Zemitosť a noblesa: Česi vyberú Klausovho nástupcu koncom mesiaca. V druhom kole sa stretnú svojrázny chlapák z Vysociny Miloš Zeman (vľavo) a svetácky elegán Karel Schwarzenberg.

Politológ: Česi sa musia rozhodnúť medzi montérkami a smokingom

Favorizovaného úradníka porazil politik s modrou krvou. Zvítazí „spiace“ knieža aj nad zemitým expremiérom Zemanom?

Historicky prvá priama voľba prezidenta v Česku, keď o nástupcovi dosluhujúceho Václava Klausa rozhodujú občania, prekvapila. Výsledky prvého kola prezidentských volieb u našich západných susedov totiž dopadli úplne inak, než predpovedali všetky prieskumy. Horúci kandidát na prezidentské kreslo Jan Fischer prepadol, pričom potupná a nečakaná prehra jedného z dvoch favoritov voľby zaskočila i jeho samotného.

Namiesto „úradníka“ s komunistickou minulosťou zažiaril politik, ktorý svojho času podporoval československý disent a po revolúcii pôsobil istý čas ako kancelár prezidenta Václava Havla - knieža Karel Schwarzenberg. Vo finále súboja o prezidentský post sa „podriemkavajúci“ minister zahraničných vecí stretne s expremiérom Milošom Zemanom - ďalším favoritom, ktorý však do druhého kola postúpil iba s nepatrným náskokom.

Pomohli sociálne siete

Fakt, že Jan Fischer začal v závere kampane slabnúť, ako keď vytrvalostný bežec „prepáli“ začiatok, si uvedomoval asi každý, kto aspoň trochu rozumie českej politike. „Svoju kampaň jednoznačne nezvládol, bol skôr sivý, nevýrazný a v rozhodujúcich televíznych debatách takmer vôbec nepresvedčil. Naopak, Schwarzenbergova kampaň bola mohutná, najmä na sociálnych sieťach, a presvedčila maximum voličov, ktorí chceli voliť skôr od stredu napravo,“ zhodnotil rešpektovaný český politológ Jiří Pehe.

Pozoruhodná je nielen ponižujúca Fischerova prehra - skončil na treťom mieste so ziskom necelých sedemnásť percent, ale i rozdiel medzi kandidátmi postupujúcimi do druhého kola prezidentskej voľby. Zeman, ktorého spolu s bývalým premiérom úradníckej vlády Fischerom pasovali predvolebné prieskumy za favorita prvého kola, zvíťazil o povestný chlp v podobne necelého percenta. Schwarzenberga delilo od celkového víťazstva zhruba štyridsaťtisíc hlasov.

S dlhým nosom: Favorit prvého kola prezidentskej volby Jan Fischer sa iba tažko zmieroval s porážkou. Foto: Profimedia.sk

Zemitosť a noblesa

Rozdiel medzi noblesným kniežaťom a svojráznym Zemanom je po prvom kole voľby taký malý, že sa nedá jednoznačne povedať, kto je favoritom druhého kola. „Prvé kolo vyhrali dve najsilnejšie značky. Stačí ich vysloviť a každý vie, o čo ide. Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Muži s najbohatšou osobnou históriou, dvaja svojím spôsobom ‚najprezidentskejší‘ zo všetkých kandidátov,“ hovorí komentátor Jan Lipold.

Výsledok prvého kola nepovažuje za náhodu. „K tradičnej predstave o hlave štátu sa najviac blížili práve oni dvaja, nie príliš bezfarebný Jan Fischer (nezávislý kandidát, pozn. redakcie) a príliš agilný a mladý Jiří Dienstbier (kandidát ČSSD, syn bývalého ministra zahraničných vecí a disidenta Jiřího Dienstbiera, pozn. redakcie),“ dodáva Lipold.

Vo finále tak budú rozhodovať nielen zostávajúce sily kandidátov, ale i schopnosť Čechov vidieť obidvoch záujemcov o hradný post v reálnom svetle. Česi sa budú podľa komentátora Martina Komárka symbolicky rozhodovať medzi dvoma polohami svojej povahy. „Medzi zemitosťou chatky z Vysočiny a vznešenosťou viedenského paláca. Medzi montérkami a smokingom, medzi becherovkou a šampanským. Medzi objímaním stromov a objímaním dám.“ Napokon, potvrdzujú to i výsledky prvého kola - Schwarzenbergovi pomohli do finále okrem Prahy aj viaceré krajské mestá, Zeman má zas prevahu na vidieku.

S rodinou: Miloš Zeman a jeho dcéra Katerina oslavujú. Foto: Profimedia.sk

Slabiny finalistov

Obaja politici však majú aj svoju Achillovu pätu. Mnoho voličov dodnes neodpustilo Zemanovi takzvanú opozičnú zmluvu, ktorá umožnila stabilné fungovanie jeho menšinovej vlády v rokoch 1998 až 2002 výmenou za posty pre ODS.

Kontroverzné rozdelenie moci je podľa uznávaného kritika Vladimíra Justa tým najzásadnejším dôvodom, prečo expremiérovi nemôže dať svoj hlas. Aj komentátor Karel Hvížďala má jasno v tom, kto by mal byť ďalším „správcom“ druhého najväčšieho hradného komplexu po Vatikáne: „Ak zvíťazí Schwarzenberg, z Hradčian budeme počuť názory triezve a umiernené. Ak sa však stane prezidentom Zeman, mohlo by dôjsť nielen k pokračovaniu, ale aj k ďalšiemu zvulgárneniu politiky.“

Český volič to nebude mať koncom januára, keď sa uskutoční druhé kolo prezidentskej voľby, jednoduché. Vyberať bude medzi 68-ročným Zemanom, silným fajčiarom s istou mierou náklonnosti k alkoholu, ktorý sa preslávil nielen svojráznymi bonmotmi, ale aj mimoriadne zákernými urážkami. Napríklad palestínskeho vodcu Jásira Arafata prirovnával k Adolfovi Hitlerovi alebo rakúskych odporcov jadrovej elektrárne opakovane nazval idiotmi.

V prípade 75-ročného Schwarzenberga ide o európskeho šľachtica, ktorý žil v časoch socializmu v exile na rodinných statkoch v Rakúsku a Nemecku a do Česko-Slovenska sa vrátil až po revolúcii. Dodnes má švajčiarske občianstvo a jeho manželka údajne nevie ani slovo po česky. On sám má rečový nedostatok a je ministrom pravdepodobne najmenej obľúbenej vlády v histórii samostatnej Českej republiky. Mnohé médiá si ho pamätajú aj ako notorického spáča všetkých nudných konferencií.

Vyhrotené finále

Rozdielnosť naturelov oboch kandidátov a minimálny náskok prinesú tuhý boj. Netreba si pritom robiť ilúzie, že českú verejnosť čakajú korektné rytierske súboje politických džentlmenov. Kampaň sa vyostrí, minimálne už len preto, že obaja finalisti sa musia uchádzať nielen o priazeň svojich voličov, ale i tých, ktorí v prvom kole hlasovali za neúspešných kandidátov, prípadne nehlasovali vôbec. A to sa bez poriadneho humbugu nezaobíde.

Temperamentný Zeman, ktorý si bol pred prvým kolom istý, že sa vo finále stretne s nevýrazným Fischerom, a zrejme počítal s tým, že ho porazí, to bude mať so Schwarzenbergom oveľa ťažšie. „Má pred sebou protivníka, ktorý v posledných dňoch nabral neuveriteľnú silu, v diskusiách nepôsobí ospalo, dokáže byť vtipný dokonca viac než Zeman a má za sebou nadšených voličov. Schwarzenberg vykročil smerom na Hrad minimálne rovnako dobre ako Zeman,“ predpovedá politológ Pehe.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní