Pápež Fratišek pri pozdrave ľudí počas pravidelnej audiencie na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

Pápež má vo veciach jasno. Vymenuje za kardinála ženu?

Nie som marxista, bráni sa pápež František, hoci mu vyčítajú inklináciu k socialistickým myšlienkam.

Minulý mesiac sa v americkej rozhlasovej talk šou Rusha Limbaugha nehovorilo lichotivo o hlave katolíckej cirkvi v súvislosti s jej písomným prejavom k svetovej ekonomike. Limbaugh vyhlásil, že časť dokumentu bol „čistý marxizmus vychádzajúci z úst pápeža“ a navrhol, aby dokumenty zaňho písal niekto iný.

Moderátor, ktorý nie je katolíkom, dokonca Františka obvinil, že prekročil hranice katolíckej viery a nechal sa uniesť politikou. Samotný pápež sa k tvrdeniam vyjadril cez víkend. „Marxistická ideológia je zlá. Ale v živote som spoznal mnoho marxistov, ktorí boli dobrými ľuďmi. Takže ma to neurazilo,“ vyhlásil pre talianske periodikum La Stampa.

Novodobá tyrania

V dokumente zverejnenom minulý mesiac, ktorý je považovaný za akúsi platformu jeho pontifikátu, František označil nespútaný kapitalizmus za novodobú tyraniu a ekonomiku výlučnosti a nerovnosti za „smrtiacu“ pre množstvo ľudí po celom svete.

„Nehovorím ako odborník na ekonomiku, ale z hľadiska sociálneho učenia rímskokatolíckej cirkvi. To však neznamená, že som marxista,“ reagoval pápež na kritiku s tým, že sa iba snaží pripomenúť, čo sa deje v dnešnom svete.

Ženy kardinálky?

Obrovské platy a odmeny sú podľa pápeža znakmi "ekonomiky založenej na chamtivosti". Pontifik zároveň vyzval národy, aby sa pokúsili zmenšiť sociálne rozdiely obyvateľstva.

Pápež v rozhovore pre La Stampa odpovedal aj na otázku, či môže byť medzi novovymenovanými kardinálmi začiatkom budúceho roka aj žena. „Neviem, kde vznikol tento nápad. Ženy v cirkvi majú byť ocenené, ale nie vysväcované,“ vyhlásil rezolútne.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní