Reinhard Heydrich a limuzína, v ktorej sa viezol počas atentátu.

Pravda o atentáte na Heydricha: Útočníkom pomohol dopravný chaos

Českí historici, ktorí skúmali priebeh atentátu na tretieho najsilnejšieho muža nemeckej nacistickej ríše, prišli na nové zaujímavé skutočnosti. Atentátnikom, medzi ktorými bol aj Slovák Jozef Gabčík, by sa útok možno nepodaril. Nechtiac im však pomohol Heydrichov šofér.

Českí historici Eduard Stehlík a Jaroslav Čvančara spolu s režisérom Václavom Křístkom sa pokúsili zrekonštruovať priebeh atentátu na Heydricha. Ako píše server iDNES.cz, prišli pritom na skutočnosti, ktoré sa odlišujú od doterajších poznatkov.

Dopravný chaos

Na križovatke, kde sa streľba odohrala, vládol podľa historikov neobvyklý chaos. Heydrichov šofér na Mercedese sa musel uhýbať hneď trom električkám. Parašutisti Jan Kubiš a Slovák Jozef Gabčík, ktorí na limuzínu s vodcom striehli, boli situáciou zaskočení. Auto sa im dokonca stratilo z dohľadu a potom sa z ničoho nič objavilo priamo pri Gabčíkovi. Ten zrejme v zmätku z tejto nečakanej situácie ani nedokázal vystreliť.

Po počiatočnom chaose, keď sa Gabčík snažil v panike strieľať, sa napokon Kubišovi podarilo hodiť bombu, ktorá Heydricha smrteľne zranila. Doteraz sa predpokladalo, že parašutisti hodili pred limuzínu najskôr bombu, ktorá ju zastavila, a až potom došlo na streľbu.

Vozidlo, v ktorom sa viezol protektor. Foto: Profimedia.sk

Nové skutočnosti vďaka seriálu

Zaujímavé je, že vedci prišli na nové skutočnosti počas nakrúcania seriálu s názvom "Heydrich - Konečné riešenie". Stehlík povedal: "Roky sme chodili okolo pozoruhodných faktov, ktorým doteraz historici nevenovali pozornosť."

Heydrichov šofér sa vyhýbal postupne trom električkám a preto sa parašutistom niekoľkokrát stratil z dohľadu, uviedol Stehlík. Rozhodovali sa v stotinách sekúnd.

Ako sa píše na iDNES.cz, poslednom manévri sa Heydrich v limuzíne objavil asi jeden a pol metra pred Gabčíkom. Napriek neprehľadnej situácii parašutisti situáciu zvládli a atentát na Heydricha sa im podarilo ťažko zraniť.

Po atentáte vybehli ľudia z električky a niektorí sa snažili utekajúceho Kubiša zadržať. On však vypálil varovné výstrely so slovami: "Uhni dedko, lebo ťa zastrelím," a tak ho nechali odísť.

Zlyhal mu samopal

Podľa zistení Gabčíkovi zlyhal počas útoku samopal. Prezradil to manželom Svatošovým, u ktorých sa atentáte ukryl. Tí boli neskôr za napomáhanie teroristom popravení.

Z protektora hrdina

Dva najdôležitejšie dokumenty sa v archívoch nezachovali - tie z výsluchu Heydricha po atentáte a z výsluchu jeho vodiča Kleina. Heydrich mal vraj vyzerať ako hrdina, ktorý zahynul v boji. Aj preto nacistické špičky zatajili, že sa on i šofér správali pri atentáte amatérsky.

Keď Gabčík na protektora zamieril, ten vodičovi prikázal zastaviť, aby sa mohol s parašutistami porátať. Vodič zasa zlyhal v tom, že namiesto pomoci zranenému Heydrichovi sa pustil do prenasledovania Gabčíka. Atentátnikom tak situáciu výrazne uľahčili.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní