Tatárszentgyörgy: Páchatelia podpálili dom 27-ročného Róberta Csorbu a zastrelili ho, keď so štvorročným synom vybiehal z domu. Jeho dcéru ťažko zranili.

Poľovačka na Rómov: V Maďarsku sa vraždilo loveckými puškami

Maďarský súd vyniesol rozsudky za brutálne vraždy, traja zo štyroch páchateľov zostanú zvyšok života vo väzení.

V obci Tatárszentgyörgy bývajú Rómovia na ulici Fenyves na konci dediny. Za ňou je už len krovinatý porast. Práve odtiaľ sa večer 23. februára 2009 prikrádala skupina mladých mužov bez toho, aby si ich niekto všimol. Benzínom poliali dom, zapálili ho a s odistenými loveckými puškami striehli na obete.

Keď z plameňov vybehol dvadsaťsedemročný Róbert Csorba so štvorročným synom Robim v náručí, nemilosrdne ich rozstrieľali. Potom sa stratili v tme skôr, než sa Rómovia zbehli okolo dvoch krvácajúcich tiel ležiacich na snehu.

„To je dobre, že neexistuje trest smrti. Zomrieť je ľahké, nech len za svoj čin žijú do konca života v utrpení,“ cituje maďarský denník Népszava reakciu člena miestnej rómskej komunity bezprostredne po tom, ako sudca vyriekol tri doživotné tresty.

Poľovačka

V Tatárszentgyörgy to bola druhá zo šiestich vrážd Rómov spáchaných počas deviatich útokov v rokoch 2008 a 2009. Podľa vyšetrovateľov padlo celkovo 78 výstrelov a vybuchlo jedenásť zápalných fliaš, ktoré ohrozili životy päťdesiatich piatich ľudí.

Miesta útokov si páchatelia vyberali z médií. Zrejme z nich sa dozvedeli aj o krčmových bitkách medzi Rómami a ostatnými, podľa ktorých mal Tatárszentgyörgy krčmu iba „pre bielych“.

Troch páchateľov, bratov Árpáda (45) a Istvána (36) Kissovcov a Zsolta Petőa (36), súd usvedčil z najzávážnejších obvinení obžaloby - úmyselnej a chladnokrvne naplánovanej série vrážd vrátane vrážd maloletých, z rasistických motívov a tiež z toho, že konali ako organizovaná militantná skupina. V týchto veciach boli dôkazy jasné. Skúšky DNA na zbraniach použitých pri činoch vinu jednoznačne potvrdzovali.

Ale veľa vecí ostalo nejasných. Napríklad, že ďalší páchatelia alebo spoluorganizátori možno chodia po slobode, že sa nikde nenašlo čierne terénne auto, ktoré vídali svedkovia. Po jednom z útokov dokonca jedenásť mesiacov zadržiavali troch Rómov. Oslobodili ich a odškodnili dvomi miliónmi forintov.

Vyšetrovatelia sa zároveň viac než rok zdráhali uznať rasistický motív činov, ktorý bol očividný každému laikovi. A v Tatárszentgyörgyi vyšetrovali najskôr „prípad nehody“.

Troch páchateľov, bratov Árpáda (45) a Istvána (36) Kissovcov a Zsolta Petőa (36), súd usvedčil z úmyselnej a chladnokrvne naplánovanej série vrážd. Foto: profimedia.sk

Šofér alebo komplic?

Nejasnosti panujú aj okolo osoby štvrtého člena skupiny Istvána Csontosa (31), ktorého súd odsúdil iba za spoluvinu na 13 rokov väzenia. Mohol bývalý vojak, ktorý slúžil v NATO v Kosove a je registrovaným členom tajných služieb, byť iba šoférom, ktorý veril, že svojich kumpánov vozí na výlety? Nevieme. Ale vieme, že bol jediný z páchateľov, kto vypovedal. V jeho prípade plánuje žalobca podať odvolanie a žiadať vyšší trest.

No najväčšia nejasnosť je, prečo politici mlčia, akoby bolo trápne vyjadrovať sa otvorene proti rasizmu. Útoky sa odohrali v čase, keď mohla Maďarská garda legálne verbovať členov a tí skladali slávnostné sľuby na budapeštianskom Námestí hrdinov. V septembri 2008 pri všetkej okázalosti tento sľub zložili aj dvaja z páchateľov - bratia Kissovci. Mimochodom, tajné služby ich sledovali, ale nikto nevie, prečo prestali práve vo chvíli, keď si dva mesiace pred prvým útokom začali zháňať zbrane.

Mladí muži v uniformách, gardisti, v tom čase často pochodovali po mestách a dedinách. Zámienkou im boli národné sviatky, ale nezriedka sa to skončilo tak, že šíky odhodlaných mladých mužov v uniformách stáli proti Rómom, rovnako odhodlaným na všetko. Treba podotknúť, že obraz otvorene rasistickej gardy a jej tichého politického mecenáša, strany Jobbik, ktorá v parlamente neúnavne bojuje proti „rómskej kriminalite“, nebol v spoločnosti len negatívny.

„Od roku 2006 sa veľmi zvýšila spoločenská akceptovanosť a obľúbenosť krajne pravicových extrémistických ideológií a organizácií. Je najvyšší čas, aby sme zúčtovali s anomáliami týkajúcimi sa identifikácie, vyšetrovania a trestania zločinov z neznášanlivosti, aby sme konečne mohli signalizovať najzraniteľnejším spoluobčanom, že ich ochránime,“ píše na svojej internetovej stránke inštitút Athena, ktorý monitoruje extrémne pravicové skupiny a zločiny z nenávisti. Na jej internetovej stránke figuruje aj štvorčlenná Brigáda smrti páchateľov s poznámkou „zrušená“.

Podpora mlčaním

Maďarskú gardu súd zakázal v auguste 2009 a v tom istom mesiaci zatkli štyroch páchateľov série vrážd. O štyri roky neskôr, po viac než chaotickom vyšetrovaní s rozporuplnými dôkazmi, napokon vyriekli rozsudky. Nech boli akokoľvek rezolútne, spoločenskú katarziu nepriniesli.

To, že premiér Viktor Orbán mlčí, iba dokazuje, že v extrémne pravicovo zmýšľajúcej vrstve obyvateľstva vidí svojich voličov. „Tá ľahostajnosť, to ticho sú neprijateľné a neznesiteľné. Očakával by som, že premiér a prezident prehovoria v mene nás všetkých, v mene spravodlivého, tolerantného a silného národa, odsúdia a označia všetkých, ktorí rozmýšľajú rovnako ako vrahovia,“ povedal vo svojom prejave Róbert Braun, člen opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP).

Jeho slová boli azda najsilnejšie, aké zazneli po vynesení rozsudku. No on je len regionálny politik opozície, Orbán, ktorý sa tak rád prihovára davom svojich fanúšikov, si boj proti rasizmu ako motív pre svoj prejav nevybral.

Určite by ho privítali nielen príbuzní obetí, nielen Rómovia a ďalšie menšiny, ale aj tisícky iných, ktorým uniformy, holé hlavy a fašistické tetovania páchateľov naháňajú strach.

Na záverečné pojednávanie procesu prišlo toľko ľudí, že im okrem súdnej siene museli otvoriť ďalšie dve a napriek tomu ich stovky zostali vonku. V tomto dave dominovali tričká s nápismi Zomreli pre farbu pleti.

Hrob Róberta Csorbu a jeho štvorročného syna je dnes akýmsi pútnickým miestom všetkých bojovníkov proti rasizmu. Aj v deň rozsudku tu horeli sviečky, ale zapálili ich miestni. Práve sem pozval socialistický politik Róbert Braun Orbána, aby sa prišiel pokloniť ich pamiatke spolu so svojím socialistickým oponentom. Odpoveď neprišla.

Zomreli pre farbu pleti

K prvému útoku došlo v novemberi 2008. V obci Nagycsécs zabili štyridsaťročnú Évu Nagyovú a jej švagra Józsefa Nagya (43). Najšokujúcejší bol vo februári 2009 útok v meste Tatárszentgyörgy, lebo pri ňom zomrelo aj štvorročné dieťa. Páchatelia podpálili dom 27-ročného Róberta Csorbu a zastrelili ho, keď so synom vybiehal z domu, jeho dcéru ťažko zranili.

V apríli 2009 v Tiszalöku zaznel nadránom jediný výstrel a Jenő Kóka (54), ktorý práve vychádzal z domu a chystal sa do práce, o niekoľko minút neskôr zomrel v náručí svojej ženy.

Posledný z útokov, pri ktorom boli aj obete na životoch, vyzeral ako skutočná poprava. Máriu Baloghovú (43) v Kisléte páchatelia doslova rozstrieľali na kusy priamo v posteli v spánku. Jej postrelená dcéra bola dlho v ohrození života.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní