Úžasný zážitok: Jazdcov, ktorým pápež požehnal, vybral žreb.

Požehnanie pekelného stroja: Harleyáci rokovali s pápežskou kúriou rok

Pekelnému stroju, motorke Harley Davidson, blahoželal k narodeninám aj pápež.

Potetovaní bradáči v koži, oči ukryté za tmavými okuliarmi, na burácajúcich strojoch tiahnu krajinou. Všeobecne zaužívaný imidž „harleyáka“ sa radikálne zmenil. Partie drsných chlapíkov sa síce na legendárnych motorkách prevážajú aj dnes, no podľa predajcov nepatria k väčšine. Potomkov filmovej trojice z Divokej jazdy pomaly vytláčajú biznismeni, právnici, ale aj celkom obyčajní ľudia. Ba dokonca, „vidieť ženu na štýlovej harleyke nie je dnes žiadna rarita“, hovorí marketingový riaditeľ Harley Davidson Michal Fric o nových časoch legendárnej motorky, ktorú pred stodesiatimi rokmi poskladali v šope v americkom meste Milwaukee dvaja kamaráti - William Harley a Arthur Davidson.

Prémiová, ale dostupná

Podľa Frica sa toho pri „HD“ zmenilo oveľa viac. Napríklad dostupnosť. Harley už dávno nie je iba hračkou rozšafných boháčov. „Samozrejme, na jednej strane sme prémiová značka a sme na to hrdí, ale na druhej strane sa snažíme všetkým ukázať, že naše stroje sú dostupné pre každého,“ hovorí Martin Heřmanský, šéf českého zastúpenia Harley Davidson.

„Už samotný počet fanúšikov HD motocyklov svedčí o tom, že tieto motorky sú dostupné širokej skupine ľudí,“ potvrdzuje Michal Fric. Ceny za obľúbené stroje sa začínajú už od 8 640 eur.

Začiatky: Model z roku 1905. Foto. wikipedia.org

V Československu frčali

Prvé harleye sa predávali za dvesto dolárov, no postupom času cena priamo úmerne s kvalitou a so slávou rástla. Mimochodom, tušili ste, že medzi dvoma svetovými vojnami bolo najvýznamnejším zahraničným odberateľom týchto motocyklov práve Československo? Jediný pražský díler Rudolf Tesárek ich dokázal za rok predať vyše päťsto, pritom „tá motorka vtedy stála ako dom v Prahe!“ hovorí obdivne Martin Heřmanský.

Daň na „japoncov“

Firma Harleya a Davidsonovcov je však predovšetkým americkou ikonou. Burácajúce masívne stroje hviezdili vo filmoch aj na pretekoch. Prezident Reagan v roku 1982 bez milosti uvalil clo 45 percent na japonské veľkoobjemové motorky, aby pomohol svojmu obľúbenému stroju poraziť lacnejšiu konkurenciu.

Za stodesať rokov vyšli z dielní Harley Davidson desiatky modelov, niektoré skončili fiaskom, no mnohé - napríklad motocykel radu Sportster - sú vo výrobnom programe už vyše päťdesiat (!) rokov. Dve novinky „daroval“ HD fanúšikom aj pri príležitosti 110. narodenín - Harley-Davidson Softail Breakout a lahôdku z modelového radu Dyna Harley-Davidson Street Bob Special Edition.

Pápežské požehnanie

Súčasťou tohtoročných osláv je okrem iného aj jazda okolo sveta. Jednou z najdôležitejších európskych zastávok bol v polovici júna Rím. Ako nám prezradil jeden z jazdcov, pôvodne sa malo na spanilej jazde mestom zúčastniť 15-tisíc motoriek - na zraze ich bolo stotisíc - ale pretože by to spôsobilo komplikácie, zapojilo sa ich len tritisíc. „Zhodou okolností sa mi podarilo zaradiť na čelo skupiny s jedným Maďarom a Američanom,“ nadchýnal sa.

Vrcholom podujatia bolo pápežské požehnanie. „Keď som sa bavil s organizátormi, tak viac než rok rokovali s pápežskou kúriou, či sa do toho pápež zapojí. Dohodli sa s predchádzajúcim Benediktom XVI. a po ňom to prevzal František. Či za to Harley Davidson platil, to naozaj neviem,“ krčí plecami. Známe však je, že zástupca firmy Mark Hans-Richter Františkovi z vďaky venoval dve motorky. Podľa nášho harleyáka je Rím mesto, „kde všetci jazdia ako samovrahovia. Na Námestí svätého Petra však bola priateľská atmosféra. Harleyáci vyzerajú často hrôzostrašne, no do Ríma prišli manažéri, lekári, právnici, teda tí, čo majú peniaze“.

Motorkárom, ktorých vybrali žrebovaním z celosvetového klubu majiteľov Harley Davidson, požehnal pápež v nedeľu. „Asi osemsto motoriek stálo na Námestí svätého Petra v dvoch zástupoch, medzi ktorými viedol koridor. Cezeň prechádzal František na papamobile a všetkým žehnal.

Harley Davidson je značka obľúbená v poisťovniach, lebo majú najmenší počet nehôd, ale to, že sa pápež odvážil prejaviť náklonnosť k motorkárom, musela na každom zanechať stopu. Tváril sa veľmi milo a všetci z neho boli nadšení, bolo to veľmi sviatočné. Každý z tých motorkárov sa teraz určite bude snažiť jazdiť láskyplnejšie,“ smeje sa.

Paradoxy: Sväté miesto a pekelné stroje. Foto: HarleyDavidson.com

Dejiny HD

Firmu založili v roku 1903 kamaráti z detstva, 23-ročný William Harley a o rok mladší Artur Davidson v meste Milwaukee v štáte Wisconsin. Neskôr sa k nim pridali ďalší dvaja bratia Davidsonovci - Walter a William. Prvé sídlo mali v šope u Davidsonovcov.

Už v tom istom roku vyrobili svoj prvý pretekársky stroj, ku ktorému čoskoro pribudli dve ďalšie motorky. Prvé harleye ani zďaleka nepripomínali typické masívne stroje, vyzerali skôr ako prerastené bicykle - nečudo, veď práve najsilnejší rám bicykla použili páni Harley a Davidson na vsadenie motora. Rám potom postupne testovali do zničenia a slabé časti spevňovali, až kým neboli s výsledkom spokojní.

Prvé motocykle z dielne HD sa predávali za dvesto dolárov, čo bola priaznivá cena za také spoľahlivé vozidlo. Dopyt sa zvyšoval a rástla aj rodinná firma. V roku 1912 už vyrábala tritisíc motoriek za rok. Pravdaže, čoraz lepších a výkonnejších.

O harleye sa však nezaujímali iba civilisti. Objednala si ich pošta, ale najmä armáda, ktorá v časoch svetových vojen kúpila desaťtisíce týchto strojov. Počas druhej svetovej vojny vyrobili v Harley Davidson na vojenské účely vyše 90-tisíc motoriek!

Z Harley Davidsona sa stal fenomén. Vďaka filmu Divoká jazda je dodnes symbolom slobody a revolty, na druhej strane mu meno kazí divoký klan Pekelní anjeli. S obávaným motorkárskym gangom, ktorého členovia jazdia výlučne na harleyoch, sa často spájajú kriminálne aktivity vrátane obchodu s bielym mäsom či s drogami.

Hoci v prvých rokoch svojej existencie patrili harleye k športovým motorkám, ktoré úspešne bodovali na pretekoch naprieč Amerikou, v predstavách väčšiny ľudí sa spájajú skôr s rozvážnou jazdou starších pánov. Nikdy nejazdi rýchlejšie, než lieta tvoj strážny anjel - zhrnul to výstižne istý harleyák.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní