Povestná scéna: Film Titanic v réžii Jamesa Camerona s Kate Winsletovou a Leonardom DiCapriom v hlavných rolách získal rekordných jedenásť Oscarov.

Predmety vytiahnuté z Titanicu sú na predaj. Ak máte zbytočných 214 miliónov dolárov

Kto získa asi 5 500 artefaktov z ikonickej lode? V hre je aj slávny režisér James Cameron.

Predmety vytiahnuté z Titanicu v odhadovanej hodnote 214 miliónov dolárov sú na predaj. Americká spoločnosť, ktorá má právo na všetky záchranné práce v súvislosti s vrakom lode, je nútená pristúpiť k tomuto kroku, lebo sa dostala do finančných ťažkostí. Ako píše denník Daily Mail, medzi záujemcami o záchranu asi 5 500 artefaktov zo slávnej lode je aj režisér megaúspešného filmu Titanic James Cameron. Ten chce spolu so svojimi spoločníkmi zbierku presťahovať do Spojeného kráľovstva a vystaviť ju na verejnosti.

Loď snov

Vrak Titanicu sa podarilo objaviť v roku 1985. Onedlho práva na záchranné práce získala spoločnosť RMS Titanic, ktorá za posledných tridsať rokov absolvovala početné potápania na severe Atlantického oceánu do takmer štvorkilometrovej hĺbky. Na miesto, kde od apríla 1912 leží legendárna loď. Podarilo sa zachrániť úctyhodnú zbierku asi 5 500 artefaktov, ale verejnosť doteraz mala príležitosť vidieť len niektoré z nich. Väčšina sa nachádza zamknutá v skladoch v Spojených štátoch.

Oceánograf David Gallo, ktorý bol v roku 2010 na čele expedície mapujúcej miesto potopenia lode, mal nedávno príležitosť navštíviť tento sklad a neskrýval svoj obdiv. „Sú to skutočné poklady. Titanic má schopnosť zapôsobiť na ľudí ako žiadna iná loď v dejinách. Je symbolom prehnanej ľudskej pýchy,“ nadchýnal sa v rozhovore pre Daily Mail. „Keď zbadáte tieto predmety, naskakuje vám husia koža. Vyvolávajú vo vás mimoriadne silné emócie, prežívate príbeh Titanicu. Jedna vec je vidieť tieto veci na televíznej obrazovke, ale keď sa naživo pozeráte na sochu anjela z veľkého schodiska, nenechá vás to ľahostajným. Rozmýšľate o rukách, ktoré sa dotýkali anjela pri zostupovaní po schodoch.“

Práve preto sa David Gallo domnieva, že nastal čas na to, aby expozíciu sprístupnili verejnosti. „Bola to loď snov. Viacerí z cestujúcich v prvej triede ju využívali na jednoduchú prepravu cez Atlantický oceán. Ale pasažieri v tretej triede cestovali do Ameriky za novým životom. Každý predmet, každý list, každá fotografia vypovedá príbeh.“

Bankrot

Želanie oceánografa sa možno splní v najbližších rokoch a verejnosť naozaj uvidí vzácne predmety. Postarať by sa o to mal hviezdny tím okolo objaviteľa vraku Roberta Ballarda. Jeho súčasťou je aj režisér filmu Titanic James Cameron a dve mimoriadne uznávané britské organizácie - Kráľovská geografická spoločnosť a jedno z najvýznamnejších múzeí námorníctva na svete greenwichské National Maritime Museum. O čo teda ide?

Firma RMS Titanic sa dostala do vážnych finančných ťažkostí, keď jej materská spoločnosť Premier Exhibitions pre dlh prekračujúci desať miliónov dolárov vyhlásila bankrot. Ako informuje Daily Mail, na nedávnom pojednávaní v americkom Norfolku v štáte Virgínia Ballard v tichosti predložil plán, ktorý počíta s odkúpením artefaktov v odhadovanej hodnote 214 miliónov amerických dolárov a práv na budúce záchranné práce v okolí vraku.

Spolu s Cameronom a so spomínanými organizáciami chce objaviteľ vraku presťahovať kompletnú zbierku na Britské ostrovy a vystaviť ju tam. Za najvhodnejšie miesto na stálu expozíciu označuje staré lodenice Harold a Wolff v Belfaste. Práve tam totiž vybudovali „nepotopiteľnú loď“, ako sa Titanicu hovorilo. Už prvá plavba zo Southamptonu do New Yorku v apríli 1912 však vyvrátila tento mýtus o nezničiteľnosti plavidla, ktoré narazilo na ľadovú kryhu v severnom Atlantiku a porúčalo sa na morské dno. Zahynulo viac než 1 500 z 2 224 pasažierov na palube.

Zdroj blízky Jamesovi Cameronovi naznačil pre Daily Mail, že režisérovi osud artefaktov nie je ľahostajný a urobí všetko pre to, aby ich ochránil. „Viackrát sa potápal k vraku, aby získal zábery pre film,“ vysvetľuje nemenovaný zdroj. „Je citovo pripútaný k lodi, má peniaze a vplyv, aby takýto plán zrealizoval.“

Spoločnosť RMS Titanic prejavila odhodlanie zachrániť artefakty aj vrak pre budúce generácie bez toho, aby zverejnila podrobnosti. „Celá debata je v začiatočnej fáze, máme záujemcov z celého sveta. Zatiaľ môžeme povedať len toľko, že celú kolekciu predáme jednému záujemcovi,“ uviedol hovorca spoločnosti RMS Titanic. „Pre nás je najdôležitejšie nájsť niekoho s dostatkom prostriedkov na to, aby ochránil a uctil si spomienky ľudí, ktorí umreli na lodi.“

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček