, ktorým si žena mohla zaistiť slobodu. Časy sa menia, moderná doba dorazila už aj do odľahlých horských dedín. Podľa odhadov zostáva v Albánsku maximálne dvadsať burneší. Žien, ktoré prisahali, že sa stanú mužmi. Za získanú rovnoprávnosť s mužmi zaplatili sľubom doživotného panenstva. Nesmeli svoje rozhodnutie zmeniť. Nesmeli sa vydať ani mať deti.

Ponožky ako dôkaz

Niektoré sa na mužov zmenili dokonale. Ostrihali si vlasy, začali nosiť mužské šaty, fajčili cigarety, po čase si osvojili typicky mužské pohyby, gestá, kolísanie pri chôdzi. Iné, ako aj Šuke, naďalej nosili tradičný ženský odev džublet. Bolo to pohodlnejšie a Šuke sa za socializmu vyhla zbytočným otázkam, keď musela pracovať so ženami na družstve. Premena zo ženy na muža sa nezačína vonkajškom. A ľudia z Thethu to vedeli. Šuke získala právo diskutovať s mužmi o závažných problémoch života v dedine a zúčastňovať sa na pohrebných ceremóniách.

Na to ženy nemali nikdy právo. Stará žena si nadvihne sukňu a ukáže na ponožky. Hrubé, pletené, do chladných horských dní. Napoly biele a napoly čierne. „Mužom sú vyhradené biele ponožky, ženám čierne alebo červené. Burneše nosia dvojfarebné, čierno- biele ponožky. Nimi ukazujem, že som burneša, ak to náhodou niekto nevie,“ hovorí. Cesta z najbližšieho mesta Skadar do Thethu trvá dve a pol hodiny. Potrebujete terénne auto.Asfalt vedie približne do polovice. Ďalej údolím pokračuje iba prašná, kamenistá cesta. Hory naokolo nazývajú Albánske Alpy. Život je tu ťažký aj v lete.

Je príliš chladno, veľa sa toho neurodí. Ľudia sa tu odjakživa spoliehali viac na ovce, ktoré pásli hore na lúkach.V zime napadne sneh a izoluje obyvatelov horských dedín od okolitého sveta. Väcšina obyvatelov Thethu už rezignovala na starý životný štýl. Na zimu schádzajú nižšie, do domov ku Skadarskému jazeru. Ani v lete tu nenarátate viac než sto ľudí. Plus turisti. Oblúbili si treky v horách s prespaním u miestnych. Takmer každý ponúka vo svojom dome ubytovanie, niektorí aj odvoz terénnym autom a služby horského vodcu.

Ponožky: Pre mužov sú vyhradené biele, pre ženy čierne alebo červené. Burneše nosia dvojfarebné ponožky. Aby bolo aj cudzím jasné, kto sú.
Ponožky: Pre mužov sú vyhradené biele, pre ženy čierne alebo červené. Burneše nosia dvojfarebné ponožky. Aby bolo aj cudzím jasné, kto sú.
Jana Čavojská

Ponožky: Pre mužov sú vyhradené biele, pre ženy čierne alebo červené. Burneše nosia dvojfarebné ponožky. Aby bolo aj cudzím jasné, kto sú. Foto: Jana Čavojská

Odteraz si môj brat

Nič také tu však nebolo, ked bola Šuke mladá. Jej otec pásol ovce. Volal sa Avdi Rama a so Šuke mali velmi blízky vzťah. Bola jeho jediným dieťaťom. Odjakživa viac chlapec ako dievča. Pomáhala mu pri práci v horách. „Ked umrieš, umriem aj ja, tak veľmi ťa mám rada,“ hovorievala mu. Rozhodla sa zostať v rodičovskom dome. Ako burneša žila vlastne od puberty. Hoci oficiálny slub dala až ako štyridsatročná.

„Rozhodla si sa dobre, lepšie ti bude so mnou a s mužmi,“ schválil jej volbu otec. Správanie mužov voci Šuke sa okamžite zmenilo. „Konečne prestali chodit do nášho domu a pýtat ma za ženu, smeje sa. „Predtým som mala vela nápadníkov. Ale odkedy som sa stala burnešou, museli ma rešpektovat. Aj Luktoma, najväcší dedinský grázel a môj najneodbytnejší nápadník, mi povedal: Šuke, odteraz si môj brat.“ Šuke už viac nemusela chodit k pôrodom a robit ženské práce.

Cigarety jej nechutili. Rakija viac. Tak sedávala s mužmi, ako bolo zvykom, pri poháriku rakije, a rozoberali problémy dediny. To však, samozrejme, nebolo všetko. Súčasťou sľubu burneše bolo, že bude pracovať ako muž. „V dedine nebolo väcšieho chlapa,“ konštatuje teraz Šuke. Musela zastať všetky mužské práce. Pásť ovce v horách, stínať stromy, rúbať drevo, opravovať dom. Pracovala tažko a vela. Bola burneša. Úlavy neexistovali.

Zlý chlapec

Prísahou večného panenstva, ktorým sa ženy na severe Albánska, ale aj v Čiernej Hore a Kosove menili na mužov, získavali aj právo prisahať, zarábať peniaze a nosiť zbraň. Šuke zbraň nepotrebovala ani nechcela. Zato Paška Sokoli, ďalšia thethská burneša, sa so svojou pištoľou a v mužských šatách dala aj pochovať. Zomrela pred šiestimi rokmi. Jej kamenný dom teraz stojí zamknutý a opustený. So Šuke boli najlepšie priateľky.

Paškin príbeh bol iný. „Zomrel jej otec, matka sa vydala za iného. Paška zostala sama. Potrebovala nosiť nohavice, šoférovať auto a zarábať peniaze. V tých časoch existovalo v prísne patriarchálnej spoločnosti jediné riešenie: stať sa burnešou,“ vysvetluje Šuke. Dodáva však, že Paška svoje oblečenie striedala, rada nosila aj ženské šaty a pištol mala skôr na fotografovanie než na strielanie. Šuke vraj mali v dedine radšej ako Pašku. Paška bola „zlý chlapec“, kým Šuke s každým vychádzala dobre.

Žena v uniforme: Albánky zo severu neboli žiadne kvetinky. Na fotografi i Kela Marubiho z roku 1920 je Šote Galica so svojím manželom. Obaja bojovali za zjednotenie Albánska. Keď jej manžela zabili, prevzala velenie skupiny bojovníkov.
Žena v uniforme: Albánky zo severu neboli žiadne kvetinky. Na fotografi i Kela Marubiho z roku 1920 je Šote Galica so svojím manželom. Obaja bojovali za zjednotenie Albánska. Keď jej manžela zabili, prevzala velenie skupiny bojovníkov.
Jana Čavojská

Žena v uniforme: Albánky zo severu neboli žiadne kvetinky. Na fotografi i Kela Marubiho z roku 1920 je Šote Galica so svojím manželom. Obaja bojovali za zjednotenie Albánska. Keď jej manžela zabili, prevzala velenie skupiny bojovníkov. Foto: Jana Čavojská

Tažký život

Šuke postupne zomreli obaja rodičia, zostarla a zostala by sama, keby sa o ňu nepostarali Ndojovci, vzdialení príbuzní. Teraz býva s nimi vo veľkom tradičnom kamennom dome, aké si po stáročia stavajú ľudia tu v horách. Drevená tabuľa na mohutnej stavbe hlása, že dom postavili v roku 1733. Kameň je odolný proti počasiu a dobre drží teplo z kozuba. Ndojovci tu majú aj - ako inak - ubytovanie pre turistov a malý bar.

Na stole je neodmysliteľná rakija a na stenách staré fotografie. Jednu z nich urobil pred 85 rokmi fotograf z Kanady, ktorý sa túlal tunajšími horami. Sedia na nej ľudia okolo ohňa a mladá žena Prende, Šukina mama, drží na rukách malú, dvojročnú Šuke. Pre Šuke je však väčším pokladom jediná fotografia jej milovaného otca, ktorá sa jej zachovala. Kolorovaný portrét muža s typickými fúzikmi jemne hladí prstami, keď mi ho ukazuje.

Pýtam sa Marije Ndojovej, ženy v stredných rokoch, ktorá sa o Šuke stará, či ona niekedy uvažovala o tom stat sa burnešou. „Nikdy!“ rázne odpovie. „Je to veľmi tažký život. Musíte robiť všetky mužské práce. To je tvrdá robota. Myslím, že ženy to tu majú predsa len lahšie. Okrem toho, burneša zostane sama. Nesmie mať manžela ani rodinu. Na staré kolená sa o ňu nemá kto postarat. Čo by bolo so Šuke, keby sme si ju nevzali k sebe? Ako by žila sama? Čo keby ochorela alebo bola úplne nevládna?“ Šuke však s úsmevom tvrdí, že svoje rozhodnutie nikdy neolutovala.

Tradičné úlohy: V horách na severe Albánska vládla silne patriarchálna spoločnosť. Hlavné slovo mali muži.
Tradičné úlohy: V horách na severe Albánska vládla silne patriarchálna spoločnosť. Hlavné slovo mali muži.
Jana Čavojská

Tradičné úlohy: V horách na severe Albánska vládla silne patriarchálna spoločnosť. Hlavné slovo mali muži. Foto: Jana Čavojská

Nové časy

Niektorí ľudia ho chápu nesprávne. Spájajú ho so sexualitou. Pritom ide o kultúrnu záležitosť. V tradičnom spoločenstve, kde mal väčšinu práv iba muž, len takto dokázali vyriešiť situáciu, ak v rodine žiadny muž nezostal. Hlavou rodiny sa nemohla stat žena. Mohla sa však zmeniť na muža. A odvtedy ju všetci museli ako muža rešpektovať. Postupne toto právo začali využívať aj ženy, ktoré sa nechceli vydať, ale chceli o sebe rozhodovať samy. Jedna z najznámejších bojovníčok za slobodu na Balkáne, Tringe Smajli, ktorá žila v rokoch 1880 až 1917 a bojovala proti nadvláde Otomanskej ríše v Albánsku, tiež prisahala panenstvo a stala sa burnešou.

Až potom sa pridala k rebelom. Už v mužských šatách a so zbraňou v ruke. Nové burneše však v Thethe nemajú. Tie najmladšie v Albánsku sú už po pätdesiatke. Doba sa zmenila. Aj dievčatá z hôr už nosia nohavice, študujú, pracujú, zarábajú peniaze. Manžel nemusí rozhodovať za ne. Hoci svet ešte stále nie je úplne rovnaký pre mužov a pre ženy, staré pravidlá prestali platiť. Inštitút burneše stratil svoj význam. Zostáva len zopár posledných žien, ktoré prisahali a stali sa mužmi, aby mohli žiť slobodne.

Stará: Šuke má už 87 rokov. Väčšinu dna strávi pozorovaním okolia. No zapája sa do každej práce, ktorú ešte vládze urobiť.
Stará: Šuke má už 87 rokov. Väčšinu dna strávi pozorovaním okolia. No zapája sa do každej práce, ktorú ešte vládze urobiť.
Jana Čavojská

Stará: Šuke má už 87 rokov. Väčšinu dna strávi pozorovaním okolia. No zapája sa do každej práce, ktorú ešte vládze urobiť. Foto: Jana Čavojská