Konopné kúpele: Otvorili ich pred časom vo Volaroch v južných Čechách. Pacientom ponúkajú procedúry založené na konope, ako sú kúpele, masáže a zábaly.

Práca snov: Česi vymysleli perfektne platené povolanie konopného inšpektora

Konopný inšpektor s platom čosi vyše 1 450 eur v hrubom nebude mať v náplni práce ochutnávku marihuany.

Česká republika, či presnejšie tamojší Štátny ústav na kontrolu liečiv, zháňa konopného inšpektora. Tomu, kto získa netradičný post a osvedčí sa, sľubuje mesačný plat štyridsaťtisíc českých korún v hrubom, čosi vyše 1 450 eur.

Kuriózna pracovná pozícia, oficiálne nazvaná inšpektor kontroly konopy na liečebné použitie, má však háčik - vybraný uchádzač sa ňou nebude môcť chváliť.

Atraktívny džob

Pozícia konopného inšpektora je snom mnohých „huličov“ v Česku, ktorému patrí prím v užívaní marihuany v Európe. Málokto z nádejných adeptov však zrejme splní požadované podmienky. Konopným inšpektorom sa môže stať majiteľ vysokoškolského diplomu z odboru farmácia, medicína alebo chémia, minimálne s trojročnou praxou v odbore.

Dotyčný musí vedieť dobre po anglicky a mať vodičský preukaz. Za odmenu dostane slušný plat, päť týždňov dovolenky i viacero ďalších benefitov, ako je napríklad príspevok na dôchodkové poistenie, možnosť zúčastniť sa na jazykových kurzoch i využívať služby požičovne športových potrieb.

Konopný inšpektor bude mať oficiálne na starosti kontrolu „dodržiavania požiadaviek platnej legislatívy pri pestovaní konopy na liečebné použitie“. Do jeho kompetencie bude patriť aj dozor nad špecializovanými prevádzkami v oblasti výroby a distribúcie liečiv. V praxi to znamená, že bude dohliadať na dodávateľov marihuany určenej na liečebné účely, ktorú bude Česko na tento účel nakupovať.

Už o pár mesiacov by totiž mali u našich západných susedov vypísať oficiálne výberové konanie na pestovateľa či pestovateľov. Koľko ich bude, zatiaľ nie je známe. Zvíťazí ten, kto štátu ponúkne najlepšiu cenu.

Marihuana: V Českej republike je legálne dostupná len na lekársky predpis. Foto: profimedia.sk

Nebude ochutnávať

Nejeden milovník obláčikov hustého dymu bude zrejme sklamaný, že medzi kvalifikačné predpoklady budúceho štátneho zamestnanca nepatrí „intenzívna huličská minulosť“ ani skúsenosti s pestovaním konopy.

Kompetentní upozorňujú, že konopný inšpektor nebude žiaden „marihuanový ochutnávač“, ako nového zamestnanca Štátneho ústavu na kontrolu liečiv označujú účastníci internetových diskusií. O obsadení pozície by sa malo rozhodnúť do konca januára.

Zbytočný zákon?

Zriadenie postu konopného inšpektora súvisí s čiastočnou legalizáciou marihuany v Česku, a to na liečebné účely. Hoci zákon, ktorý sprístupnil liečebné konope pacientom, je účinný od apríla 2013, žiaden pacient sa ešte nezačal legálne liečiť. Celý proces najskôr zablokovalo rozhodnutie Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, že marihuana nebude hradená z verejného zdravotného poistenia.

K tomu sa pridala byrokratická mašinéria, ktorá nedokázala včas schváliť doplnkové vyhlášky a predpisy. České ministerstvo zdravotníctva udelilo prvú dovoznú licenciu na import liečebnej konopy len pred pár týždňami. Získala ju firma Elkoplast Slušovice, ktorá smie legálne doviezť z Holandska tri kilogramy marihuany.

Marihuana určená na liečebné účely sa smie vydávať iba na takzvaný elektronický recept, ktorým disponuje len zlomok lekárov. Mesačná dávka vraj vyjde aj na stovky eur (gram alternatívneho lieku by v lekárni mohol stáť približne desať až jedenásť eur - pozn. redakcie), čo si nebude môcť dovoliť väčšina chronických pacientov.

„Cena je vyššia ako na čiernom trhu. Dcéru by to stálo okolo 2 500 eur mesačne, jej dôchodok je tristo eur,“ uviedol pre české médiá Zdeněk Majzlík. Už roky v záhrade pestuje konopu pre chorú dcéru, ktorá trpí sklerózou multiplex. Celý proces čiastočnej legalizácie marihuany v Česku považuje za zmarenú príležitosť.

„Marihuana síce naoko vystúpila z ilegality, no ak zákonodarcovia zákon nezmenia, bude len pre bohatých,“ dôvodí. Muž z Týna nad Vltavou je rozhodnutý pokračovať v pestovaní marihuany, hoci mu za to hrozí väzenie.

Kompetentní zatiaľ o zmene zákona o liečebnom využití marihuany ani súvisiacich pravidiel neuvažujú. Tvrdia, že nejde o liek, ale o podporný liečebný prostriedok, a úhrada zo systému verejného poistenia tak neprichádza do úvahy. Nejeden výskum dokázal, že sušené časti rastliny môžu priniesť úľavu najmä v poslednej fáze viacerých ťažkých chorôb, ktoré sprevádzajú napríklad prudké kŕče či bolesti.

Pacientom s roztrúsenou sklerózou vraj marihuana pomáha pri pohybových problémoch. Tým, ktorí absolvujú chemoterapiu, zas zvyšuje chuť do jedla.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní