Narcis: Podľa sudcu primárnym dôvodom Šimkovej činnosti nebolo obohatiť sa, „ale užiť si slávu a byť uznávaný. Má typické znaky narcizmu“.

Podvodník, ktorý obral Čechov o milióny: Nešlo mu o peniaze, ale o ego

Na zázračné zhodnotenie peňazí nalákal desiatky ľudí, ktorí mu zverili milióny českých korún. Dostal desať rokov.

Prípad Karla Šimka, ktorý vymámil od ľudí desiatky miliónov českých korún, patrí k najväčším kuriozitám novodobého českého súdnictva. Nielen počtom poškodených a rozsahom škody, ale aj samotným príbehom falošného šľachtica a majiteľa neexistujúceho zlatého pokladu.

Keď súd po troch rokoch prieťahov a ôsmich hodinách čítania rozsudku poslal bývalého tanečného majstra a niekdajšieho hasičského technika za mreže, ten ho s drzým úsmevom preklial.

Desiatky podvedených

Vyšetrovací spis má zhruba tridsaťtisíc strán, rozsudok šesťdesiatšesť. Škoda deväťdesiatdva miliónov českých korún - vyše 3,3 milióna eur - trest desať rokov. Taká je štatistika prípadu, ktorého hlavným aktérom je Karel Šimko zo severomoravského Frýdka-Místka.

Svojráznemu chlapíkovi sa v podnikaní väčšinou nedarilo - finančnému úradu dlhuje niekoľko miliónov českých korún a na byt má uvalenú exekúciu. Zásadný obrat nastal v rokoch 2008 až 2010, keď cez firmu Astra Invest Limited a neskôr cez Company Management Limited začal ľuďom sľubovať rýchle zbohatnutie.

Desiatky ľudí uverili rečiam o dvestopercentnom zhodnotení vkladov. Ďalšou fintou na dôverčivých klientov bol prísľub výhodnej pôžičky vo výške dvadsaťtisíc eur za vstupný poplatok šesťsto eur. V ponuke boli tiež akcie, ktoré mali priniesť tučné výnosy. Výsledok?

Niektorí investori zverili Šimkovi celoživotné úspory, iní priviedli aj príbuzných, a tak o peniaze prišli celé rodiny. Našli sa i takí, ktorí investovali milióny českých korún.

„Bol to podraz prvého stupňa. Pritom ten človek vyzeral dôveryhodne. Sľuboval, že zhodnotí naše vklady a že má v zahraničí zlatý poklad. Ukázalo sa, že nič z toho nie je pravda,“ potvrdila na súde Hana Býková, jedna zo stovák na zozname obetí falošného šľachtica.

Podvedená dôchodkyňa prišla o všetky úspory - aby prežila, musela si privyrábať na brigádach. „Správal sa suverénne,“ priblížila Šimkovo správanie novinárom.

Čítajte viac:

Poklad mu nepomohol: Falošný šľachtic dostal 10 rokov basy

Narcista

Z opisov poškodených vyplýva, že Karel Šimko bol mimoriadne presvedčivý a mal neodškriepiteľnú charizmu. „Prezentoval sa ako osoba šľachtického pôvodu. Jeho rod mal údajne korene v trinástom storočí. Odmietol však predložiť akékoľvek dokumenty, ktoré by to potvrdzovali,“ uviedol kriminalista Vlastimil Studený na adresu falošného šľachtica a „finančného mága“.

Šimko o sebe vyhlasoval, že spravuje majetok významných osôb z celého sveta. „Svoju dôveryhodnosť sa snažil zvýšiť i tým, že je vlastníkom zlatého pokladu v slovenskej Kremnici a vlastní niekoľko nehnuteľností vo Veľkej Británii. Na stretnutiach s klientmi často ukazoval zlaté mince a diamanty, ktoré nakúpil z vkladov iných klientov,“ dodal Studený.

Pozoruhodné však je, že primárnym zámerom bizarného divadla v podaní Karla Šimka nebolo zarobiť. Hlavnou motiváciou bol obdiv dôverčivých ľudí.

„Cieľom obžalovaného nebolo zbohatnutie, ale užiť si slávu a byť uznávaný. Má typické znaky narcizmu,“ povedal novinárom sudca Igor Krajdl. Šimko pred súdom tvrdil, že je obeťou a za všetko môže jeho spoločník, ktorý ho pripravil o desiatky miliónov korún. Dušoval sa, že je pripravený svoje záväzky plniť.

„Peniaze, ktoré mi ľudia zverili, by v prípade, keby som bol na slobode, dostali späť,“ obhajoval sa ešte na začiatku pojednávania v roku 2012. Jeho rečiam však nik neuveril a nasledujúce roky strávil vo väzbe, kde dokonca držal istý čas hladovku. Na slobodu sa dostal až po uplynutí zákonnej väzobnej lehoty.

Pyramída

Karel Šimko sa síce snažil pred súdom vykrútiť a urobiť zo seba obeť, no neuspel. „V mnohých prípadoch si obžalovaný prenajal miestnosť, kde vykonal prezentačnú akciu. Na týchto ľudí sa potom nabaľovali ďalší, ktorí uverili jeho sľubom. Tí pre neho získavali nových klientov,“ opísal krajský policajný vyšetrovateľ Martin Válek Šimkovu prax.

Falošný šľachtic z Moravy dostal za svoje konanie desať rokov. „Cieľom nebolo poskytovať pôžičky, ale jednoznačne ťahať z ľudí peniaze. Systém bol vyčerpaná podvodná pyramída,“ konštatoval sudca Igor Krajdl v odôvodnení rozsudku.

Paradoxne, aj po vyhlásení rozsudku sa nájdu ľudia, ktorí obhajujú Šimkovo konanie. Tvrdia, že oni aj Šimko boli obeťou komplotu skupiny ľudí, ktorí spravodlivosti unikli.

A to napriek dôraznému upozorneniu sudcu, že prístup k oficiálnemu účtu firiem mal len Šimko a peniaze využil inak, než sľuboval. „Najmä na svoju prezentáciu, na neúčelné zahraničné cesty a na ďalší osobný prospech,“ dodal prokurátor Togner.

Preklial súd

Falošný šľachtic Karel Šimko sa proti rozhodnutiu súdu odvolal a prípadom sa bude zaoberať Najvyšší súd v Olomouci. Kým nerozhodne, falošný šľachtic zostáva na slobode. V prípade, že súd verdikt potvrdí, nečaká ho desať rokov za mrežami.

Po odpočítaní trojročnej väzby a odpykaní polovice trestu môže požiadať o podmienečné prepustenie. Ak mu súd vyhovie, na slobodu sa môže dostať už o dva roky.

On sám vinu rezolútne odmieta: „Aby som bol odsúdený za podvod, musel by som sa obohatiť aspoň o korunu. Ale to sa nestalo,“ opakoval dookola. Súd podľa neho konal účelovo a proces nebol spravodlivý. „Pri tomto spôsobe práce uvarí súd každého. Ako občan preklínam tento súd.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní