Obchodník z Grand Bazaara: Najstarší nepretržite fungujúci obchod predáva, ako inak, starožitnosti.

Povolená genocída: Arméni tvorili veľkú časť kultúry, vyvraždili ich

Pred 101 rokmi vyvraždili na území vtedajšej Osmanskej ríše jeden a pol milióna Arménov. Pol milióna muselo odísť. Ako žijú ich potomkovia?

Starý muž na videozázname pomaly a s námahou kráča k obrovskému plátnu. Ako sa približuje, obraz mu zakrýva výhľad na krajinu. Vidí len fotografiu na ňom. Lúku, cestu, ovocné stromy a more, ktoré na obzore splýva s oblohou. Starec zastane tesne pred plátnom. Vyzerá to, ako keby naozaj stál na úplne inom mieste.

Pomaly sa rukou dotýka fotografie, pohladí listy na kríkoch. Dýcha zhlboka, akoby naozaj cítil vôňu rodnej dediny a svieži vetrík od mora. Ilúzia je takmer dokonalá. Stopäťročný Movses Haneshyan aspoň takto symbolicky prežíva návrat do svojej dediny Kebusie. Ako päťročný musel ujsť pred vražedným vyčíňaním, ktoré malo Osmanskú ríšu vyčistiť od Arménov.

Zvyšok života prežil v Arménsku. Kebusie však neprestalo byť jeho domovom.

Americko-arménska fotografka Diana Markosianová mu projektom 1915 aspoň symbolicky splnila sen. Vrátila kúsok domova trom ľuďom, ktorí pred stojeden rokmi ušli pred genocídou. Turecko ju doteraz neuznalo a neospravedlnilo sa. A Arméni, ktorí žijú v Turecku dnes, na ňu nechcú spomínať. Klenotníci z Grand Bazaara: Jeho praprastarý otec mal zlatnícku dielňu na Grand Bazaari v Istanbule. Arméni boli vždy chýrni zlatníci. A je to tak dodnes, hoci po pogromoch a genocíde ich v Turecku zostalo asi len šesťdesiattisíc. Zlatnícke a klenotnícke remeslo, jeho originálna technika a štýl, prechádza v arménskych rodinách z generácie na generáciu.

Aj Nurhan Gumušmakas sa v rodinnej klenotníckej dielni motal odmalička. V Detroite v USA. Jeho strýko Massis tam emigroval v sedemdesiatych rokoch. Mal sedemnásť a za sebou niekoľko rokov práce v rodinnom zlatníctve na Grand Bazaari. Čoskoro sa mu začalo dariť a do Ameriky pozval zvyšok rodiny.

„Najprv mi dali kúsok vosku, aby som niečo vyrezal. Išlo mi to, bol som šikovný. Začal som s figúrkou Batmana, ale rýchlo som prešiel na prstene,“ smeje sa Nurhan vo svojej kancelárii v Istanbule. Grand Bazaar má takmer pod oknami. Vedľa v dielni pracuje zlatník Apo. Občas zaklope na okienko, ktoré spája kanceláriu s dielňou, a Nurhan s ním prehodí pár slov. Potom ďalej spomína na život v Amerike.

„Mal som šestnásť. Vek, keď stredoškoláci môžu šoférovať auto a jazdia z párty na párty. Ja som každý deň po škole šiel do zlatníckej dielne. Pokračovať v rodinnom biznise nebol môj sen. Ale keď sa na to pozriem teraz, viem, že som bol požehnaný tým, že som sa mohol učiť u strýka a otca.“ Firma zamestnávala tridsaťpäť zlatníkov a dodávala šperky do päťdesiatich zlatníctiev v USA.

Pred piatimi rokmi prišiel do Istanbulu na návštevu. S manželkou Maureen však nakoniec zostali. „Videl som Grand Bazaar a povedal som si - fíha, to je ale obrovská manufaktúra, toľko zlatníkov a obchodov! Čoskoro som pochopil, aké je to neorganizované. Miestni klenotníci vyrábajú len pre Grand Bazaar. Chodia tam tisíce turistov, obchod je živý, ale turizmus funguje vo vlnách a momentálne je krivka dolu. Predajní je priveľa. Výber je ohromný. Milióny kúskov. No zákazník nikdy nevie, či kúpil kvalitu. Ja som chcel vybudovať iný obchod. Trh so šperkmi funguje globálne. Zlatníci z Grand Bazaara tak nepracujú. Začal som sám, vyrábal som šperky, fotil ich a dával obrázky na sociálne siete. Keď sa obchod rozbehol, našiel som zlatníkov, ktorí vyrábali pre mňa. Ručná práca lokálnych umelcov, ale pre globálny trh.“

Keby neodišli

Nurhan vyrastal v Amerike, v krajine s heslom Rob si, čo chceš. Cíti, ako sa v Istanbule stretávajú dve Turecká. Liberálne a sekulárne s tradičným a konzervatívnym. Hidžáby popri pankáčoch. „V Amerike je každý prisťahovalec. Pôvod tam nikto nerieši. Byť Arménom nie je nič zvláštne. Ja aj tu v Turecku každému rovno poviem, že som Armén. Moji rodičia to taja. Aj mňa nabádajú, aby som o tom nehovoril. Moji bratranci na ulici po arménsky nerozprávajú.“ Nurhanov prastarý otec prežil strašné vraždenie v roku 1915.

Ako jediný z desiatich súrodencov. Jeho dcéra, Nurhanova stará mama, sa narodila o štyri roky. O genocíde nikdy nechcela hovoriť. „Načo chceš vedieť o tých hrozných veciach?“ odbíjala Nurhana. Generácia Nurhanových rodičov vyrastala v atmosfére - nemysli na to, nepýtaj sa na to, nehovor o tom. „Bolo pre mňa zvláštne, že v Turecku moju kultúru niekto démonizuje,“ hovorí Nurhan. Cíti, že nacionalizmus je v krajine na vzostupe.

Mladí sa akosi znovu cítia ohrození menšinami. Nezažili čarovný mix kultúr Grand Bazaara 19. storočia. „Staručký taxikár mi raz povedal - Naša krajina bola predtým taká dobrá. No vyhnali sme ľudí s bohatou kultúrou. Keby neodišli Arméni a Gréci, bolo by lepšie. Takže sú Turci, ktorí si uvedomujú, čo stratili.“

Radšej mlčať

Aj Yetvart Danzikyan, ako takmer každé arménske dieťa v Istanbule, chodil od jedenástich rokov do rodinnej klenotníckej dielne. Nakoniec vyštudoval žurnalistiku a pred dvadsiatimi rokmi bol pri vzniku arménskeho týždenníka Agos, Brázda. „Arménske noviny dovtedy písali len o kultúre a prekladali témy zo zahraničných časopisov. My sme sa chceli venovať aj politike,“ vraví. „Vtedy silnel nacionalistický tlak. A teraz tiež. Občas je to ako v stredoveku - v médiách sa napríklad objavia správy, že Arméni infikovali dobytok nejakou chorobou a podobne.“

Moderne vybavenú redakciu Agosu som navštívila pár dní pred výročným dňom genocídy, 24. aprílom, keď sa vraždenie Arménov v roku 1915 začalo. Yetvart už vedel, že na námestí Taxim žiadna spomienková akcia nebude. Pre teroristické hrozby Islamského štátu sú v centre Istanbulu verejné zhromaždenia už niekoľko mesiacov zakázané. Turecké úrady povolili Arménom pripomínať si masakre len pred pár rokmi, na spomienkových akciách sa už zúčastnili aj tureckí politici - hoci oficiálne genocídu neuznávajú.

Ich verzia je, že v roku 1915 sa vo víre vojnových udalostí stalo niečo aj Arménom, ale boli to bežné boje, žiadne cielené vyhladzovanie. „Ak chceš žiť v Turecku bežný život, je to v poriadku. Aj keď niektorí Arméni používajú radšej turecké mená. Len pred blízkymi priateľmi hovoria o svojej arménskej identite. Politicky činní Arméni to však majú ťažké. Sú pod kontrolou úradov,“ je presvedčený Yetvart.

On sám je ženatý s Turkyňou a žijú v arménskej štvrti. Na konzervatívnejších istanbulských sídliskách by mu zrejme byt nikto neprenajal. Vie o biznismenoch, s ktorými sa nádejní obchodní partneri prestali baviť, keď začuli ich arménske mená, preto si ich radšej zmenili na turecké.

Cesta odmietania

Keď bol malý, u nich doma sa o genocíde nehovorilo. „Väčšina rodičov o tom s deťmi nehovorí. Nechcú v nich budovať predsudky namierené proti Turkom a pocit, že Turci ich vidia ako nepriateľov. Myslia si, že bude lepšie, keď sa o tých udalostiach dozvedia až ako dospelí. Deti však vidia, čítajú, pýtajú sa.“ V učebniciach sa, samozrejme, o genocíde nepíše.

„Je tam strohý odstavec, že arménski rebeli rozpútali nepokoje a mnohí Arméni potom odišli do exilu. Deti nie sú hlúpe. Vedia, že to nie je pravda, ale nepovedia to nahlas. Taká je mentalita všetkých menšín. Ak chcú prežiť vo väčšinovej spoločnosti, sú ticho a myslia si svoje.“

Napriek tomu, že mnohí Turci aj politici genocídu Arménov popierajú, zažil Yetvart aj takých, ktorí sa mu za to všetko pri náhodnom stretnutí na ulici ospravedlnili. „Nahlas však o tom nemôžu hovoriť.“ Pri vydávaní novín cíti Yetvart väčšiu slobodu než pred pár rokmi. Vláda povolila tvrdú cenzúru po vražde arménskeho novinára Hranta Dinka v roku 2007.

Editor Agosu verejne hovoril o genocíde Arménov, za čo si vyslúžil vyšetrovanie za „hanobenie tureckosti“. Pred redakciou ho zastrelil sedemnásťročný ultranacionalista. Súdny spor s ním sa vlečie doteraz. „Každá krajina má v histórii masakry a tragédie. Ale po čase sa k tomu dokáže postaviť, ospravedlniť sa. Turecko si vybralo inú cestu. Cestu odmietania. Niektorí stále tvrdia, že oni nezabíjali Arménov, ale Arméni zabíjali ich,“ krúti hlavou Yetvart.

Kostol a ovocie

Je nedeľa 24. apríla, presne 101 rokov odo dňa, keď sa v Anatólii začalo vyhladzovanie Arménov. Úrady vtedy odviedli intelektuálov, vysokoškolsky vzdelaných, verejne činných a umelcov do Istanbulu. Nikto sa nevrátil. V jedinej čisto arménskej dedine v Turecku, Vakifli, je však nedeľa ako každá iná.

Pamätný deň genocídy si nechcú pripomínať. Svieti slnko a, ako každé dva týždne, kňaz z Iskenedumu prišiel odslúžiť omšu. Obyvatelia Vakifli s radosťou prichádzajú do svojho milovaného vynoveného kostola. Rozprávajú sa na námestíčku, pijú kávu, tri ženy obšívajú kostolné zástavy. Dodnes tu medzi sebou hovoria špecifickou formou arménčiny, aká sa používa iba v Bejrúte, sýrskej dedine Kesab a tu. Nikto nezabudne zapáliť vysokú tenkú sviečku, aby sprevádzala jeho modlitby.

Keď sa začnú bohoslužby, do kostola sa nahrnú mladí. Vo Vakifli žije asi dvanásť tínedžerov. Traja chlapci a jedno dievča miništrujú. Priestor okolo oltára pokrývajú koberce. Veriaci si svoj kostol tak šetria, že kňaz aj miništranti sa prezúvajú do papúč. Keď kňaz obchádza oltár, z úcty si vyzúva aj tie. Najmladšie na omši sú malé dcéry historičky umenia Lory Baytarovej a veterinára a zároveň šéfa lokálnej arménskej nadácie Cema Capara.

Aref má päť rokov a jej meno znamená Slnko, Zulau dva a v preklade sa volá Čistá voda. Lora, Arménka z Istanbulu, sem prišla po svadbe za manželom. Bývajú v Samandagu, mestečku vzdialenom štyri kilometre. V Istanbule bola novinárka, tu pracuje v archeologickom múzeu v neďalekej Antakyi. Je šťastná, že je Arménka.

„Som na to hrdá. Nikdy som to nemusela skrývať. Problémy sú medzi krajinami, nie medzi ľuďmi,“ hovorí. Vakifli preslávilo ovocie. Pomaranče a marhule tu pestujú bez chémie. V roku 2002 získala komunita vďaka organickému ovociu ako jediné miesto v regióne certifikát Európskej únie. V zime tu zostáva len sedemdesiatpäť ľudí, cez leto sa počet obyvateľov zoštvornásobí.

A v najvýznamnejší deň, v nedeľu okolo 15. augusta, keď tu oslavujú slávnosť Panny Márie a žehnajú hroznu, sa tu zíde až sedemsto ľudí.

Päťdesiattri dní na hore

„Kostol je centrum života v našej dedine,“ usmieva sa 84-ročný Panos Capar. Ako inak, ekofarmár, ktorý pestuje pomaranče. Do roku 1939 sa volal Chapariyan a jeho dedina Vakef.

Oblasť vtedy patrila Sýrii. Keď ju zabralo Turecko, mená aj názvy sa zmenili na turecké. Panosa sa pýtam na udalosti roku 1915. Zvážnie. „Ľudia odtiaľto sa zachránili. U nás doma bola táto téma tabu. Rodičia o tom nechceli rozprávať. Ja viem o udalostiach veľa, ale nehovorím o nich. Nikdy.“ Na úpätí hory Musa Dag, v preklade Mojžišova hora, bolo vtedy šesť arménskych dedín. Jedna z nich bola Vakifli, iná Kebusie - tam sa narodil Movses z úvodu tejto reportáže.

Stratégia úradov v roku 1915 bola vyhnať Arménov do sýrskej púšte, kde zomierali od smädu a hladu. Obyvatelia šiestich dedín sa uchýlili na horu Musa Dag a päťdesiattri dní sa tam skrývali a bránili proti osmanským vojakom. Vyvesili plátno s nápisom Kresťania v ohrození. Zachráňte nás. Zbadali ho z francúzskej lode a francúzski a britskí námorníci z hory evakuovali 4 200 mužov, žien a detí do egyptského prístavu Port Said. Keď sa 1. svetová vojna skončila, Arméni sa do šiestich dedín vrátili.

Na základe mierových dohôd pripadol región Sýrii. V roku 1939 ho však prebralo Turecko. Päť dedín sa rozhodlo odsťahovať do Sýrie. Ľudia z Vakifli zostali. Posledné želania: Fotoprojekt Diany Markosianovej s názvom 1915 o Arménoch, ktorí prežili genocídu a ušli do Arménska, dávno presiahol rozmer fotografií.

„Stalo sa z neho plnenie snov,“ hovorí 27-ročná fotografka na svojej výstave v Istanbule. Už to, že môže na túto tému vystavovať v galérii, hoci nezávislej, v Turecku, svedčí o uvoľňovaní cenzúry. Najprv hľadala preživších pre projekt jednej mimovládnej organizácie. „Chodila som po dedinách od domu k domu a pýtala som sa na ľudí, ktorí prežili genocídu v Turecku. Našla som ich desať.“ Bolo to v roku 2014 a každý mal teda minimálne 101 rokov.

O rok im chcela doručiť ich portréty. Traja ešte žili. Movses, 105-ročný, Maryam, 101-ročná, a Yepraksia, 108-ročná. „Každý ma poprosil o láskavosť. Movses chcel vidieť svoju dedinu Kebusie aspoň na fotografii. Maryam chcela hrsť tureckej zeme zo svojej dediny Sason, aby jej ju nasypali na hrob. Yepraksia túžila nájsť brata, ktorý sa stratil počas dramatického úteku z tureckého Karsu cez rieku do Arménska.“ Diana každému priniesla aj obrovskú fotografiu miest, ktoré poznali z detstva.

V Amerike potom predávala printy fotografií a vyzbierala 15-tisíc dolárov. Od jednej podnikateľky dostala ďalších 15-tisíc a vrátila sa do Arménska, aby zrekonštruovala chatrné domčeky troch starých ľudí. Ľudí, ktorí celé storočie snívali o svojom skutočnom domove v Turecku. Postoj Turecka - ak už nie oficiálny, tak aspoň postoj veľkej časti verejnosti - ku genocíde Arménov spred 101 rokov sa teda mení.

Diana Markosianová si spomína, ako sa v istanbulskej kaviarni zoznámila s mladým Turkom. „Cítim voči tebe veľkú vinu,“ povedal jej, keď sa dozvedel, že je Arménka. Opýtala sa prečo. Odpovedal, že pre históriu. „Naša spoločná história sa začala len pred pár minútami,“ uistila ho.