Pápež František myslí na bezdomovcov najmä v zime.

Pápež sa nezdá! Založil salón krásy, keď mu dal košom bezdomovec

Pápežov salón otvára brány. Priamo na Námestí svätého Petra vyrástlo zariadenie, ktoré bude bezplatne poskytovať kadernícke služby a sprchu ľuďom bez prístrešia. Františka inšpiroval bezdomovec, ktorý odmietol jeho pozvanie do pápežského sídla.

To, čo potrebuje človek v núdzi, nie je iba jedlo či strecha nad hlavou, ale predovšetkým dôstojnosť. Pápež František si to dobre uvedomuje. Aj preto nechal neďaleko Chrámu svätého Petra zriadiť „salón krásy“ so službami pre sociálne odkázaných ľudí. Jeho chod budú pokrývať peniaze z milodarov a z predaja suvenírov.

Za neobvyklým projektom je osobná skúsenosť. František nedávno spontánne pozval k sebe na večeru jedného z bezdomovcov. Ten bol však natoľko v rozpakoch pre svoj vzhľad a nevábny pach, že odmietol. Pápeža to inšpirovalo k nápadu založiť zariadenie na kultiváciu telesnej schránky pre ľudí v núdzi.

Nie sme v Černobyle

Okrem sprchy sú zákazníkom k dispozícii služby profesionálnych kaderníkov z radov dobrovoľníkov. A nie sú to len strihy „podľa hrnca“. „Chceme poskytovať plnohodnotné služby. Ak si bude klient želať kadere alebo briadku, bude to mať. Ide nám o to, aby boli skrátka spokojní,“ povedala jedna z dobrovoľníčok Arianna Corsi.

Kaderníci nebudú používať žiadne rúška či špeciálne odevy, aby sa chránili pred prípadnými nákazlivými ochoreniami. „Veď nepracujeme v Černobyle. Matka Tereza toho urobila oveľa viac bez akejkoľvek ochrany,“ dodala dobrovoľníčka, narážajúc na ikonickú misionárku z Kalkaty.

Čítajte viac:

Pápež František má jasno: Povedal, čo je koreňom všetkého zla

Ján Pavol to nie je, ale snaží sa

Všetko vybavenie, vrátane britiev, kief na vlasy, zrkadiel a profesionálneho kresla darovalo salónu rímske kolégium pre kaderníkov. V deň otvorenia vyhľadalo zariadenie vyše 40 ľudí. Každý z nich dostal aj uterák, čistú bielizeň, mydlo, dezodorant, zubnú pastu a potreby na holenie.

„Zariadenie je veľmi moderné a čisté,“ pochválila kaderníctvo 47-ročná poľská imigrantka Barbara, ktorá sa ocitla na ulici po tom, ako prišla o prácu upratovačky. Františka zároveň svojsky pochválila: „Tento pápež je veľmi láskavý. Nie je síce taký dobrý ako Ján Pavol II. ,ktorý bol náš rodák, ale naozaj nie je zlý.“

Pontifik s argentínskymi koreňmi sa okrem iného v úrade preslávil aj mimoriadne aktívnou a spontánnou charitatívnou činnosťou. Na bezdomovcov myslí v zime intenzívne. Minulý mesiac im nechal rozdať tristo dáždnikov, ktoré si turisti pozabúdali v Sixtínskej kaplnke a na Vianoce im poslal 400 spacích vakov.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní