„Polepšený“ moslim: Najprv mu dali miliónové odškodné a on sa potom odpálil v aute s výbušninami

Jamal Udeen al-Harith zhrabol milión libier ako odškodné za Guantanamo. Napriek tomu začiatkom tohto týždňa spáchal samovražedný útok v Iraku.

Niektorých politikov akoby pri slove moslim postihla strata súdnosti. V záujme obhajoby ľudských práv, či vlastnej politickej kariéry, sú schopní vystaviť smrteľnému nebezpečenstvu nevinných ľudí. V prípade päťdesiatročného radikálneho islamistu Jamala Udeen al-Haritha sa neslávne zviditeľnili bývalý britský premiér Tony Blair a minister vnútra David Blunkett. Práve títo dvaja muži dva roky bojovali za prepustenie fanatického džihádistu z väznice Guantanamo. Navyše, keď Jamal získal slobodu, dostal ako odškodné a za mlčanie o praktikách vo väzení pre teroristov milión libier. Ukázalo sa, že zhovievavosť nebola na mieste. Začiatkom tohto týždňa sa odpálil v aute s výbušninami pri teroristickom útoku na armádnu základňu pri irackom Mosule.

Žiadna hrozba?

Britský občan Ronald Fiddler sa narodil v Manchestri prisťahovalcom z Jamajky. Pred vyše dvadsiatimi rokmi konvertoval na islam a prijal arabské meno Jamal Udeen al-Harith, neskôr Abu-Zakariya al-Britani. V roku 2001 vycestoval na údajnú náboženskú cestu do Pakistanu a podľa jeho slov skončil v talibanskom väzení. Niektoré zdroje hovoria, že po prepustení mal prostredníctvom Červeného kríža odletieť do vlasti, iné že ho americké špeciálne jednotky objavili a zadržali priamo vo väzení. Isté je, že ho nakoniec presunuli do detenčného zariadenia na vojenskej námornej základni v Guantanáme. Dôvodom bol predpoklad, že má poznatky o vyšetrovacích metódach Talibanu.

Ako uvádza server Channel4, Američania po získaní informácii plánovali Jamala poslať domov. Neskôr sa však vynorili podozrenia, že bol napojený na Al-Káidu a spolupracoval na teroristickom útoku proti USA. Britskí politici napriek tomu dosiahli jeho oslobodenie. Minister vnútra David Blunkett vtedy povedal: “Nikto, kto sa vráti z Guantanáma nebude skutočnou hrozbou pre britský ľud."

internet

Zmenil meno aj náboženstvo: Ronald Fiddler konvertoval na islam a prijal arabské meno Jamal Udeen al-Harith, neskôr Abu-Zakariya al-Britani Foto: internet

Odmietol sa vrátiť

Jamalovu náklonnosť k teroristickej ideológii však milión libier odškodného nezvrátil. V roku 2014 odišiel do Sýrie a pridal sa k Islamskému štátu. Ako informovala britská stanica BBC, k odchodu ho nedokázala primäť ani jeho manželka Shukee Begum, ktorá za ním pricestovala aj so svojimi piatimi deťmi. Namiesto toho sama zostala uväznená medzi rebelmi a utiecť sa jej podarilo až po desiatich mesiacoch.

internet

Útok: Auto s výbušninami mieri k vojenskej základni pri Mosule Foto: internet

Podľa denníka Daily Mail sa Jamal po roku presunul zo Sýrie do Iraku, kde agitoval medzi mladými džihádistami a snažil sa ich motivovať aby vycestovali do Európy. Informácie o jeho ďalších aktivitách nie sú médiám známe. Až začiatkom tohto týždňa obletela svet fotografia samovražedného atentátnika v aute s výbušninami, ktorú zverejnil Islamský štát. Pri útoku v dedine Abu Saif pri meste Mosul zahynulo niekoľko ľudí.

internet

Výbuch: Vozidlo s trhavinami vybuchlo v dedine Abu Saif Foto: internet

Bol to Jamal?

Najbližšia rodina Jamala podľa fotografie zhotovenej pred výbuchom spoznala. „Je to on, poznám ho podľa úsmevu," povedal novinárom z The Times jeho brat Leon Jameson. „Ak je to všetko pravda, prišiel som o ďalšieho člena rodiny. Ale nehanbím sa za neho a nikdy nebudem."

Druhý súrodenec Brian Jameson bol naopak šokovaný. "Je pravda že počas rokov bol viac a viac extrémistický, ale keď som s ním pred niekoľkými mesiacmi hovoril, mal som pocit, že je to zas ten brat, ktorého som poznal. Som zhrozený."

internet

Nepochodila: Jamalova žena Shukee Begum sa vybrala za manželom do Sýrie, aby ho prehovorila k návratu Foto: internet

Britská vláda sa k osobe atentátnika vyjadruje veľmi opatrne. Hovorca premiérky Theresy Mayovej uviedol, že totožnosť muža v automobile stále nie je jednoznačne potvrdená.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].