Vlk v rúchu kňaza: Józef Wesolowski ešte ako pápežský nuncius počas omše v Dominikánskej republike.

Pápež je k pedofílii nekompromisný. Pykať budú aj vysokí hodnostári

Vo Vatikáne zatkli bývalého arcibiskupa podozrivého z pedofílie. Zrejme sa stane prvým vysokým cirkevným hodnostárom, ktorý bude za svoje hriechy potrestaný aj svetskou mocou.

Zdá sa, že informácie o zostrení postupu proti pedofilom v kňazských rúchach, ktoré prisľúbil pápež František, neboli iba planými sľubmi. Dôkazom je nedávne zatknutie 66-ročného bývalého arcibiskupa Józefa Wesolowského. Rodák z Nového Targu, ktorý päť rokov pôsobil ako nuncius v Dominikánskej republike, je podozrivý, že počas svojho pobytu v Karibiku sexuálne zneužíval malých chlapcov.

Aféra prepukla už vlani, tento rok v júni Vatikán oznámil, že arcibiskupa potrestali zbavením kňazských povinností a uviedli ho do laického stavu. Od 23. septembra je „na výslovnú žiadosť pápeža“ Wesolowski v domácom väzení - vzhľadom na jeho zdravotný stav ho vraj nemohli zatvoriť do obyčajnej väznice - a čaká na výsledky vyšetrovania.

S miništrantmi v plážovom domčeku

Keď koncom augusta 2013 Józef Wesolowski náhle odstúpil z postu nuncia, začalo sa špekulovať prečo. Odpoveď prišla už o tri týždne. Dominikánsky investigatívny reportér Nuria Piera odhalil, že Wesolowski sa podieľal na zneužívaní detí. Okrem iného citoval riaditeľa komunitnej skupiny, ktorý tvrdil, že „arcibiskup spal v jeho plážovom domčeku v jednej miestnosti s niekoľkými miništrantmi“.

Dominikánska republika ihneď začala proti kňazovi trestné stíhanie, no arcibiskup si už článok prečítal doma. Po prepuknutí škandálu ho totiž okamžite povolali do Vatikánu - a hoci podľa oficiálnych informácií nebola príčinou pedofilná aféra, málokto tomu uveril. Mimochodom, spolu s Wesolowským bol do „nepríjemnosti“ zapletený aj ďalší poľský kňaz, Wojciech Gil.

Aj jemu sa podarilo ubziknúť z krajiny a vrátiť sa do Poľska po tom, čo ho obyvatelia horskej farnosti v Juncalite obvinili z obťažovania miništrantov. Chlapcov vraj vodil aj do domu Wesolowského.

Gil označil obvinenia za komplot drogových gangstrov, ktorým prekážalo jeho „pedagogické“ pôsobenie v Karibiku. Išlo asi o veľmi mizernú výhovorku, keďže v polovici februára 2014 ho zadržala poľská polícia na základe medzinárodného zatykača.

Vysvätený Jánom Pavlom II.

Ak by sa podarilo spoľahlivo dokázať Wesolowského vinu a odsúdiť ho - tentoraz už podľa svetských zákonov -, stal by sa bývalý arcibiskup najvyšším cirkevným hodnostárom, ktorý by pykal za zneužívanie detí.

Józef Wesolowski sa narodil v roku 1948 v poľskom Novom Targu. v máji 1972 ho kardinál Karol Wojtyla vysvätil v Krakove za kňaza a o dvadsaťosem rokov neskôr, už ako pápež Ján Pavol II., z neho urobil titulárneho arcibiskupa.

Wesolowski strávil väčšinu svojej kariéry ako nuncius - najskôr v Bolívii, v Afrike, v Japonsku, v Indii a Dánsku, potom v Kazachstane, Tadžikistane, Kirgizsku, Uzbekistane a nakoniec, od januára 2008, v Dominikánskej republike.

Majú dôkazy

„Bol som šokovaný, keď som ho videl voľne sa prechádzať po rímskych uliciach,“ povedal pre Washington Post biskup z Dominikánskej republiky, ktorý na Wesolowského narazil počas svojej návštevy Vatikánu. Jeho zatknutie a uväznenie ocenil. A nielen on.

„Sme radi, že boli konečne prijaté takéto opatrenia, hoci sa to malo udiať už pred viacerými mesiacmi. Je lepšie, ak budú Wesolowského stíhať svetské úrady,“ reagoval David Clothesy, riaditeľ chicagskej organizácie Survivors Network of Those Abused by Priests.

Prokuratúra Dominikánskej republiky zároveň nedávno oznámila, že sa jej podarilo získať presvedčivé dôkazy o tom, že prelát obťažoval mladistvých.

Vojna proti pedofilom v kňazských rúchach

Wesolowského zadržanie je ďalším z krokov sprísnenia postupu Vatikánu proti pedofilným duchovným. Už vlani pápež František posilnil vatikánsky zákon, ktorý sa týka zneužívania detí, a vytvoril komisiu, ktorá má vypracovať plány na zastavenie zneužívania detí kňazmi.

Jej členmi sú napríklad Marie Collinsová, ktorá sa ako dieťa sama stala obeťou pedofilného farára, či bostonský kardinál Sean O’Malley. František je prvý pápež, ktorý nad pedofilnými zločinmi v cirkvi nezatvára oči a nenecháva ich riešenie na „božskú spravodlivosť“. V júli napríklad verejne požiadal obete sexuálneho zneužívania duchovnými o odpustenie za to, že cirkevní predstavitelia prípady nezvládli.

„Vaše zneužívanie bolo maskované spoluvinou,“ citovala pápeža agentúra Reuters.

Počas kázne na omši, na ktorej sa zúčastnilo aj šesť obetí pedofilných kňazov, pápež vyhlásil, že katolícka cirkev za tieto činy „musí plakať a vykonať nápravu“. Mnohí zo zneužívaných sú však k jeho slovám stále skeptickí. Prípad Józefa Wesolowského by ich konečne mohol presvedčiť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní