Nebezpečná činnosť: Cez torrenty sa dá stiahnuť takmer čokoľvek - denne tak robia milióny ľudí.

Pozrite si najpopulárnejšie nelegálne sťahované filmy

Filmové spoločnosti márne bojujú proti pirátom, bezplatné sťahovanie filmov je na vzostupe.

Keď v polovici tohto roku stanica HBO odvysielala záverečnú časť tretej série seriálu Hra o tróny (Games of Thrones), padol zároveň rekord v počte pirátsky stiahnutých kópií jednej seriálovej časti. A niet sa čo diviť, veď Hra o tróny je po Sopranovcoch najúspešnejší seriál, aký doteraz spoločnosť HBO vyprodukovala.

Piráti nám pomáhajú

Pokiaľ ide o konkrétne čísla - bezprostredne po odvysielaní posledného dielu si ho cez BitTorrent súčasne sťahovalo vyše 170-tisíc ľudí a počas prvých 24 hodín od jeho odvysielania presiahol počet pirátsky stiahnutých kópií jeden milión.

Konkurovať mu v roku 2013 môže len seriál Breaking Bad, u nás známy pod českým názvom Perníkový táta. Záverečnú časť zatiaľ poslednej série si v septembri len 12 hodín po jej uvedení stiahlo vyše pol milióna ľudí, maximálny počet súbežných sťahovaní bol 85-tisíc.

Ale späť k Hre o tróny. Štatistiky hovoria, že každý diel tohto seriálu si nelegálne stiahne približne päť miliónov ľudí. To by mohlo spoločnosť HBO pekne štvať. Opak je však pravda. Programový prezident HBO tento rok vyhlásil, že obrovský počet nelegálnych stiahnutí jednotlivých epizód je pre HBO vlastne komplimentom a zvyšuje jeho popularitu bez toho, aby sa pirátstvo výrazne podpísalo pod pokles predaja nosičov.

Tento názor podporil aj režisér druhej série seriálu David Petrarca, ktorý ešte na jar počas panelovej diskusie na University of Western Australia povedal, že nelegálne šírenie seriálu vyvoláva okolo neho kultúrny rozruch znásobený množstvom komentárov, ktoré sa následne objavujú na sociálnych sieťach.

To prispieva k nárastu jeho popularity, čím sa zákonite zvyšuje aj počet ľudí, ktorí ho chcú sledovať legálne. Takéto tvrdenie je v ostrom kontraste s názormi väčšiny producentských spoločností, ktoré vyhlasujú, že nelegálne sťahovanie zabíja filmový priemysel.

Avatar: Historicky najviac pirátsky sťahovaný film. Na svojich zariadeniach ho má nelegálne vyše 21 miliónov ľudí. Foto: profimedia.sk

Legálne a nelegálne

Pravda je, že nelegálne sťahovanie z vás nemusí hneď spraviť piráta, ktorý ničí filmové spoločnosti. Výklad zákonov totiž nie je celkom jednoznačný. Platí, že ak si vytvoríte alebo stiahnete kópiu autorsky chráneného diela pre vlastnú potrebu a ďalej ju nešírite, nie je to nezákonné, výnimkou je však softvér, pri ktorom to nie je možné.

Ak sťahujete film alebo hudbu zo zjavne nelegálneho zdroja, napríklad zo servera, ktorý sa zaoberá šírením pirátskych kópií, je to už sporné, v mnohých štátoch platí, že v tomto prípade porušujete zákon. Problém je v tom, či bežný používateľ dokáže posúdiť, či ide o zdroj „zjavne nelegálny“.

Pri torrentoch, o ktorých sme hovorili v súvislosti s kultovým seriálom Hra o tróny, je situácia trochu iná. Pre tých, ktorí nevedia presne, o čo ide - ak si od niekoho chcete stiahnuť film, pripojíte sa k nemu prostredníctvom P2P (peer-to-peer) siete a stiahnete si ho. Ak sa tak rozhodne desať ľudí, rýchlosť sťahovania sa výrazne zníži, ak je to už tisíc, zdroj skolabuje. Tento problém rieši protokol BitTorrent.

Kto sťahuje, ten aj šíri

Pri ňom sa dáta sťahujú v používateľskom roji. To znamená, že prví, ktorí si napríklad časť filmu už stiahli z pôvodného zdroja, ho automaticky začínajú šíriť ďalej a od nich si ho sťahujú tí, čo sa tak rozhodli neskôr. Čiže používateľ číslo 1 si sťahuje film z pôvodného zdroja, k nemu sa pripoja používatelia 2 a 3 a keď začnú sťahovať, k nim sa pripoja ďalší. Dátový tok sa tak rozdelí rovnomerne a súčasne si jeden film môžu sťahovať tisíce používateľov.

„To je však problém,“ hovorí Gustáv Budinský z IT asociácie Slovenska a pokračuje: „Takto sa totiž človek, ktorý si prostredníctvom torrentov sťahuje obsah, automaticky stáva aj jeho šíriteľom. A to je už jednoznačne nelegálne, porušuje tak autorskú ochranu.“

To však väčšinu používateľov asi netrápi, protokol BitTorrent má totiž mesačne okolo 160 miliónov aktívnych používateľov, počet stiahnutí za deň dosahuje státisíce. Len pre zaujímavosť - historický rekord medzi nelegálne sťahovanými filmami drží Avatar, ktorý si až do súčasnosti nelegálne stiahlo vyše 21 miliónov ľudí. Filmová produkčná a distribučná spoločnosť vyčíslila straty v rádoch stoviek miliónov dolárov.

Na sťahovanie prostredníctvom torrentov sa používajú rôzne softvéry, k najpopulárnejším patria uTorrent, Tixati, Vuze a ABC (Another Bittorrent Client). Pri ich používaní však zvážte, čo chcete sťahovať a ďalej šíriť, aby ste sa zbytočne nevystavovali možným postihom zo strany organizácií na ochranu autorských práv.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní