Démon alkohol: Z duchovných vymietol i posledné zvyšky Desatora.

Podgurážení kňazi na záchytke

Jihlavskej záchytke dlhujú kňazi. Podgurážení duchovní vraj nútili policajtov spievať, na záchytke žiadali zľavu.

Aj keď je Česko v porovnaní so Slovenskom ateistickejšia a liberálnejšia krajina, zverejnenie zoznamu najväčších dlžníkov Krajskej záchytnej stanice v Jihlave zaskočilo i tamojších obyvateľov. Vo svojráznej spoločnosti sa totiž objavili dvaja boží služobníci z Českej vysočiny, ktorí na jihlavskej záchytke „prespali“ za posledné mesiace viackrát. Keďže za poskytnuté služby kňazi nezaplatili, ich celkový dlh za opakované pobyty na záchytke vrátane úrokov prekročil hranicu šesťsto eur.

Podnapití pastieri

Jihlavská záchytka poskytla v predchádzajúcich mesiacoch nocľah i dvojici podgurážených mužov, ktorých by tam čakal málokto. Personál musel opakovane „umravňovať“ duchovných vo veku päťdesiatštyri a šesťdesiatjeden rokov. Dotyční páni sú pritom podľa ofi ciálnych záznamov pravidelnými návštevníkmi záchytnej stanice už od októbra 2010. „Jedného z nich k nám priviezli pre verejné pohoršenie a agresivitu, v dychu mu namerali viac ako promile alkoholu,“ uviedol Martin Málek, hovorca Služieb mesta Jihlavy, ktoré prevádzkujú i spomínanú záchytku.

Opilec v sutane sa vraj „oháňal cirkevnou knižkou a ako duchovný žiadal zľavu“. Málek pripomenul, že pozoruhodná dvojica bola v ich starostlivosti dohromady šesťkrát. „Zaplatili len za dva ‚pobyty‘ a dlhujú šestnásťtisíc korún (vyše šesťsto eur, pozn. redakcie),“ dodal. Neprístojnosti kňazov narobili poriadne vrásky na čele i predstaviteľom brnianskeho biskupstva, do ktorého pôsobnosti daný región spadá. O kauze farárov opilcov totiž podrobne informovali všetky české médiá, čo v tradične ateistickom Česku nijako nepomôže prílevu nových ovečiek do cirkevných šiatrov.

S fľašou rumu

Páter Stanislav žil donedávna v Charitatívnom dome pre starších a chorých kňazov v obci Moravec na Žďársku. Démon alkohol ho vraj pohltil až po tom, čo si ho zobrali pod svoje „ochranné krídla“ miestni štamgasti. Práve tí ho mali naučiť piť. Keď si duchovný uhol, údajne býval agresívny, napádal okolie vrátane personálu reštaurácie, ale i zamestnancov domova, kde býval. „Prvýkrát ho viezli na záchytku z nejakej reštaurácie, druhýkrát sme na neho museli volať políciu.

Keď sa k slovným útokom pridali aj fyzické, z domova sme ho vykázali,“ tvrdí jedna zo zamestnankýň kňazského azylového domu. Dodajme, že jedna noc na záchytke stojí štyritisíc korún, čo je necelých rovnakú sumu vyjde ubytovanie v charitatívnom domove na celý mesiac. Pátra Jiřího zas naposledy doviezli na záchytku záchranári. Niektorí svedkovia tvrdili, že s rozbitou hlavou. Problémy s alkoholom vraj má, na rozdiel od svojho kolegu, už niekoľko rokov. Dokonca údajne podstúpil liečenie, no neúspešne.

„Oficiálne kňazom nie je. V Trešti slúžil už len ako pomocný duchovný. Jeho morálny poklesok nás mrzí, ale finančné náklady musí znášať sám,“ obmedzila sa na stručnú reakciu Martina Jandlová z brnianskeho biskupstva. Dodala, že o pátrovi Stanislavovi nemajú žiadne správy.

Známe firmy

Pre miestnych obyvateľov sú však obaja kňazi „známe firmy“ - opilecké púte do blízkych i vzdialenejších podnikov vraj podnikali pravidelne. Bohaté zážitky s duchovnými, ktorým alkohol zrejme vymazal z hláv všetky Božie prikázania, má i polícia. „Opitý kňaz pri jednom prevoze nútil hliadku spievať a žiadal, aby mu pomohla so začiatkom ďalšej slohy, na ktorú nebol schopný si spomenúť,“ potvrdila hovorkyňa žďárskej polície Jana Martincová. Psychiater Tomáš Lajkep, ktorý istý čas pôsobil v domove pre duchovných, sa však kňazského stavu zastal.

„Medzi kňazmi nie sú len opilci. Takýto výsmech nikoho neobohatí,“ napísal na svojom blogu. A pridal i jeden odborný pohľad: „Žije tu i mnoho kňazov, ktorí majú psychické problémy, podobne ako ostatní ľudia. A depresia sa pomerne často kombinuje s užívaním alkoholu. Opäť sa to však netýka iba kňazov.“ Aj keď s tým nemožno nesúhlasiť, typický Čech, ktorý je na slová „cirkev“ a „kňaz“ takmer alergický, to vníma predsa len inak. Keďže naši západní susedia patria v Európe medzi najateistickejšie národy, akákoľvek kauza, ktorá poškodí imidž duchovných, má pre cirkev nedozerné následky. Z posledného sčítania ľudu v roku 2011 vyplýva, že bez vyznania je zhruba 3,6 milióna ľudí z vyše desaťmiliónového Česka.

Zhruba polovica obyvateľov Českej republiky však využila možnosť neodpovedať, keďže otázka náboženského vyznania bola dobrovoľná, a k danej téme sa nevyjadrila. Viac ako sedemstotisíc obyvateľov Českej republiky sa hlási k viere, nie však k cirkvi. Najviac ľudí patrí k rímskokatolíckej cirkvi.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní