Ako ementál: Pieskovcové skaly nad morom slúžili v prvom a druhom storočí nášho letopočtu aj na pochovávanie.

Pláž na Kréte rajom hipisákov: Deti kvetov tam prichádzajú aj dnes

Na matalskú pláž na Kréte podľa starého mýtu uniesol Zeus Európu, aby ju mohol znásilniť. V 60. rokoch minulého storočia ju obsadili hipisáci, Joni Mitchellová si tam liečila zlomené srdce.

Matalaská pláž patrí medzi najkrajšie na gréckom ostrove Kréta. Nad morom sa týčia pieskovcové skaly s jaskyňami. Deťom pripomínajú príbytky Flinstonovcov či dokonca jaskyňu Jedi Majstra Yodu zo ságy Star Wars.

V šesťdesiatych rokoch otvory vytesané do skál, ktoré sa v prvom a druhom storočí využívali ako hrobky, obsadili hippies. Obyvatelia tichej dedinky v zastrčenom kúte ostrova Stredozemného mora dovtedy zrejme nikdy turistu nevideli. A zrazu sa na skalách i pláži vyhrievali desiatky, možno stovky - "deti kvetov" a stopári z Európy, Ameriky i Austrálie.

Kanadská speváčka Joni Mitchellová v jednom v rozhovore priznala, že v Matale skončila po bolestnom rozchode s vtedajším priateľom, britským spevákom a skladateľom Grahamom Nashom. Skúsenosti s matalskými hippies popísala v roku 1971 vo svojej skladbe Carey.

Ulice plné farieb: Na každom kroku. Aj pod nohami.
Ulice plné farieb: Na každom kroku. Aj pod nohami.
Monika Mikulcová

Ulice plné farieb: Na každom kroku. Aj pod nohami.Foto: Monika Mikulcová

Komunitu hippies nakoniec kresťania z jaskýň vyhnali. Dnes si niektorí z nich chodia zaspomínať na staré časy "detí kvetov". Matala v súčasnosti žije práve z hippies minulosti - od roku 2011 sa každoročne v júni koná na pláži bohato navštevovaný festival. Živými farbami sú pomaľované chodníky, taverny aj obchodíky sa tiež prispôsobili duchu 60. rokov. Všetko akoby sa nieslo v duchu slov napísaných na múre pri matalskej pláži: "Today is life. Tomorrow never comes.""Dnes je život. Zajtrajšok nikdy nepríde."

Viac sa dočítate v budúcom vydaní PLUS 7 DNÍ.