Niektoré učiteľky pri vzdelávaní študentov prekračujú učebné osnovy.

Prečo toľko učiteliek láme žiakov na sex? Nahrávajú im sociálne siete

Internetová komunikácia a "priateľstvá" na sociálnych sieťach môžu byť v prípade žiakov a učiteľov zradné.

Slovensko nedávno šokoval prípad 33-ročnej učiteľky Dany z Humenného, ktorá mala sexuálny pomer so svojím vtedy 12-ročným žiakom.

Pedagogičke, ktorá sa k činu priznala, hrozilo až 12 rokov väzenia. Napokon ju súd okrem trojročného zákazu pedagogickej činnosti poslal za mreže na štyri roky. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, pretože Humenčanka sa odvolala.

Danin prípad zďaleka nie je ojedinelý a učiteľky, ktoré rady vzdelávajú svojich zverencov v oblastiach na míle vzdialených od učebných osnov, pravidelne rieši Veľká Británia.

Šteklivé správy

Na začiatku bolo flirtovanie v triede, pridala sa konverzácia prostredníctvom e-mailu a sociálnych sietí. Po plese, na ktorom boli aktéri potúžení dávkou alkoholu, prišiel na rad sex. Takto sa začala „lovestory“ britskej učiteľky Sarah so sedemnásťročným študentom.

Tridsaťdvaročná Charlotte zasa poslala 14-ročnému chlapcovi tisíce oplzlých esemesiek. Keď mal pätnásť, podarilo sa jej dostať ho do postele. Zo školstva ju vyhodili.

Vydatá 49-ročná Yvonne zaplavovala žiaka kartičkami s odkazmi typu: „Predstava, že ťa nemôžem vidieť, hovoriť s tebou a byť s tebou, mi láme srdce.“

Aj 35-ročná odborná asistentka Helen dostala chuť na zajačika. Za aféru so 16-ročným žiakom dostala podmienečný trest. Pre zneužitie postavenia a dôvery jej zakázali prácu s deťmi.

Hoci sa donedávna predpokladalo, že britský zákon určený na ochranu školákov je zameraný najmä na krotenie chúťok mužov za katedrou, vyzerá to tak, že v triedach nie je o nič menej sexuchtivých učiteliek.

Podľa údajov britského oddelenia pre vzdelávanie boli minulý rok každý mesiac vyšetrovaní kvôli „nevhodnému vzťahu so študentmi“ v priemere dvaja pedagógovia.

Čítajte viac:

Kauza náruživej učiteľky: Toto dieťa zviedla

Túžba dominovať

„Otázka znie, prečo profesionálky riskujú svoju povesť a stratu živobytia tým, že sa zaplietajú s nezrelými dospievajúcimi chlapcami?“ pýta sa publicistka Chloe Combi.

A zároveň hľadá odpoveď: „Mám pocit, že v očiach niektorých učiteliek sa normalizuje vzťah staršej ženy s mladším mužom. Môže byť za tým aj naplnenie infantilnej túžby po moci a dominancii nad slabším partnerom.“

Učiteľka Sarah priznala, že obdiv, ktorý žala u mužskej časti jej študentov bol „tá najlepšia časť jej práce“. Dlhé hodiny strávené v škole vraj nahlodali jej spoločenský život a jediné ocenenie osobnosti sa jej dostalo v triede medzi tínedžermi.

Čítajte viac:

Priznanie učiteľky Dany: Ako som zviedla 12-ročného chlapca

Zradné sociálne siete

Ďalším faktorom, ktorý vedie k vzostupu nevhodných vzťahov medzi študentmi a učiteľmi, je podľa Chloe Combi všadeprítomnosť sociálnych médií. V dobe facebooku, instagramu, twitteru či blogov si učitelia so žiakmi môžu vymieňať obrovské množstvo do veľkej miery súkromných informácií o sebe.

Je bežné, že sa navzájom pridávajú medzi priateľov na sociálnych sieťach. Študenti majú takisto prístup k učiteľom prostredníctvom e-mailu a môžu ich kontaktovať prakticky kedykoľvek.

„Aj rozhovor súvisiaci so školou sa môže po pár drinkoch zvrhnúť úplne iným smerom,“ myslí si publicistka. „Je veľký rozdiel preberať esej o Hamletovi, alebo sa žiaka pýtať, akú farbu nohavičiek by vám odporučil.“

Napokon, každé podobné konanie aj tak vždy vyjde najavo. „Tínedžeri sú najmenej diskrétni ľudia na tejto planéte. Ak máte pomer so študentom, otázka neznie či, ale kedy sa to prevalí.“

Publicistka zdôrazňuje, že príbehy sexuchtivých učiteliek nie sú o nič menej závažné ako iné prípady sexuálneho zneužívania. „Na zneužitie detí sa musí nazerať rovnakým spôsobom bez ohľadu na to, či ho spáchala atraktívna 24-ročná učiteľka, alebo 50-ročný zanedbaný chlap,“ uzatvára Chloe Combi pre britský portál dailymail.co.uk.

  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].