Alfa Romeo kúpil vodca fašistov Mussolini svojej partnerke Clare Petacci v roku 1939.

Posledné auto, ktoré viezlo Mussoliniho: Predalo sa za hotový majland

Krásne Alfa Romeo, ktoré daroval Benito Mussolini svojej frajerke, stálo v zastrčenej stodole takmer štvrťstoročie. Nechal ho tam Američan, ktorý ho nevedel opraviť.

Keď v roku 1939 daroval fašistický vodca Benito Mussolini svojej milenke Clare Petacci krásne nové Alfa Romeo, dlho sa z neho neradovala. Koncom druhej svetovej vojny sa v ňom obaja pokúsili utiecť z Talianska do Švajčiarska, no neďaleko jazera Como ich prichytili talianski partizáni. Párik skončil o deň neskôr na popravisku a pôsobivé vozidlo sa v roku 1949 dostalo do Ameriky.

Taliansky krásavec má za sebou pestrú minulosť. Foto: profimedia.sk

Auto dvojice, ktorú zastrelili a zavesili dolu hlavou na čerpacej stanici, získal americký letecký dôstojník Charles Pettit. Vozidlo typu 6C Sport Berlinetta s úctyhodným výkonom 110 koní si odviezol na rodinnú farmu v štáte New York, no čoskoro sa mu pokazilo, tak ho strčil do stodoly. V nej bol dvojdverový sedan ukrytý celých 21 rokov.

Čítajte viac:

Mussoliniho pýcha: Červené Alfa Romeo vyhralo preteky, počas ktorých sa pokazilo

Výhodná kúpa

V roku 1970 dostalo vozidlo ďalšiu šancu. Za tristo dolárov ho kúpil zberateľ starožitností Ron Keno, ktorý bol v kontakte s bývalým nacistom Franzom Spoglerom. Ten vzácny historický kus spoznal a Kenovi jeho pravosť potvrdil. O pár rokov auto prešlo čiastočnou renováciou a následne ho Keno predal ďalšiemu zberateľovi Donniemu Mortonovi.

Majiteľ, ktorý štýlovú Berlinettu Mussoliniho frajerky vlastnil v roku 1999, do nej investoval v prepočte 500 tisíc eur. Z auta s pôsobivou minulosťou sa tak stal okázalý kus, za ktorý teraz nový majiteľ vysolil na aukcii v Paríži 1,8 milióna eur.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní