Václav Klaus: Kto ho nahradí?

Predajca sexi oblečenia či ospanlivý senior: Kto nahradí Klausa?

Bude prvým mužom Česka obchodník s oblečením pre lolitky, modrý avatar či ospalý senior?

Stretnú sa Čech, Žid, Rakúšan, Japonec, Avatar a partia komunistov... Tak sa začína jeden z vtipov o kandidátoch na hlavu štátu, ktoré teraz kolujú u našich západných susedov. I táto anekdota vyjadruje rozčarovanie Čechov nad zoznamom ľudí, ktorí sa im rozhodli vládnuť. Plejáda súčasných i bývalých politikov, moderátorky, herečky a umelca potvrdzuje obavy z voľby budúceho prezidenta. V každom prípade, pre jedného z nich sa už o pár týždňov stanú Hradčany novým domovom.

Kto z koho?

Registráciu do historicky prvej priamej voľby prezidenta Českej republiky síce oficiálne stihlo dvadsať osobností, lenže zákonnú podmienku, teda podporu desiatich senátorov, dvadsiatich poslancov alebo 50-tisíc občanov v petícii predbežne splnilo len jedenásť z nich. Práve táto „prezidentská jedenástka“ by si mala zmerať sily v januárových voľbách.

Ani oni však ešte nemajú účasť v boji o prezidentské kreslo istú. Ministerstvo vnútra totiž začalo vo veľkom preverovať petičné hárky jednotlivých kandidátov a objavilo veľa chýb a nedostatkov. Kontrolovali podpisy a až ôsmi kandidáti mali problém s veľkým podielom „mŕtvych duší“. Reálne tak hrozí, že úradníci niektorých kandidátov z oficiálneho volebného zoznamu vyškrtnú.

Zatiaľ čo uchádzači o post hlavy štátu si diskvalifikáciu nepripúšťajú, neistotou žije tlačiareň, v ktorej sa budú vyrábať volebné lístky. „Hrozí, že budeme pracovať aj na Vianoce, navyše už takto je pre nás jedenásť kandidátov veľmi nešťastné číslo. Na rotačkách totiž tlačíme štyri, osem, šestnásť alebo dvadsaťštyri listov. Pre každého kandidáta jeden list plus krycí list a informačný leták, čo je trinásť listov spolu.

Prázdny žiadny zostať nemôže. Takže polygraficky ide o nepríjemný variant, ale vieme si s ním poradiť,“ potvrdila manažérka břeclavskej tlačiarne Moraviapress Markéta Dvořáková. Firma má už na skladoch 250 ton kvalitného papiera na prvé kolo. Aké mená budú na hárkoch stáť, by malo byť „teoreticky“ jasné do konca novembra.

Od Pitomia k dobrej víle

Podľa českých médií si post najneprijateľnejšieho kandidáta delia populisti Jana Bobošíková a Tomio Okamura. Bývalá europoslankyňa a novinárka kandiduje opakovane, prvýkrát si to vo farbách komunistickej strany vyskúšala pred piatimi rokmi. Ak by jej to nevyšlo, smútok by asi zapila pivom. Jej manžel je totiž najväčším dodávateľom sklených pollitrov.

To podnikateľ japonského pôvodu, ktorého český časopis Reflex prekrstil na „Pitomia“, sa vezie na víťaznej vlne. Aj keď niekoľkokrát v minulosti zdôraznil, že do politiky nejde, pretože si viac zarobí ako „úspešný podnikateľ“, najskôr vyhral v senátnych voľbách a teraz sa skúša vyšplhať ešte vyššie. Práve kvôli nemu sa v Česku akreditovalo hneď niekoľko japonských televíznych štábov. Politológovia však nad jeho kandidatúrou len krútia hlavou. Údajne najlepšie vystihuje Okamurove názory zásada: „Poviem čokoľvek, čo chcete počuť,“ a azda i preto nikdy nemal problém dostať sa do médií. Keď napríklad nabúral svoj Aston Martin za vyše 3,5 milióna korún, médiám dával suverénne na mieste rozhovory.

Mimochodom, podobne ako expremiér Jiří Paroubek aj Okamura má „záľubu“ v prekladateľkách, z ktorých sa časom stávajú ofi ciálne milenky. Okamura okrem turistického ruchu podniká ako reštauratér, obchodník s potravinami a prevádzkuje i jediný obchod s oblečením pre malé lolitky.

Za sivé myši v prezidentskej voľbe, naopak, médiá považujú Přemysla Sobotku, ktorého prezývajú Přemek Flaška, kresťanskodemokratickú europoslankyňu Zuzanu Roithovú, ponovembrového ministra hospodárstva Vladimíra Dlouhého, herečku a idealistku Táňu Fischerovú a syna uznávaného disidenta Jiřího Dienstbiera mladšieho. Straníckemu kandidátovi ODS Sobotkovi kritici vyčítajú predovšetkým to, že je takmer neviditeľný, pretože okrem skalných fanúšikov nikoho nezaujíma. Podobne je na tom i Roithová, ktorá tvrdí, že má ideálne skúsenosti, aby funkciu hlavy štátu zvládla. Je to lekárka, manažérka, bývalá ministerka, senátorka i europoslankyňa, ale jej názory nikto nepozná. Brusel je jednoducho príliš ďaleko.

To „dobrá víla“ Fischerová je známa predovšetkým ako herečka a dlhoročná moderátorka adventných televíznych koncertov s veľkým srdcom a čistými úmyslami. Podporuje ju Strana zelených, ale ako žena intelektuálka veľkú šancu na úspech nemá.

Avatar i ospalý senior

Naopak, dlhoročný člen KSČ Vladimír Dlouhý prekvapil. Po nežnej revolúcii sa z neho stal liberál, úspešný ekonóm, a tak nemal problém platiť brigádnikom za každý podpis na svojich kandidačných listinách. „Som rešpektovaný doma i vo svete, mám dobré kontakty, znalosť zahraničnej politiky a hovorím piatimi jazykmi,“ prezentuje sa sebavedomo na rozdiel od Dienstbiera mladšieho. Tomu sa predovšetkým vyčíta, že je „druhoradý politik“, trpené dieťa sociálnej demokracie.

Ľavicový politik s čistým štítom však nie je ani zďaleka taký charizmatický a zábavný ako Miloš Zeman. Práve tento politický dôchodca či „jazvec z Vysočiny“, ako rád o sebe hovorí, má tie najvyššie ambície. Láka voličov na „zaujímavý životný príbeh“. Niektorým možno imponuje Zemanov žoviálny a povýšený tón, lenže čo ak si ho ako fanúšik becherovky a silných cigariet neodpustí v reprezentatívnej úlohe prezidenta? Punc čistoty Zemanovi, paradoxne, neposkytla žiadna renomovaná osobnosť, ale zastrelený šéf podsvetia František Mrázek.

„Mlhovi (krycie meno pre Zemana, pozn. redakcie) peniaze nič nehovoria. On tak akurát chleba s masťou a tri uhorky a aby ho ľudia mali radi,“ sťažoval sa kedysi v odpočúvanom telefonáte. Zeman sa tým dodnes chváli.

A čo majú spoločné Václav Klaus, jeden z mála odsúdených členov bývalej KSČ Miroslav Štěpán, lobista a bývalý dlhoročný člen KSČ Miroslav Šlouf a český konateľ ruskej firmy Lukoil Martin Nejedlý? Všetci podporujú kandidatúru Miloša Zemana!

Neodškriepiteľne najviditeľnejším uchádzačom o prezidentský úrad je Vladimír Franz, jeho kandidatúra sa začala ako recesia a stal sa z nej celonárodný happening. Vzdelaný a inteligentný človek mnohých profesií klame telom, respektíve tetovaním. Médiá ho preto prekrstili na „avatara“. Tetovanie využil aj ako najoriginálnejší spôsob propagácie. Na internete sú Franzove oficiálne maľovanky, kde si kandidáta môžu záujemcovia vyfarbiť, ako len chcú! Z jeho minulosti kritici vyťahujú správy o tom, že sa kamarátil sa skínmi a s neonacistami. On to však razantne odmieta. Stoja za ním predovšetkým mladí ľudia, podľa Franza generácia nezaťažená minulosťou a predsudkami.

O podporu mladších voličov sa môže oprieť aj mimoriadne populárny Karel Schwarzenberg. Českú republiku vo svete preslávil kúzlom nechceného. Je výrečný, vtipný, často s veľmi trefnými, aj keď nie veľmi diplomatickými glosami. Problém je jeho vek. Sedemdesiatpäť rokov je i na knieža úctyhodné číslo. Jeho podriemavanie na dlhých politických rokovaniach je už legendárne. Tak ako fajka, s ktorou sa rád fotí.

Poľovník a najbohatší český politik s modrou krvou má však ešte jedného súpera. Expremiéra úradníckej vlády Jana Fischera. Za minulého režimu robil kariéru v KSČ a dnes sa chváli tým, že by nepodporil vládu s podporou KSČM. Schopný, nekonfliktný úradník, ktorý pôsobil i v Európskej banke pre obnovu a rozvoj, sľubuje, že si po zvolení o dvadsať percent zníži plat. Kritici mu vyčítajú, že jeho imidž priateľského politika je len účelová póza. Napriek tomu je to práve on, kto má aktuálne tú najväčšiu šancu zabývať sa na Hrade. Azda aj preto, že počas svojho premiérovania pôsobil solídnym dojmom a nič podstatné viditeľne neskazil.

Neistota

Komu volebný január zmení život, zatiaľ nie je a asi až do sčítania posledného hlasu jasné nebude. Rebríčky popularity sú totiž veľmi vrtkavé a mimoriadne „krutá“ volebná kampaň sa ešte len rozbieha. A to nielen na bilbordoch, ale predovšetkým prostredníctvom tvrdých výpadov jednotlivých kandidátov v priamych debatách, na internete, ale i v médiách. Nacvičené úsmevy pre fotoaparáty „valcujú“ senzačné odhalenia.

Rozhodovať tak bude predovšetkým odvaha, schopnosť zvládnuť tlak od konkurenčných kandidátov a štedrosť darcov. Jedenástka prezidentských „pretekárov“ sa na štartovej čiare ešte len formuje. Stávkové kancelárie dávajú najväčšie šance na víťazstvo expremiérovi Janovi Fischerovi. Stavia naňho aj väčšina tipujúcich. Druhým najväčším favoritom je Miloš Zeman.

Aktuálny objem vkladov stavených na nového prezidenta neprekročil desať miliónov korún, rozhodne však ešte porastie. Veď napríklad pri posledných voľbách do Snemovne v roku 2010 ľudia na ich výsledok stavili celkovo okolo dvadsať miliónov korún.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní