Tichá noc: Nádherne vyzdobený Maastricht.

Pre politickú korektnosť Holanďania skoro prišli o vianočnú postavičku

Kvôli snahe o politickú korektnosť sa niektorými vianočnými zvykmi zaoberali až v OSN. A ako to dopadlo?

Vedeli ste, že Vianoce sa začínajú v Holandsku? Tam sa totiž už v polovici novembra oficiálne priplaví zo Španielska Mikuláš, domácimi nazývaný Sinterklaas, a jeho verný pomocník Zwarte Piet, Čierny Peter.

Bradatý dedko Sinterklaas má bohatý program, navštevuje školy, nemocnice a obchodné centrá. So sebou nosí múdru knihu, kde je zapísané, ktoré dieťa poslúchalo a ktoré nie, aby piateho decembra, keď na koni vyskočí na strechy, vedel, komu čo odovzdať. Dobrým čokoládové písmená, mandarínky, marcipán, ale aj darčeky s vtipným venovaním, zlým uhlie.

Zwarte Piet sa spustí komínom a nádielku zanechá vo vyčistených topánkach, za odmenu si odnesie mrkvu pre koňa, ktorú mu detváky nachystali.

Africké žalobaby

Čierny Peter chodí vo farebnom stredovekom kostýme, na hlave má kučeravú parochňu a na nej čiapku s veľkými perami. Jeho pôvod nie je celkom jasný. Historici tvrdia, že kedysi dávno predstavoval diabla, ktorého Sinterklaas prinútil k poslušnosti - v mnohých krajinách, aj u nás, s Mikulášom stále chodí čert.

Niektorí zase veria, že je tmavý, lebo bol Maur pochádzajúci zo Španielska, navyše je zafúľaný od sadzí. No a, verte-neverte, nájdu sa aj takí, ktorí sú presvedčení, že Zwarte Piet reprezentuje rasizmus a otroctvo, a požalovali to Organizácii Spojených národov.

Tá sa sťažnosťou afrických potomkov seriózne zaoberala už v roku 2013, aby napokon odporučila holandskej vláde zmeniť zastarané obyčaje a začať národnú debatu o tolerancii.

Obviniť z rasovej neznášanlivosti práve Holanďanov, otvorených ľuďom všetkých farieb a náboženstiev, homosexuálom, drogám i sexu, je naozaj smiešne. Nahnevaní obyvatelia krajiny tulipánov okamžite začali na Facebooku petíciu za zachovanie Čierneho Petra, ktorá v priebehu troch dní nazbierala dva milióny „lajkov“.

Niektoré obchodné reťazce po výzve na ich bojkot ustúpili a do výkladov postavili zlatých Petrov, v televízii sa objavili traja v červených parochniach.

No pokus zaviesť modrého, zeleného či dúhového Petra neprešiel, márna bola aj minuloročná snaha prekaziť Mikulášov príchod do Goudy, ktorá vyústila do zatknutia niekoľkých osôb. Pravicový populista Geert Wilders dokonca vyhlásil, že by mal existovať zákon zakazujúci Čierneho Petra.

Loď plná Petrov

Bola som zvedavá, čo sa bude diať tento rok. V Dordrechte netrpezlivo vyzeralo Sinterklaasa množstvo detí v pážacích šatôčkach, so začiernenou tvárou a s červenými perami, jediným ústupkom boli chýbajúce nápadné zlaté náušnice.

Keď udrelo poludnie, padací most na rieke Maas sa otvoril a loď so Sinterklaasom, obsypaná mávajúcimi Čiernymi Petrami, triumfálne vplávala do prístavu.

Starček v červenom plášti sa zvítal so starostom, vysadol na svojho koňa Ameriga a pobral sa aj so sprievodom do centra. Čierni Petrovia mu pri tom vyhrávali, tancovali, ale najmä rozdávali cukríky a malé zázvorové keksíky pepernoten. Vyťahovali ich z jutového vreca, kam vraj v prípade potreby strčia aj zlé dieťa.

Nikto však nehneval, ba čo viac, všimla som si, že ruky natŕčalo aj niekoľko naozajstných černoškov vo farebných kostýmoch. Ich rodičia, tmaví ako žúžoľ, sa dobre bavili a s Zwarte Pietom zjavne nemali žiadne problémy. Nuž, politická korektnosť by asi mala rozlišovať, kedy ide o rasizmus a kedy o obyčajnú ľudskú hlúposť.

Príchod Sinterklaasa odštartoval vianočné nákupy. Hoci kedysi sa šiesteho decembra pobral nazad na Pyrenejský polostrov, dnes ostáva v Holandsku až do začiatku januára. Možno ho stretnúť i v Maastrichte a neďalekom Valkenburgu, kde sa koná najväčší a najstarší podzemný trh v Európe.

Nákupy pod zemou

Kúpeľné mestečko sa chváli aj ďalšou raritou. Je ním 69-metrová vyvýšenina Cauberg, ktorá by u nás nestála ani za povšimnutie, ale v tejto plochej krajine je to vŕšok viditeľný zďaleka. Pod ním sa nachádza Fluweelengrot, Zamatová jaskyňa.

Vošli sme dnu a keď sa naše oči prispôsobili temnote, zazreli sme prvé stánky. Rozsiahle priestory sa krútili, zvažovali, dlhé chodby prechádzali do širokánskych miestností a strop bol miestami vysoký a miestami taký nízky, že sme oň takmer šúchali vlasmi.

Svetielka vytvárali čarovné zákutia. Obdivovali sme i nástenné maľby a kaplnku venovanú holandskému pustovníkovi z dvanásteho storočia svätému Gerlachovi.

Pod zemou možno stráviť celé hodiny, tovar je občas lepší, občas horší, no ponuka je bohatá a zahŕňa nielen bižutériu, kozmetiku, šatstvo, ručne fúkané ozdoby na stromček a sladkosti, ba dokonca nábytok. Myslím však, že najväčší úspech mala červená čiapka, ktorej horná polovica si robí, čo chce, brmbolec na baterku skáče hore-dole ako bláznivý.

Mikulášovia bežia parkom

V Londýne sa december nesie v znamení charity. Jednou z najznámejších akcií je Beh Santa Clausa v Battersea parku, taký populárny, že sa naň musíte prihlásiť niekoľko mesiacov vopred, aby sa vám vôbec ušlo miesto. Ľudia prichádzajú z celého sveta, počula som španielčinu, francúzštinu, ba aj maďarčinu. V cene je mikulášsky odev i s bradou, ktorý každý fasoval spolu so štartovým číslom.

Po prezlečení sa účastníci zhromaždili pri altánku, kde sa konala rozcvička. Predstavte si dvetisíc Santa Clausov naraz rozpažovať, upažovať a poskakovať na hudbu! Potom ešte jedno povinné „selfíčko“ a červená masa sa zoradila na štart a vyrazila na šesťkilometrovú trasu.

Napriek slnku a belasej oblohe sa teplota držala pod nulou, no nikomu to neprekážalo. Niekto bežal rýchlejšie, iný pomalšie. Boli takí, čo utekali so psom, s kočíkom aj tlačiac vozík s hendikepovaným priateľom.

V teniskách i na korčuliach, až im brady viali vo vetre. Je úplne jedno, či trasu prebehnete, alebo prejdete, hlavne, aby ste sa bavili. Každý dostane na záver medailu a môže sa tešiť, že pomohol dobrej veci.

S tvárou v pudingu

Behom s vianočným pudingom v Covent Garden sa zbierajú financie na výskum rakoviny. Organizátori ho propagujú vetou - Chcete vidieť vášho šéfa, ako beží slalom prezlečený za Mickey Mousa?

Zúčastňujú sa totiž na ňom šesťčlenné družstvá, často kolegov z práce, v jednotnom oblečení - ako vianočné stromčeky, guľatučkí Santa Clausovia v nafukovacích oblekoch, ale aj kuchári, žaby, tučniaci či Supermani.

Všetci dostali podnos s pudingom a vyrazili na prekážkovú dráhu. Cez elastické „mínové pole“ plné jám, kde niektorí padli tvárou do pudingu alebo im padol aspoň ten puding.

Potom skladali obrázky, bežali cez krivolakú dráhu a spúšťali sa šmykľavkou, pričom tuční Santa Clausovia mali problém čo len vyliezť na ňu. Nuž, celý beh bol trochu infantilný, ale súťažiaci, hojne sa nalievajúci vareným vínom, sa zabávali odušu. A prišla ich pozrieť i kráľovná!

Mimochodom, anglický puding je podivná zmes kandizovaného ovocia, mandlí, múky, loja a čierneho piva. Celé sa to pečie dlhé hodiny niekoľko mesiacov vopred. Pred konzumáciou ho ohrejete, potriete koňakovým maslom a potom si môžete trieskať hlavu, že ste si kúpili len taký malý na ochutnávku. Mňam!

Medveď na dome

Christkindelsmärik, štrasburský vianočný trh, je najstarší v Európe, koná sa od roku 1570. Nečudo, že ho prezývajú deduško všetkých trhov. Vďaka dobrému vlakovému spojeniu naň cez víkendy robia masové nájazdy Parížania, takže zohnať ubytovanie v decembri je takmer nemožné.

Z alsaskej metropoly vraj pochádza aj tradícia zdobiť stromček. Obyvatelia centra a majitelia obchodov súperia i o najkrajšiu fasádu. Také niečo som ešte naozaj nevidela - zo stien žiarili zlaté rohy hojnosti, viali girlandy snehových vločiek, sypali sa strieborné hviezdy.

Zhora na mňa dozerali anjeli, usmievali sa perníkové postavičky, na balkóne oddychoval Père Noël, francúzsky Mikuláš, aj so svojimi sobmi, všetci v životnej veľkosti.

Múry mäsiarstva krášlili prasiatka. No najúžasnejší bol dom, na ktorom bolo upevnených skoro sedemdesiat obrovských polárnych plyšových medveďov.

Pečeň i perník

Oplatí sa prejsť po všetkých jedenástich miestach, kde stoja chalets, stánky s drevenou strieškou. Každé je charakteristické niečím iným. Na námestí Meuniers nájdete chute a vône Alsaska, všetko najvyššej kvality od miestnych producentov.

Syr munster, husaciu pečeň ochutenú muškátovým orechom alebo nakladanú v brandy, organické džemy, kouglof - typickú štrasburskú bábovku s mandľami a hrozienkami -, pain d’épices, božský perník. Ochutnajte rumový - neverím, že odídete s prázdnymi rukami.

Námestie d’Austerlitz patrí cukrárom a vianočnému pečivu. Výber je obrovský, či už sa vám žiada s cukrovou polevou, posypané škoricou, ochutené anízom, alebo ozdobené striebornými guľôčkami. Najromantickejší trh je ten pod majestátnou katedrálou, ktorej veža sa strašidelne stráca v hmle.

Keď vám mráz prenikne až do kostí, je čas zaliezť do vyhriatej reštaurácie. A dať si varené víno a tarte flambée - obdĺžnikovú placku z tenulinkého cesta, poliatu hrubou vrstvou smotany, posypanú kúskami slaniny a kolieskami cibule a rýchlo opečenú v rozpálenej rúre.

Zabudnite na príbor, najlepšie chutí, keď ju trháte prstami a keď sa podelíte s priateľmi. Pri jednej iste nezostanete. Veselé Vianoce!

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].