Prekvapenie: Po dvoch rokoch nik netuší, čo sa ukrýva v lastúre. Je to ako otváranie darčeka na Vianoce.

Perly z Lomboku nosila aj Audrey Hepburn. Pozrite si farmu perlorodiek

Keď po piatich rokoch tvrdej práce otvárate ustricu, nikdy neviete, čo v nej nájdete. Súčasný dopyt po perlách je veľký a biznis s nimi prekvitá. Loviť ich v mori je však to isté, ako hľadať ihlu v kope sena.

Kto príde na Lombok, musí odísť s perlami. Stáročia ich milujú kráľovné i celebrity, Audrey Hepburnová či Coco Chanel sa bez nich nezaobišli. Ich jedinečná farba, lesk a tvar priťahujú ako magnet.

Šperky s perlami sa dražia na svetových aukciách za milióny eur. Indonézia je vzácnymi guľôčkami s nádherným leskom preslávená.

Podomoví predajcovia

Uprostred najväčšieho ostrovného štátu na svete sa nachádza niekoľko perlových zákutí. Sedíme na zemi s domácim pánom Kuwatom. Chváli sa, že jeho meno znamená silný. Rozpráva, ako pred dvadsiatimi rokmi starší brat založil klenotníctvo a spolu začali obchodovať s perlami. Pripadáme si ako v pašeráckom filme.

Z malých pohárikov pochlipkávame čaj a Kuwat nám ukazuje guľôčky rozložené na handričke. Zasväcuje nás do tajov tvarov, lesku, farby, veľkosti. Jeden gram tých najkvalitnejších stojí vyše sto eur. Tie sa však ťažko predávajú, a tak ich v domácom sklade veľa nemá.

V prítmí izby sa ťažko dá posúdiť jas perál, kvalitu si vôbec netrúfneme odhadnúť. Obchodník začne šúchať jednu guľôčku o druhú. „Keď sa trú pravé perly, cítiť, že sú trošku nerovné,“ vysvetľuje a dodáva, že jeho nikto len tak ľahko neoklame.

Overiť pravosť sa dá len röntgenovými prístrojmi. V tejto zastrčenej uličke by sme ich hľadali márne. Vystačiť si musia obchodníci s vlastným odhadom, testami a dôverou medzi sebou. Je ich kopa a každý tvrdí, že on má celkom pravé. Najľahšie sa skvosty predávajú na pláži. Je to spoľahlivý zárobok, i keď predajcov pribúda ako húb po daždi.

„Rusom som včera predal takúto šnúru za sto dolárov,“ pochvaľuje si Adu. Je to domáci špekulant, ktorý predáva lacné dovezené riečne perly. Tvrdí, že sú z Lomboku, ale dozvedáme sa, že trh je zaplavený aj lacnými čínskymi.

Majú nepravidelné tvary, olupujú sa vo vrstvách, v ktorých je usadený uhličitan vápenatý, nelesknú sa ani farba tak nežiari. Predavač presviedča, že to je taký druh. Mnohí turisti ľahko naletia. Ak sa vám tu podarí kúpiť pravé lombocké, cena je rovnako vysoká ako kdekoľvek inde.

Zefektívnenie obchodu

Vo svete sa nachádza už málo miest, kde perlorodky počas dlhých rokov nerušene vytvárajú perly. Súčasný dopyt je veľký a biznis s nimi prekvitá. Loviť ich v mori je to isté, ako hľadať ihlu v kope sena.

Na začiatku 20. storočia potápači ručne vyťahovali ustrice, ale zhruba v troch tonách sa našli len tri či štyri dokonalé perly. Navyše, v hlbinách mora ohrozovali lovcov žraloky a neraz sa stalo nešťastie. Pre obchodníkov to bolo veľmi nerentabilné. Hľadali teda oveľa výnosnejšie možnosti a začali zakladať špeciálne farmy.

Takmer všetky perlorodky už dnes pestujú a kultivujú. Prírodné perly sa na trhu podieľajú menej než jednou tisícinou percenta. V Japonsku, Austrálii, Indonézii, USA a na Filipínach vznikajú stále nové miesta na pestovanie ustríc. Ideálne sú teplé tropické moria s celoročne stálou teplotou.

Na farmách vkladajú do dospelých lastúr násady v tvare guľôčok, aby sa obalili perleťou, a o necelé dva roky môžu vylúpnuť perlu. Indonézia produkuje pre medzinárodný trh takmer polovicu perál južných morí. Predbehla v konkurencii Austráliu, Filipíny, Mjanmarsko i Malajziu. Je to momentálne najväčší producent tohto typu perál na svete.

Výprava za mušľami

Nasadáme do malého člna a vezieme sa priamo do centra diania. Sme na severe Lomboku, neďaleko prístavného mesta Bangsal. Naším cieľom je najväčšia kultivačná farma na ostrove, ktorá patrí austrálskej spoločnosti. Tu sa nachádza hlavná liaheň pre malilinké mušle. More je tu čisté, teplota vody sa takmer nemení a ustrice majú dostatok výživy.

„Mušle musia mať dosť vitamínov, inak je s nimi koniec,“ zasväcuje nás do chovateľských tajov Arya. Pracuje pre spoločnosť päť rokov ako predajca, sprievodca, technológ, marketingový riaditeľ a správca farmy. Kolíšeme sa na morských vlnách, plávame k prvému domčeku na vode.

Náš sprievodca vyťahuje kovovú konštrukciu z vody. Na nej sú najmenšie a najčerstvejšie prírastky, majú priemerne desať centimetrov Vznikli v laboratóriu a aj párenie prebieha simulovane v umelých podmienkach. Ako presne, to nám ukážu neskôr. V mori zostanú najmladšie perlorodky dva mesiace a prispôsobia sa novým podmienkam.

Výdatne ich tu kŕmia, sprievodca vraví, že ako vlastné deti. Postupne rastú, pracovníci ich v pravidelných intervaloch kontrolujú a menia im kovové konštrukcie podľa veľkosti. Vždy ich očistia od rias. Postupne si prezrieme perlorodky všetkých veľkostí, až po dospelé.

V rôznych fázach života ich ponárajú do rôznych hĺbok. „Predtým, ako ich dáme do mora, musíme sa s nimi piplať v našich laboratóriách,“ vysvetľuje Arya a už pristávame člnom na pobreží.

Na ostrove

Na morskej farme pracujú desiatky zamestnancov. V týchto končinách je to prestížne zamestnanie, ale rovnako tvrdé ako ostatné na ostrove. Najčastejším zamestnaním na trojmiliónovom Lomboku je rybolov, pestovanie ryže alebo práca v štátnej správe. Lombočania si potrpia na byrokraciu.

„Moja žena doma tká tradičné sarongy a látky, máme štyri deti, niekto sa o ne starať musí,“ hovorí jeden z robotníkov. Miestni žijú z mála, priemerne je to okolo sedemdesiat eur mesačne. Vystačí to na dom, školu, jedlo, benzín, no žiadny luxus. Najdrahším majetkom je takmer vo všetkých domácnostiach motorka.

Má ju asi každý a často sa jej kúpou zadlžia na niekoľko rokov. Jeden dedinčan sa dokonca pochválil, že svoju ženu „predal“ ako upratovačku majiteľke penziónu na dva roky, len aby si v rodine mohli dovoliť motorku.

„Nikdy v živote som nebol mimo ostrova, chodím do roboty a domov,“ vysvetľuje robotník. Čas má jedine na posedávanie s kamarátmi a hranie kariet či šachu. To je najobľúbenejší šport na ostrove.

Liaheň

Vchádzame do priestorov, kde sa ustrice umelo rozmnožujú. Naokolo to vyzerá ako v laboratóriu, kde sa varí tajomný elixír. V skutočnosti sú v kadiach perlorodky v rôznych fázach života.

V jednej sú podelené samčie a samičie mušle a simulujú tu presné pH vody, teplotu a ostatné podmienky na rozmnožovanie ako v mori. Vajíčka a čerstvé mikroskopické larvy sú zas v ďalšej, kde ich štyridsať dní kŕmia dobrotami.

„Dávame im šesť rôznych druhov planktónu dva- až trikrát denne,“ referuje náš sprievodca. Rastú a rastú, až jedného dňa sú maličké mušle pripravené na to, aby ich vložili do mora. Prenos z laboratória do mora musí trvať menej ako šesť hodín. V mori rastú mušle ďalej.

Po dvoch rokoch nastane najdôležitejší deň. Vyberú ich a na noc umiestnia do špeciálneho tanku. Pod tečúcou vodou ich čistia a pripravujú na vloženie malého plastového implantátu.

Každá perlorodka sa dostane do rúk „chirurgovi“, ktorý ju roztvorí a presne do nej vloží malú guľôčku. Potom šup s ňou späť do mora. Niektoré končia priamo na Lomboku, iné sa prevážajú na Bali, kde majú ideálne podmienky pre dospelé mušle.

„Už v prvých dňoch by mala mušľa začať obaľovať implantát perleťou. Istí sme si až po šiestich mesiacoch, keď ich röntgenujeme,“ dodáva Indonézan. A opäť treba ustrice kvalitne kŕmiť, čistiť, kontrolovať a chrániť pred predátormi. Trvá to ďalšie dva roky, kým sa chovateľom odmenia krásnou perlou.

„Nikdy nevieme, čo objavíme,“ s napätím v hlase hovorí Arya, keď pred našimi očami odborne roztvára jedného lastúrnika.

Obor

Najväčšiu prírodnú perlu na svete našli v gigantickej lastúre. Dostala meno Lao Tzu alebo Alahova perla. Nápadne sa vraj podobá na Alahovu hlavu. Našli ju pri Filipínach v roku 1929, váži šesť a pol kilogramu a má priemer dvadsaťštyri centimetrov. Bol to poriadny úlovok. Jej cena sa odhaduje na tri a pol milióna amerických dolárov.

Perly okrem klenotníkov využívajú aj liečitelia. Prášok z nich pomáha pri tráviacich problémoch a vraj aj pri duševných poruchách. Kozmetický priemysel sa rovnako priživil a propaguje sa perlovými prímesami v krémoch, géloch, mydlách. Niektorým sa dokonca pripisuje posvätný, náboženský charakter.

Osudové perly

V Oriente sú darované perly symbolom dlhovekosti, prinášajú šťastie a lásku. Iní zas veria, že perly sa nesmú darovať, lebo je to nešťastie, a treba za ne dať aspoň pár centov. Sú to slzy bohov, ktoré vraj prinášajú nezhody do manželstva. Je jedno, čo si kto myslí, perly zdobia korunovačné klenoty a šperky s perlami stále patria medzi najvyhľadávanejšie na svete.

Arya je hrdý, že pracuje v tomto biznise. Stále verí, že vzácne lesklé guľôčky sa ľuďom nikdy nezunujú. Keď Arya pred nami otvoril lastúrnika, objavila sa jemne zdeformovaná perla.

Takmer päťročné čakanie neprinieslo žiadaný poklad. Tu sú však na to zvyknutí. Krásna pravidelná perla veľkej hodnoty sa nevytvorí na objednávku. Príroda je aj v tomto obchode stále v predstihu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní