Počet migrantov rekordne stúpol, až polovicu tvoria deti a mladiství

Otázka utečencov a migrantov je stále horúca. Úrad vysokého komisára pre utečencov oznámil, že v minulom roku migrovalo až 65,6 miliónov ľudí. Každý piaty utečenec je zo Sýrie.

OSN informovala, že v roku 2015 to bolo až o 300 000 ľudí. Do počtov rátajú ľudí, ktorí dobrovoľne opustili krajiny zmietané vojnou, ale aj krajiny vo vnútroštátnych konfliktoch. Medziročne je však nárast oproti predošlým rokom oveľa nižší. Medzi rokmi 2014 – 2015 totiž historicky utieklo pred nátlakom a zastrašovaním až 5 miliónov ľudí, najmä z krajín Blízkeho Východu.

Foto: Profimedia, ilustračné foto

Staré i nové konflikty

Medzi spomínanými 65,6 miliónmi, ktoré sa oficiálne spájajú s rokom 2016, je 22,5 milióna tých, ktorí odišli do iných krajín a 40,6 milióna takých, čo migrovali v rámci krajiny, len hľadali bezpečnejšie kúty krajiny.

„Zdá sa, že svet nie je schopný dosiahnuť mier. Staré konflikty sa vlečú ďalej, zostávajú nevyriešené, a pritom vznikajú stále ďalšie a ďalšie. Oba tieto druhy produkujú stále viac a viac utečencov,“ vyjadril sa pre the Guardian vysoký komisár pre migrantov Filippo Grandi. Zároveň podotkol, že miernejší medziročný nárast môže poukazovať na stabilizovanie situácie, ale to je klamlivé. Podľa štatistík je každý 113. človek na svete utečenec.

Foto: Profimedia

Ak sa sčítajú utečenci, ktorí odišli zo svojej rodnej krajiny kvôli vojnovým hrozbám, či teroristickému nátlaku, je na prvom mieste opäť Sýria. Nasledujú ju krajiny ako Kolumbia Afganistan, Irak a Južný Sudán.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní