V Ženeve našli zapchaté záchody 500-eurovými bankovkami.

Peniaze v „hajzli“: Toaletu upchala hŕba bankoviek! Ako sa tam dostali?

Predstavte si, že idete na potrebu, ale vécko je zapchaté. Nie však hrčou toaletného papiera, ale niečím oveľa cennejším – bankovkami v hodnote viac ako 80-tisíc eur! Tomu sa hovorí špinavé peniaze.

Kuriózny prípad má na stole švajčiarska polícia. Niekto totiž v toalete spláchol balík peňazí. Päťstoeurové bankovky však dotyčný asi nepoužil ako náhradu za toaletný papier, na to ich bolo priveľa.

Z banky do reštaurácií

Päťstoeurové bankovky podľa novín Tribune de Genéve najskôr upchali záchod v ženevskej banke a o pár dní aj v troch neďalekých bistrách. Dokopy sa niekto snažil spláchnuť viac ako 80-tisíc eur. Udialo sa to ešte v máji, ale polícia zverejnila detaily neobyčajného prípadu až teraz.

„Nezaujíma nás motív, ale chceme si byť istý pôvodom peňazí,“ citovala hovorcu ženevskej polície Vincenta Derouanda agentúra Reuters. Ako dodal, vyhadzovanie peňazí a ani upchatie toalety nimi, nie je trestný čin.

Komu ich vrátia?

Derouand uviedol, že dvaja ľudia sa s reštauráciami dohodli na kompenzácií nákladov súvisiacich s upchatými toaletami. Reštaurácie potom svoju sťažnosť stiahli. Bankovky boli v rámci vyšetrovanie zhabané, ale nie je jasné, komu ich vrátia, ak by sa prišlo na to, že ich pôvod je zákonný. Na druhej strane, policajný hovorca dodal, že zatiaľ nie je dôvod domnievať sa, že ide o „špinavé“ peniaze, teda získané z trestnej činnosti.

Európska centrála banka vlani rozhodla o konci bankoviek v nominálnej hodnote 500 eur, pretože sa často používajú na nezákonné činnosti vrátane prania špinavých peňazí. Definitívne sa 500-eurovky prestanú tlačiť budúci rok.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].