Pivo, státisíce ľudí a marihuanové oslavy: Deň kráľa v Amsterdame

Na Deň kráľa si aj povestné amsterdamské prostitútky obliekajú bielizeň v národných farbách.

Státisíce ľudí v uliciach, tanec na palubách preplnených člnov plaviacich sa úzkymi mestskými kanálmi, všadeprítomná oranžová farba a hektolitre piva. Každoročné oslavy Dňa kráľa v Amsterdame patria k najväčším párty na svete.

Haringy a trhy

Najpopulárnejší holandský sviatok Koningsdag pripadá na 27. apríla, keďže v tento deň sa narodil súčasný panovník plochej západoeurópskej krajiny Willem-Alexander. Prípravy na obľúbenú slávnosť sa začínajú už večer predtým.

Pracovníci amsterdamských barov, reštaurácií a obchodov vyzdobujú okná a dvere oranžovými balónikmi, vlajkami a girlandami. Oranžová je totiž symbolom vládnucej oranžsko-nasavskej dynastie, teda aj holandská národná farba. Na Deň kráľa sa po celej krajine konajú blšie trhy, preto si predávajúci vopred vyhradzujú kriedou či lepiacou páskou svoje miesto.

Večer sa začínajú koncerty a diskotéky, a to v podnikoch, ale aj na pouličných pódiách po celom meste. Žije a pije sa až do rána, je to však iba začiatok - veľmi skromný a striedmy začiatok. To pravé šialenstvo totiž prepukne až dopoludnia nasledujúci deň.

Z nášho hotela vychádzame okolo desiatej hodiny, ulice sú už preplnené a dominuje im oranžová farba. Šaty, tričká, klobúky, okuliare, kravaty, minisukne, čižmy - takmer každý má na sebe niečo oranžové. Blší trh prebieha po celom meste, domáci za symbolické ceny predávajú všetko, čoho sa chcú zbaviť.

Na zemi majú poukladaný najrôznejší tovar, od hračiek a komiksov cez oblečenie a elektrospotrebiče až po starožitnosti. Po uliciach sú tiež rozmiestnené stánky s občerstvením v holandskom štýle. Čerstvé wafle, párky a predovšetkým obľúbené nakladané haringy podávané s pečivom, cibuľkou a uhorkou. Z nápojov ide najviac na odbyt džús pripravovaný z oranžových pomarančov.

Čoraz viac ľudí si však nesie v rukách pivo, jednoznačne najpopulárnejší holandský nápoj, ktorého sa v nasledujúcich hodinách vypijú hektolitre. Mnohé podniky čapujú priamo na ulici alebo predávajú plechovky. „Do Amsterdamu v čase Dňa kráľa prichádzam každý rok, cestujem stopom, takže je to štrapácia. Ale zdržím sa dlhšie, hrám na ústnej harmonike a ľudia dávajú peniaze,“ smeje sa tulák z Česka Vláďa s nápadnou zelenou čiapkou futbalového klubu Bohemians Praha na hlave.

„Majú dobrú náladu a sú samá štedrosť. Je to čas, keď najlepšie zarábam, takže sa oplatí vycestovať.“

Šachovanie s dátumami

Dlho predtým, než mohol Willem-Alexander nosiť korunovačný plášť, oslavovali Holanďania narodeniny jeho matky kráľovnej Beatrix, ktorá abdikovala pred troma rokmi. A hoci Beatrix pri šla na svet v januári, obyvatelia západoeurópskej monarchie oslavovali Deň kráľovnej 30. apríla, v deň narodenín jej predchodkyne, kráľovnej Juliany.

Sviatok totiž vždy sprevádzala masová veselica v uliciach, takže Beatrix dopriala svojim poddaným čo možno najlepšie počasie. Navyše, práve v apríli sú v rozkvete prírodné symboly kráľovstva, tulipány, a tak sú v tomto období holandské mestá zrejme najkrajšie.

Tradícia obľúbeného národného sviatku siaha až do roku 1885, prvýkrát sa konal na počesť princeznej a neskôr kráľovnej Wilhelminy. Mal u obyvateľov posilniť vzťah k nepopulárnej monarchii. Mnohí Holanďania i turisti trávia voľné dopoludnie aj vo Vondelparku, najväčšej zelenej ploche centra Amsterdamu.

Na programe sú rôzne hry, súťažiaci vložia drobný vklad a víťaz zoberie prémiu. Fantázii sa medze nekladú, a tak sa dospelí aj deti zabávajú lovom plastových fliaš udicami či hádzaním vajec do otvoru v doske, v ktorom má hlavu obetavý dobrovoľník. Terčom je neraz i karikatúra škľabiaceho sa Willema-Alexandra.

„Deň kráľa väčšina ľudí nevníma ako príležitosť vzdať hold panovníkovi, ale ako príležitosť byť s priateľmi a poriadne sa opiť,“ prehodí Miguel z Portugalska, ktorý už niekoľko rokov žije v Amsterdame a živí sa ako recepčný v skromnom penzióne. Každý však vníma tento sviatok odlišne, ľudia v krojoch či s vlajkami v rukách sú dôkazom, že pre mnohých Holanďanov je dátum 27. apríl vecou vlastenectva a národnej hrdosti.

„Deň kráľa je súčasťou našej kultúry a histórie. Nesmieme zabúdať, že počas druhej svetovej vojny nám Nemci oslavy zakazovali, nesmeli sme sa tešiť z toho, že sme Holanďania,“ prehodí jeden z krojovaných pánov.

Vlastenecké prostitútky

Podľa odhadov prišlo do amsterdamských ulíc približne milión ľudí zo všetkých častí západoeurópskeho kráľovstva, ale aj zo zahraničia. Deň kráľa priťahuje čudákov, bláznov, svetákov, netuctových ľudí zo všetkých kútov Európy aj z niektorých častí sveta.

Vychudnutí členovia hnutia Hare Krišna tancujú vedľa zarasteného pútnika s veľkým krížom na krku. Na múriku nad vodným kanálom sedí upravený starší manželský pár s vnúčikom maškrtiacim nanuk a hneď vedľa sa dve mladé brunetky držia za ruky a prejavujú si náklonnosť. Zrejme by nebolo jednoduché spočítať, koľko známostí, najmä tých krátkodobých, vzniklo počas bohatej histórie Dní kráľa. Ale niektoré vzťahy vydržali.

„Chodíme sem pravidelne pripomínať si mladosť a utužovať svoju lásku,“ hovorí starší Američan a usmeje sa na holandskú manželku. „Práve počas Koningsdagu, uprostred rozľahlého Námestia Dam s veľkolepým Kráľovským palácom, sme si pred štyrmi desaťročiami povedali svoje áno.“

Najatraktívnejšie prostredie osláv tvoria paluby lodí i menších lodiek, ktoré sa plavia po amsterdamských kanáloch - grachtoch - v dlhých kolónach. Na poriadok a bezpečnosť vodných ciest sa snažia dohliadať policajti hliadkujúci na malých a obratných člnoch. Práce majú dostatok a neustále kľučkujú medzi plavidlami s čoraz viac potúženými cestujúcimi. Partia priateľov, často kolegov z práce, si zväčša rezervuje čln aj s kapitánom a diskdžokejom a celodenná zábava sa môže začať.

Kto sa nedostal na vodu, ten sa blázni v uliciach. Tancuje sa všade, na mostoch cez grachty, v oknách úzkych tehlových domov, chvíľu pozorujeme skupinu mladých ľudí, ako si užívajú rytmy elektronickej hudby na múriku nad prenosnými pisoármi.

Aj prostitútky lákajú zákazníkov a mávajú im z okien nevestincov v oranžových podväzkoch či spodnej bielizni, neraz aj s krikľavou parochňou na hlave. Dámy skupinu mladých Američanov zjavne zaujali. „Toto je náš tretí kráľovský žúr. A vždy je program rovnaký, vyskúšame to najlepšie, čo Holandsko dalo svetu. Pivo, futbal, ktorý nenudí, a profesionálky z verejných domov,“ netají sa Villy z New Yorku, samozvaný šéf fanklubu Ajaxu Amsterdam z východného amerického pobrežia.

Jeho kumpáni so šálmi klubu, vďaka ktorému poznáme termín totálny futbal, sa usmievajú a kníšu, ledva stoja na nohách. Ako sa blíži západ slnka, oslavy sú čoraz búrlivejšie. Doprava na grachtoch hustne, niektoré plavidlá stoja zakliesnené do seba a ďalej sa už nemôžu plaviť. Zákazníci na ich palubách však stále tancujú a pijú, pijú a tancujú.

Aby bola atmosféra ešte fascinujúcejšia, na niektorom z člnov občas zapália dymovnicu. Hustý dym, cez ktorý možno vidieť iba na pár metrov, neraz zahalí kanál v celej šírke, dav reaguje obzvlášť nadšene, keď má dymová clona oranžovú farbu. Pach horiacej pyrotechniky sa občas miesi s pachom marihuany, takým typickým pre liberálny Amsterdam.

Nie všetko je však ideálne a priateľské, prenikavý zvuk sirén a uháňajúce dodávky s obrnenými policajtmi svedčia o tom, že niekde niekomu alkohol zrejme až príliš stúpol do hlavy. Šou pokračuje i po zotmení, atmosféru umocnia sviečky, ktorými sa v amsterdamských podnikoch po večeroch svieti.

Ranný pokoj

Je ráno 28. apríla a Amsterdam sa zobúdza do bežného pracovného dňa. Cestujeme električkou smerom na Centrálnu železničnú stanicu, Rembrandtovo námestie s krásnym súsoším Nočnej hliadky uprostred pokrýva ešte stále more smetí. Po šírom priestranstve sa však už pohybujú početné upratovacie čaty, smetiarske autá prechádzajú cestičkami medzi odpadom.

Na pultoch staničných obchodíkov je vystavená denná tlač, pričom všetky noviny sa na titulných stranách venujú včerajšiemu Dňu kráľa. A novinári všetkých periodík zhodne píšu, že išlo o jeden z najpodarenejších ročníkov. Podľa tradície aj kráľovský pár vyšiel medzi ľudí.

Willem-Alexander a jeho manželka kráľovná Máxima si vybrali Dordrecht v južnom Holandsku. Na svojich panovníkov bolo zvedavých 25-tisíc poddaných. Pekné číslo, no oproti miliónu zúčastnených a blázniacich sa v Amsterdame to je naozaj iba zlomok.


VIDEO Plus 7 Dní