Plážová hliadka: Strážnici v Cannes dozerajú na dodržiavanie nariadenia zákazu nosenia burkín.

Plážová hliadka striehne na nebezpečné plavky: Zakázali ich, lebo sú vraj symbolom extrémizmu

Viaceré mestá zakázali kúpanie v moslimských plavkách, vraj sú symbolom islamského extrémizmu.

Spomínate si, ako v komédii Žandár zo Saint-Tropez Louis de Funes a jeho žandárska družina poľovali na nudistov? Niečo podobné sa dnes vo Francúzsku skutočne deje. S drobným rozdielom. Policajti tentoraz nestriehnu na naháčov, ale, naopak, na zahalencov. Presnejšie, na ženy oblečené v burkinách, teda v plavkách, ktoré zakrývajú celé telo okrem tváre, dlaní a chodidiel, prípadne lýtok.

Tri ženy už zaplatili pokutu 38 eur

Ako prvé prišlo so zákazom juhofrancúzske mesto Cannes. Jeho starosta vydal reštriktívne nariadenie už v júli a po schválení správnym súdom v Nice vstúpilo do platnosti v polovici augusta. Okrem iného sa v ňom hovorí, že kúpanie v plavkách väčších, ako je obvyklé, je „v rozpore s dobrými mravmi a sekularizmom“.

„Plavky, ktoré ostentatívne dávajú najavo náboženskú príslušnosť, zatiaľ čo Francúzsko a jeho náboženské miesta sú terčom teroristických útokov, by mohli vytvoriť hrozbu narušenia verejného poriadku,“ vysvetlil canneský starosta David Lisnard pri obhajobe zákona, ktorý vyvolal veľkú polemiku.

To už v Cannes neuvidíte: Doteraz sa pri vode stretávali dve kultúry. Nariadenie starostu tomu urobilo koniec.
To už v Cannes neuvidíte: Doteraz sa pri vode stretávali dve kultúry. Nariadenie starostu tomu urobilo koniec.
profimedia.sk

To už v Cannes neuvidíte: Doteraz sa pri vode stretávali dve kultúry. Nariadenie starostu tomu urobilo koniec. FOTO: profimedia.sk

Tak či onak, v Cannes padli už aj prvé tresty. Pokutu 38 eur museli za nedodržanie nariadenia zaplatiť tri moslimky.

Niekde burkiny, inde bikiny

Ku Cannes už s rovnakým zákazom pribudli ďalšie mestá. Letoviská Villneuve-Loubet v regióne Alpes-Maritimes, Touquet v Pas-de-Calias a korzické Sisco.

Tam nariadenie zakazujúce burkiny vydali po tom, čo bol tento odev dôvodom bitky na pláži - moslimovia napadli turistov, ktorí fotili ich ženy v burkinách -, ktorá vyústila až do masových protestov. „Tento zákaz sme vydali preto, aby sme chránili občanov, a menovite moslimským občanov,“ vysvetľoval starosta Sisca Ange-Pierre Vivoni.

Mela v Siscu: Miestnych moslimov pobúrilo, že si turisti fotia ich ženy v burkinách. A dali im to pocítiť. Po bitke zostali štyria zranení a zákaz nosenia „nebezpečných“ plaviek.
Mela v Siscu: Miestnych moslimov pobúrilo, že si turisti fotia ich ženy v burkinách. A dali im to pocítiť. Po bitke zostali štyria zranení a zákaz nosenia „nebezpečných“ plaviek.
profimedia.sk

Mela v Siscu: Miestnych moslimov pobúrilo, že si turisti fotia ich ženy v burkinách. A dali im to pocítiť. Po bitke zostali štyria zranení a zákaz nosenia "nebezpečných" plaviek.FOTO: profimedia.sk

Mimochodom, regulácia odevu návštevníkov pláže nie je až tak francúzsky výmysel. Už pred troma rokmi vydali podobný zákaz v meste Rás al-Chajma, metropole jedného zo Spojených arabských emirátov. Tam je však pre zmenu neprípustné, aby sa na verejnej pláži ľudia pretŕčali v bikinách či miniatúrnych slipových plavkách.

Odborníci: Zákaz dlho nevydrží

Bezpečnosť, sekularizmus, rušenie verejného poriadku či dokonca dodržiavanie hygienických pravidiel alebo ťažkosti pri zachraňovaní plavčíkmi - to sú argumenty, ktorými operovali starostovia všetkých miest, kde zákaz nosiť burkiny platí.

Ako neoprén: Burkiny pripomínajú ochranný odev. Bude aj jeho nosenie na pláži neprípustné?
Ako neoprén: Burkiny pripomínajú ochranný odev. Bude aj jeho nosenie na pláži neprípustné?
profimedia.sk

Ako neoprén: Burkini pripomínajú ochranný odev. Bude aj jeho nosenie na pláži neprípustné?FOTO: profimedia.sk

No experti prorokujú, že ani jeden z citovaných dôvodov nie je dostatočný na to, aby diskriminačné nariadenie nebolo skôr či neskôr zrušené.

Vo Francúzsku sa nesmú nosiť ani burky a nikáby

Francúzsko je každopádne v tomto smere v Európe priekopníkom. Už od roku 2011 totiž v krajine platí zákon, ktorý zakazuje zahaľovať si tvár na verejnosti, čím vlastne zakázala nosenie nikábu a burky. Rovnako na francúzskych školách je prísne zakázané prezentovať akékoľvek náboženské symboly - či už ide o kresťanské kríže, alebo moslimské šatky.