Potrebujeme vôbec na Slovensku vládu? Skúsenosti zo zahraničia sú prekvapujúce

Politická kríza v Španielsku či v Belgicku trvala dlhé mesiace. Napriek tomu ekonomika šliapala na výbornú.

  • Text
  • Obrázok
  • Aplikácia
  • Šablóna

+

Španielsko po 317 dňoch dostalo funkčnú vládu, ale obyvatelia krajiny na Pyrenejskom polostrove nevedia, či z toho majú mať radosť. Takmer ročné „bezvládie“ totiž španielskemu hospodárstvu vôbec nepadlo zle. Hospodársky rast je medzi najvyššími v Európe, zatiaľ čo nezamestnanosť pomaly klesá.

Mimochodom, prípad Španielska v posledných rokoch nie je ojedinelý, s provizórnou vládou sa dlhé mesiace celkom dobre vodilo aj Belgicku a niektorým ďalším krajinám. Žeby všetky tie zaklínadlá o „nepriaznivých dôsledkoch politickej nestability na hospodárstvo“ boli poriadne prehnané?

Myslia len na seba

„Neustále počúvame, že každá krajina musí mať aktívnu vládu. Žiadna ekonomika ani spoločnosť sa vraj nemôžu len tak samy potácať, svet potrebuje pevnú politickú kontrolu, aby sa mohol otáčať okolo svojej osi,“ napísal nedávno časopis Forbes. „Empirické dôkazy však hovoria o niečom inom.“

Áno, text bol najmä o Španielsku. Krajina po dvoch patových výsledkoch parlamentných volieb a takmer roku bez funkčnej vlády dosahuje trojpercentný medziročný ekonomický rast a v posledných mesiacoch podľa miestneho štatistického úradu počet nezamestnaných klesol o úctyhodných 250-tisíc ľudí.

Ani bežní Španieli si zjavne nerobia ťažkú hlavu z toho, že ich nemá kto viesť. Októbrový prieskum verejnej mienky naznačil, že absencia funkčného kabinetu ich nijako dramaticky neznepokojuje. Za oveľa závažnejšie problémy považujú korupciu, sklamanie z politikov a politických strán či takmer dvadsaťpercentnú nezamestnanosť. „Dramaticky ma to neznepokojuje,“ povedal agentúre AP dôchodca Goyito de Camacho niekoľko dní pred dosiahnutím dohody o novom kabinete.

„Sledujem to v televízii a v novinách, ale všetci politici sú rovnakí. Žiadnemu z nich nezáleží na ľuďoch.“ Podobne zmýšľa aj 52-ročný počítačový technik José Luis Alfonso. „Španielska politika je chaotická, strany sa zaujímajú len o seba. Možno by nám naozaj bolo lepšie bez akejkoľvek vlády,“ tvrdí.

Ekonómovia majú na vec trochu iný názor. Podľa profesora madridskej IESE Business School Josého Ramona Pina je pocit, že Španielsku sa dobre darilo aj bez vlády, iba zdanlivý. „Je pravda, že krajina sa určitý čas dokáže zaobísť bez vlády. Problémy však nastávajú, ak to trvá príliš dlho,“ citoval Pina Huffington Post.

Ako dodáva ekonóm, kľúčovým faktorom úspechu španielskeho úradníckeho kabinetu bola skutočnosť, že rozpočet na rok 2016 sa podarilo schváliť ešte pred prepuknutím krízy. „Rok 2017 by bol už problematickejší,“ vysvetľuje. Absencia dohody o rozpočte by podľa neho vytvorila skutočnú neistotu a znížila dôveru investorov. Nehovoriac o tom, že Brusel hrozí Madridu sankciami, ak sa mu nepodarí znížiť schodok verejných financií.

Zhoduje sa s ním aj profesor politických vied Pablo Simon, podľa ktorého krajina žije v akejsi ekonomickej bubline a odďaľuje nevyhnutné reformy. „Takmer za rok sme neprijali žiadnu legislatívu,“ vysvetľuje. „Premárnili sme čas, navyše si to neuvedomujeme, lebo to vyzerá, že sa ekonomike darí. Ale o rok alebo o dva to určite pocítime.“

Belgické bezvládie

Na druhej strane, Španielsko nie je jediná krajina, ktorá si musela vystačiť dlhé mesiace s úradníckym kabinetom. Belgické „bezvládie“ trvalo rekordných 589 dní. Po voľbách v júni 2010 politické strany nedokázali vytvoriť koalíciu, takže na čele krajiny zostala stará vláda. Ale výkon svojich právomocí obmedzila na reprezentovanie Belgicka v zahraničí, od domácich záležitostí prakticky držala ruky preč.

Iné starosti: Kým španielski politici v októbri horúčkovito rokovali o novej vláde, po Madride sa v rámci miestneho festivalu premávali ovce.
Iné starosti: Kým španielski politici v októbri horúčkovito rokovali o novej vláde, po Madride sa v rámci miestneho festivalu premávali ovce.
profimedia.sk

Iné starosti: Kým španielski politici v októbri horúčkovito rokovali o novej vláde, po Madride sa v rámci miestneho festivalu premávali ovce. Foto: profimedia.sk

Ak by ste čakali, že takýto prístup spôsobí závažnejšie ekonomické ťažkosti, ste na omyle. Takmer za šesťsto dní sa neudialo nič dramatické, práve naopak. Napriek zúriacej dlhovej kríze vo viacerých krajinách eurozóny, ako je Grécko, Írsko či Španielsko, bolo Belgicko v úplnej pohode. Hrubý domáci produkt krajiny v roku 2010 rástol o 2,7 percenta a o rok neskôr to bolo o 1,8 percenta, čo je rýchlejšie tempo, než bol v tom čase priemer eurozóny.

Odborníci vysvetľujú belgický paradox podobne ako v prípade Španielska. Provizórna vláda nemala politickú podporu na prijatie naliehavých úsporných opatrení ani na zvyšovanie daní, teda na kroky, ktoré v tom čase urobil veľký počet európskych krajín. „Belgická ekonomika z toho dočasne profitovala a pomohol jej aj výrazný rast v Nemecku,“ uviedol pre televíziu CNBC belgický ekonóm Philippe Ledent.