Povinná bravčovina, zhabanie majetku: Dáni pri utečencoch pritvrdili

Povinné bravčové v jedálňach a zákaz vstupu do baru bez jazykových znalostí. Aj tomuto musia čeliť moslimskí prisťahovalci v škandinávskej krajine.

Členské štáty Európskej únie zjavne sprísňujú svoju imigračnú politiku. Nemecko práve avizovalo, že nebude udeľovať azyl prisťahovalcom zo severnej Afriky, Švédsko plánuje posadiť do lietadla a poslať domov možno až osemdesiattisíc imigrantov. Ale zrejme najjednoznačnejšie dáva utečencom najavo, že u nich nie sú vítaní, päťmiliónová severská krajina. Dánsko.

Neúprosní

Predstavte si, že vo vašom susedstve prepukne vojna, horko-ťažko sa vám podarí zachrániť celoživotné úspory a prejdete desaťtisíce kilometrov do vytúženej krajiny, kde sa chystáte na nový začiatok. Tam vás potom privítajú policajti osobnou prehliadkou a zoberú vám peniaze a majetok. Nechajú vám iba cennosti v hodnote 1 300 eur. A obrúčku, lebo k nej zjavne máte citový vzťah.

Presne toto hrozí sýrskym utečencom podľa práve prijatých zmien dánskeho zákona o prisťahovalectve. Krajina po ňom siahla napriek protestom organizácií obhajujúcich ľudské práva a sú v ňom aj ďalšie body, ktoré imigrantov určite nepotešia. Každý z nich bude musieť individuálne preukázať, že mu doma hrozí nebezpečenstvo, inak ho vyhostia.

Nová legislatíva im navyše komplikuje vybavovanie trvalého pobytu aj prípadné zlúčenie rodiny. K väčšine Sýrčanov, ktorí prídu do Dánska sami, sa manželka a deti budú môcť pridať až po troch rokoch.

Samozrejme, Dánsko nie je jediná krajina sprísňujúca prisťahovalecké zákony. S odoberaním majetku sa utečenci môžu stretnúť aj vo Švajčiarsku či v niektorých nemeckých spolkových krajinách. Kodaň to však robí dlhodobejšie a cieľavedome sa snaží odradiť prisťahovalcov od cesty do Dánska.

Inzeráty v Libanone

„Dánsko sa rozhodlo sprísniť predpisy týkajúce sa utečencov vo viacerých oblastiach,“ hlásali začiatkom septembra inzeráty v libanonských denníkoch, a to v arabčine aj v angličtine. Ich obsah bol adresovaný asi dvom miliónom sýrskych utečencov, ktorí sa pred vojnou v rodnej krajine uchýlili práve do Libanonu.

Pre každý prípad, ak by sa niektorí z nich rozhodli zamieriť do škandinávskej krajiny. Utečenci sa napríklad mohli dozvedieť, že Dánsko znížilo o päťdesiat percent sociálnu pomoc prichádzajúcim utečencom.

„Cieľom je objektívne a úprimne informovať o pravidlách, ktoré vláda sprísňuje,“ vysvetlila ministerka pre imigráciu a integráciu Inger Stojbergová z vládnej pravicovej strany Venstre.

V krajine nedávno odznel ďalší kontroverzný návrh, a to presťahovať prisťahovalcov z osídlených oblastí do táborov mimo miest. Pretláča ho protiimigračná Dánska ľudová strana, vďaka jej podpore má vláda väčšinu v parlamente.

Krajná pravica sa netají tým, že jej cieľom je, aby sa prisťahovalecká politika krajiny zameriavala na repatriáciu namiesto integrácie prisťahovalcov.

Od vlády tak žiada, aby do marca prišla s návrhom „štátom podporovaných dedín“, kam by sa utečenci presťahovali z miest. Že nejde len o slová do vetra, svedčí skutočnosť, že pre mužských prisťahovalcov už vznikajú podobné stanové mestečká.

Čítajte viac:

Profesor z Harvardu varuje: Milión utečencov je pre Nemecko priveľa!

Kauza bravčové

Protiprisťahovalecké nálady badať aj na komunálnej úrovni. Vedenie 60-tisícového priemyselného mesta Randers rozhodlo, že bravčové mäso bude povinné jedlo vo všetkých jedálňach, ktoré financuje. Zástancovia opatrenia chcú tým ochraňovať tradičné dánske bravčové špeciality.

Odporcovia namietajú: „Pred kým? Veď bravčovú pečeň s petržlenovou omáčkou nikto neohrozuje,“ pýtajú sa odporcovia. Netreba hádam zdôrazňovať, že proti „povinnému bravčovému“ namietajú najmä miestni prisťahovalci z moslimských krajín, ktorí tieto tradičné dánske špeciality nemôžu jesť z náboženských dôvodov.

Mimochodom, prípad nie je unikát. Politici v Randerse sa mohli inšpirovať francúzskymi mestami, kde niektorí pravicoví starostovia pod zámienkou ochrany francúzskej identity vyradili v školách z jedálneho lístka nebravčové mäso.

Napríklad študenti základných škôl v burgundskom Chalon-sur-Saône nemajú nárok na žiadnu mäsovú alternatívu, takže v deň, keď v kuchyni pripravujú bravčové špeciality, musia sa uspokojiť so zeleninou.

Jazykové skúšky

Ale nejde len o zákony a predpisy, napätie v Dánsku sa vyhrocuje aj v bežnom živote. Po novoročných útokoch na ženy vo viacerých európskych mestách vzrastá nedôvera najmä k mladým prisťahovalcom z moslimských krajín. Niektoré dánske bary siahli v reakcii na útoky podľa denníka Daily Mail po tak trochu diskriminačnom opatrení. Vstup povoľujú len návštevníkom, ktorí ovládajú dánsky, nemecký alebo anglický jazyk.

„Cieľom týchto opatrení je, aby naši hostia mali príjemný zážitok a cítili sa bezpečne,“ povedal pre dánsku televíziu TV2 Tom Holden, majiteľ klubu Buddy Holly v meste Sonderborg pri nemeckých hraniciach.

Majiteľ ďalšieho sonderborského nočného podniku Glenn Hollender si nekladie servítku pred ústa. „Veľa mužských návštevníkov z miestneho azylového centra nemá žiadny rešpekt pred ženami,“ vysvetlil v televíznej reportáži. „Ak sa jeden alebo viac mužov naďalej dotýkajú mladej ženy po tom, čo im povedala, aby prestali, je to podľa mňa obťažovanie.“

Čítajte viac:

Radikálni Česi majú migrantov po krk. Zákon chcú vziať do svojich rúk

Prečo menia politiku?

Zaujímavé je, že Dánsko tradične patrilo medzi krajiny pomerne otvorené voči prisťahovalcom. Bolo medzi prvými krajinami, ktoré podpísali Konvenciu OSN o utečencoch v roku 1951 a potom celé desaťročia prichádzali prisťahovalci zo sovietskeho bloku, z Balkánu aj Blízkeho východu.

Verejnosť navyše tradične aktívne podporovala utečencov a presídlencov na celom svete. Aj preto v súčasnosti utečenci tvoria asi desať percent celej populácie krajiny.

Čo sa teda stalo v posledných mesiacoch? Stačí letmý pohľad na štatistiky a všetko je hneď o poznanie jasnejšie. Zatiaľ čo v roku 2013 o azyl v Dánsku požiadalo 7 557 ľudí, o rok to už bolo 14 815 a vlani asi 21-tisíc! Pre päťmiliónovú krajinu je to až príliš prudký nárast.

V prípade Dánska však zohráva dôležitú úlohu aj politická konštelácia. Spomínaná krajne pravicová strana sa v krajine teší asi dvadsaťpercentnej podpore. Určite to nie je málo, ale porovnateľnú popularitu majú protiimigrantsky zamerané subjekty aj v niektorých ďalších krajinách.

Dánske špecifikum je však to, že ľudovci sa v júnových voľbách stali jazýčkom na váhe. Nie sú síce súčasťou pravicovej vlády, tá je však závislá od ich podpory v parlamente. Šéf Dánskej ľudovej strany Kristian Thulesen Dahl tak dokáže presadiť aspoň časť svojej agendy.

A o čo sa snaží tento politik? „Dánsko by malo prijať viac utečencov z nemoslimských krajín a menej z moslimských,“ povedal Dahl v jednom z rozhovorov ešte v roku 2013.

Tiež chcel trestne stíhať moslimského kazateľa Abu Bilala Ismaila v mešite v meste Aarhus, lebo údajne robil nábor mladých moslimov do Sýrie. Mimochodom, Dánska ľudová strana nemá veľké pochopenie ani pre Brusel.

„Chceme Európsku úniu, v ktorej moc vrátia členským krajinám a ktorej nebude vládnuť Európska komisia,“ povedal denníku Guardian odborník strany na zahraničnú politiku Soren Espersen.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].