Zdeněk Altner: Advokát, ktorý takmer zničil najsilnejšiu politickú stranu v Česku.

Po Altnerovi, ktorý v Česku takmer zlikvidoval ČSSD, pátra slovenská polícia

Zdeňka Altnera, ktorý takmer zlikvidoval najsilnejšiu českú politickú stranu, chcú Slováci zatknúť. Najprv ho však musia nájsť.

Nastránkach Interpolu a pátrania slovenskej polície sa objavilo veľmi zaujímavé meno - Zdeněk Altner. Advokát, ktorý takmer zlikvidoval najsilnejšiu českú politickú stranu, ČSSD. Českí sociálni demokrati mu vraj dlhujú za právne služby desiatky miliárd korún. Práve pre boj o peniaze s politickým gigantom z Česka odišiel. Pátranie po ňom však nevyhlásila česká polícia, ale slovenská.

Kto je Zdeněk Altner?

Zdeněk Altner v minulosti pomohol ČSSD vyhrať zložitý spor o sídlo strany. Lidový dům v centre Prahy, ktorého hodnota sa odhaduje na dve miliardy korún, dnes zarába pre socialistov veľké peniaze.

Kameňom úrazu sa však stala zmluva, ktorú Altner v roku 1997 so stranou uzatvoril. Po tom, ako pre ČSSD vyhral spor o Lidový dům, mal podľa zmluvy inkasovať 165 miliónov korún, provízie z budúcich prenájmov majetku strany i z jeho prípadného predaja. V tom čase však strana Altnera vyplatiť nedokázala.

V dôsledku toho dnes od nej advokát pýta aj s penále až dvadsať miliárd korún. A nerozpakoval sa podať ani návrh na konkurz strany, čo by teoreticky mohlo znamenať aj koniec českých sociálnych demokratov. Spor došiel až tak ďaleko, že zo strany odišiel kľúčový člen a súčasný prezident Miloš Zeman, ktorý kedysi zmluvu s Altnerom podpísal.

Pátranie: Zdeňka Altnera hľadá slovenská polícia aj prostredníctvom Interpolu.Foto: printscreen Interpol

Ďalší predseda ČSSD Jiří Paroubek sa za podpísanie nevýhodnej zmluvy vyhrážal Zemanovi trestným oznámením. Altner v roku 2010 predal miliardovú pohľadávku voči ČSSD švajčiarskej firme. Boj o peniaze, ktoré už len pri počítaní núl dajú bežnému smrteľníkovi zabrať, trvá dodnes.

Na Slovensku

Český advokát však svoje služby neposkytoval len v Česku, ale aj na Slovensku. Koncom deväťdesiatych rokov tu pôsobil ako správca konkurznej podstaty. A práve tento kšeft dostal Zdeňka Altnera na listinu Interpolu, na ktorej figurujú mená najhľadanejších zločincov.

Slovenskí policajti totiž po ňom vyhlásili pátranie a vydali na neho dokonca zatykač. „JUDr. Z. A. je trestne stíhaný pre prečin marenia konkurzného konania. Na menovaného bol vydaný európsky zatýkací rozkaz, pretože sa zdržiava zrejme v cudzine,“ dozvedeli sme sa od hovorcu bratislavskej prokuratúry Reného Vaneka.

Pohľadávky

Nám sa podarilo zistiť, že Zdeněk Altner robil správcu konkurznej podstaty firmy, ktorej majiteľom je Ivan Matušík z Lábu. Toto meno rezonovalo v médiách v deväťdesiatych rokoch. Predchodca Slovenských telekomunikácií, Správa pôšt a telekomunikácií, uzavrel 19. októbra 1990 zmluvu s firmou Ivana Matušíka o spolupráci v oblasti vydávania telefónnych zoznamov na obdobie siedmich rokov.

Podľa dodatku, ktorý bol podpísaný o dva roky neskôr, sa sankcie za nedodržanie plnenia zmluvy každý štvrťrok späťnásobili. Neskôr začala Matušíkova firma sankcie uplatňovať. Suma sa do roku 1996 vyšplhala až na závratných 112 miliárd slovenských korún! Čítate dobre - neuveriteľná čiastka dosiahla úroveň takmer celého vtedajšieho štátneho rozpočtu.

Spoločnosť Ivana Matušíka predala svoje pohľadávky voči Slovenským telekomunikáciám spoločnosti Sipox Holding, ktorej prezidentom bol Jozef Majský. Ten sa práve vďaka tejto pohľadávke stal najväčším súkromným veriteľom v strednej Európe. Celý spor nakoniec vyvrcholil až na súde, ktorý zmluvu zmietol zo stola.

Nájdu ho?

Zdeňkovi Altnerovi, ktorý vždy hral len najvyššiu ligu, hrozí teraz až päťročný pobyt v slovenskej väznici. Najskôr ho však polícia musí vypátrať. Podľa najnovších informácií by sa mal tento kontroverzný advokát zdržiavať vo Švajčiarsku.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní