Prečo stála toľko životov? V najkrvavejšej bitke 1. svetovej vojny úradovala chybná munícia

Za katastrofálnou bilanciu v počte mŕtvych v najkrvavejšej bitke prvej svetovej vojny, ktorá sa začala presne pred sto rokmi, sú aj chybné granáty. Iba prvý deň päťmesačných bojov si vyžiadal desiatky tisíc obetí.

Píše sa prvý júl 1916. Šesť hodín ráno. Pri rieke Somme v severnom Francúzku sa rozpútali boje, ktorý vstúpili do dejín ako najkrvavejšia bitka prvej svetovej vojny.

Britsko-francúzska ofenzíva nedokázala prelomiť nemeckú obranu a bitka bola 18. novembra 1916 ukončená. Prakticky bez výsledku. Straty na oboch stranách boli alarmujúce. Takmer 1,3 milióna obetí.

Jednodňový masaker

Iba počas prvých siedmich dní vypálili spojenci na nemecké pozície neuveriteľných 1,5 miliónov striel. Plán bol jednoduchý. Jediným útokom odlákať nemecké zálohy, prelomiť zákopy v dĺžke tridsať kilometrov a vytvoriť tak medzeru pre britské jazdectvo. Prepočítali sa.

Útok zahájilo asi hodinové britské ostreľovanie, po ktorom vyrazili vojaci na „územie nikoho“, aby dobyli nemecké zákopy. Akcia mala háčik. Väčšinou šlo o dobrovoľníkov bez skúseností so zákopovou vojnou. Nemci šikovne rozmiestili guľomety a za pomoci delostrelectva útočiacich Britov doslova zmasakrovali.

Na konci prvého dňa napočítali velitelia trinástich britských divízií 57 tisíc obetí . Len o čosi lepšie sa darilo piatim francúzskym divíziám, ktoré síce zajali tisícky Nemcov, no cieľ – obsadenie mesta Péronne – nesplnili.

Briti zaznamenali katastrofálne straty najmä v prvý deň vojny. Foto: Getty Images

Majstri špionáže a chybné granáty

Britský historik Peter Barton má na katastrofálnu bilanciu vysvetlenie. V nemeckých archívoch našiel dôkazy, že britská ofenzíva zlyhala pre chybnú muníciu a tiež vďaka nemeckej špionáži, ktorej sa ešte pred zahájením bitky podarilo zistiť podrobnosti o útoku. Podľa neho odhalili Nemci plány nepriateľa už vo februári 1916.

„Mali naozaj pozoruhodne vybudovanú informačnú sieť. Špióni zistili, že nepriateľ stavia cesty a spevňuje mosty. To bol prvý náznak, že sa čosi chystá,“ vysvetľuje Barton v trojdielnom dokumente BBC s názvom The Somme 1916: From Both Sides Of The Wire.

Cenné kúsky do nemeckej spravodajskej skladačky pribúdali s rastúcim počtom britských a francúzskych zajatcov. Každý z nich musel prezradiť svoje meno, hodnosť a regiment.

Desať týždňov pred bitkou pri Somme zajali Nemci britského seržanta, od ktorého sa dozvedeli rozpis celého britského delostrelectva! To im umožnilo dokonale sa pripraviť na útok. Prehĺbili zákopy, vybudovali betónové pozorovacie stanovištia, zintenzívnili komunikáciu.

Vynikajúca úroveň špionáže nebola to jediné, čo Nemcom na začiatku bitky hralo do karát. Ukázalo sa, že podstatná časť britskej munície, dodanej americkou firmou Schwab Betlehem Steel Co of America, bola chybná. Granáty po náraze nevybuchli.

Niektoré britské granáty vybuchli, veľká časť nie. Foto: Getty Images

Nastupuje tank

V nasledujúcich mesiacoch sa sily vyrovnávali. Bitka, ktorú až do nástupu jesene sprevádzalo krásne počasie, sa stala nekonečným preťahovaním s čiastkovými malými úspechmi na oboch stranách. Británia v septembri vytiahla ako prvá v dejinách jeden z veľkých tromfov. Tank.

S vývojom obrneného pásového vozidla začali Briti už na začiatku vojny. Veľký podiel na jeho zrodení mal vtedajší lord admirality a neskorší britský premiér Winston Churchill. Ustanovil osobitnú komisiu, ktorá mala vymyslieť niekoľko prototypov.

Tanky zapojili do boja 15. septembra 1916 v bitke o obce Flers a Courcelette. Tam, kde sa objavili, síce Briti dokázali postupovať, no na zásadný prielom bolo tankov málo. Tento nedostatok ešte zhoršovala ich značná poruchovosť. Z takmer päťdesiatich vozidiel bolo bojaschopných len 32, pričom podstatnú časť vyradili technické poruchy alebo nástrahy terénu.

Ofenzíva na Somme sa napokon skončila bez jednoznačného výsledku. Jesenné dažde premenili bojisko na more blata, ktoré znemožňovalo boj. Preto bola operácia v polovici novembra 1916 ukončená. Podarilo sa naplniť aspoň jeden z cieľov spojencov – viazať nemecké jednotky a odľahčiť situáciu Francúzom brániacim sa v ťažkých bojoch pri Verdune.

To sa im nakoniec podarilo, hoci takmer 11 mesiacov trvajúce boje pri Verdune boli – rovnako ako tie na Somme – obrovskými jatkami bez výrazného úspechu ktorejkoľvek z bojujúcich strán.

Spojenci získali prakticky iba zopár kilometrov územia pri bitke, ktorá si vyžiadala viac ako milión životov. Britská strana zaznamenala 480 tisíc mŕtvych a ranených, Francúzsko stratilo 250 tisíc mužov a Nemci zaznamenali stratu 540 tisíc vojakov – mŕtvych, zranených alebo nezvestných.