Corleone je v kurze. Fanúšikovia Krstného otca chcú vidieť miesto, odkiaľ pochádza filmový don Vito.

Po stopách Corleonovcov: Na Sicílii fičí mafiánska turistika

Šikovné cestovné kancelárie dokážu vyťažiť z fascinácie obyčajných ľudí mafiánskymi bosmi. Tá najpodnikavejšia láka turistov na bizarné stretnutie so skutočným potomkom obávaného zločinca. Miestni obyvatelia príliš nadšení nie sú.

Al Capone, Vito Corleone, Tony Soprano. Ikonické mená, ktoré sa spájajú s klasickou predstavou o sicílskej mafii. Nemilosrdná brutalita v kombinácii s absolútnou rodinnou súdržnosťou sú prvky, ktoré dodnes fascinujú priaznivcov kultových postáv sicílskych gangstrov. A hoci druhí dvaja sú len fiktívnymi charaktermi, tešia sa sláve, akoby skutočne žili.

Legenda Corleone

Odkedy Francis Ford Coppola v roku 1972 nakrútil Krstného otca s geniálnym Marlonom Brandom, chytrejšie cestovky začali ryžovať na fascinácii divákov, ktorí chcú na vlastné oči vidieť miesta nakrúcania sicílskych scén.

Na taliansky ostrov sa po vražde Sollozza a policajného kapitána McCluskeyho uteká skryť najmladší syn mafiánskeho bosa Vita Corleoneho Michael. Úbočie obce Savoca pri Taormine, kde sa Michael alias Al Pacino prvýkrát stretáva s prvou manželou Apolloniou, priláka každý rok tisíce zvedavcov.

Nehovoriac o mestečku Corleone južne od Palerma, ktoré preslávila práve postava mafiánskeho bosa Vita. Filmový don z mestečka pochádzal a po úteku do Spojených štátov si priezvisko Andolini zmenil na Corleone, ktoré sa v New Yorku čoskoro stalo pojmom. A tiež medzi fanúšikmi hollywoodskej gangsterky.

Viaceré cestovné kancelárie ponúkajú turistom „mafiánske výlety“ do Palerma, Corleone a Syrakúz. „Budeme diskutovať o mafiánoch – odkiaľ prišli a čo sú zač,“ píše na svojej webstránke spoločnosť Sicili-Tour.

Čítajte viac:

Mafia vytiahla exotiku: Obetiam posiela krokodíly, papagáje sú dílermi

„Pokec“ so synom bosa všetkých bosov

Ďalšia cestovka ide ešte ďalej. Klientom ponúka možnosť sadnúť si na kus reči s Angelom Provenzanom, synom skutočného sicílskeho „bosa všetkých bosov“ Bernarda Provenzana. Pri kávičke si môžu podebatovať o jeho detstve s jedným z najobávanejších zločincov talianskej mafie.

Provenzano senior si v súčasnosti odpykáva trest za viaceré zločiny, okrem iných je zapletený do vrážd talianskych prokurátorov Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina v roku 1992. Kým ho chytili, strávil 43 rokov na úteku.

Aby majitelia cestovných kancelárií zájazdy trochu odľahčili, dovolenky zahŕňajú ochutnávky vína, kurzy varenia či výlet na Etnu na oslíkoch.

Čítajte viac:

Koniec mocných mafiánov? Narkobarón Guzmán vypadol z rebríčka Forbes

Zlá reklama

Šéfovia cestovného ruchu na Sicílii ani miestni však príliš nadšení nie sú. Nielenže im nelichotí, že nádhernú Sicíliu si mnohí spájajú výlučne s mafiou, ale skutočnosť, že mladý Provenzano sa nabaľuje na cestovnom ruchu, podľa nich iba posilňuje silu a aroganciu organizovaného zločinu.

„Každý deň bojujem proti tomu, aby sa sicílsky cestovný ruch spájal s menom Provenzano. Sicílčanov uráža, aby sa osoba spätá s mafiou legitímne rozprávala s turistami,“ tvrdí Cleo Li Calzi, ktorý sa v turizme pohybuje.

Navyše, hotely, kaviarne i reštaurácie stále platia „pizzo“ – výpalné. To podnikom zoberie z kasy od dvesto do tisíc eur mesačne, ktoré pribudnú na mafiánskych kontách.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní