Právnik Sergej Magnitskij zomrel v moskovskom väzení v roku 2009 za nevyjasnených okolností.

Prehovorila zdravotníčka z ruskej väzenskej nemocnice: Magnitského odsúdili na smrť

V obávanom ruskom väzení Matrosskaja tišina v Moskve naozaj zomierajú pacienti. O praktikách v zariadení prehovorila v rozhovore pre ruský portál lente.ru bývalá zdravotníčka, ktorá tam pracovala takmer tri roky. Žena, ktorej portál kvôli bezpečnosti zmenil meno na Oľga, pôsobila vo väzenskej nemocnici aj v čase, keď tam zomrel právnik Sergej Magnitskij. Muža sa podľa nej nikto ani len nepokúšal zachrániť.

Izolačka s pacientmi nakazenými tuberkulózou, nepodávanie liekov, neodborný a ignorujúci personál, samovraždy na dennom poriadku. Takto vyzerá podľa bývalej zamestnankyne život v nemocnici vyšetrovacej väznice Matrosskaja tišina, v ktorej v roku 2009 zomrel za nejasných okolností bývalý audítor britského investičného fondu Hermitage Capital Sergej Magnitskij. Hoci oficiálnou príčinou bolo zlyhanie srdca, v skutočnosti podľa zdravotníčky právnika zabila ignorácia personálu a hrubé zanedbanie starostlivosti.

„Magnitskij mal pred smrťou veľké bolesti a zúfalo bil do stien i dverí miestnosti, v ktorej bol zatvorený. Nikto mu však nepomohol. Zdravotník, ktorý mal v ten deň službu sa tváril, akoby sa nič nedialo,“ opisuje osudové momenty bývalá zdravotníčka.

Magnitskij, ktorý upozorňoval na korupciu vo vysokých štátnych kruhoch a napokon ho poslali do väzenia za daňové úniky, nebol jedinou obeťou praktík v zariadení. Zdravotníčka Oľga povedala ruskému portálu lenta.ru aj o ďalších okolnostiach.

Čítajte viac:

Smrť ruského právnika je záhadou, jediného obvineného zbavili viny

Predpis liekov je malý sviatok

Každý nový väzeň musí prejsť vstupnou prehliadkou, ktorá zahŕňa okrem založenia karty so základnými údajmi aj odber krvi a testy na HIV, žltačku a tuberkulózu. Ak v prípade tuberkulózy odpovie odsúdený kladne na otázky, či je alebo bol v minulosti nakazený, automaticky ho pošlú do miestnosti pre potenciálne nakazených touto infekčnou chorobou. Bez ohľadu na to, že v skutočnosti môže byť úplne zdravý.

Pacienti dostanú lieky na predpis lekára, čo sa deje iba vo výnimočných prípadoch. Keďže liekov je nedostatok, nie na každého sa ujde. Bez ohľadu na to, že niektoré medikamenty treba užívať pravidelne, napríklad tie na epilepsiu.

Ľudia na odpis

Osobitnou kapitolou je podľa Oľgy čakanie na lekárov. Ak má pacient napríklad záchvat alebo mu praskne slepé črevo a potrebuje okamžitú operáciu, ošetrovatelia nemôžu robiť nič. Na lekárov, najmä chirurgov, sa čaká celé hodiny. Dôvod pritom často býva veľmi banálny – lekár jednoducho pozerá futbal. „Alebo príde k pacientovi opitý,“ šokuje Oľga. Vinu potom nesú ošetrovatelia.

Väzni v celách často páchajú samovraždy, alebo si aspoň rôznym spôsobom ubližujú, aby sa dostali do nemocnice. Podrežú si žily, ale na krik spoluväzňa nikto neodpovedá. Dozorca búchanie na dvere ignoruje. „Pokusy prezerať si žily boli vo väznici na dennom poriadku. Väzni často zomreli priamo v cele. Alebo sa obesili, to však bolo menej časté,“ pokračuje Oľga.

Podľa bývalej zdravotníčky sú väzni pre zamestnancov ako odpad. „Keď umrú, jednoducho ich odpíšu zo zoznamu.“ Stalo sa, že pacient zomrel pre neposkytnutie potrebného lieku, o ktorom zdravotník tvrdil, že mu ho dal. Ampulku s liečivom potom jednoducho vylial do umývadla a do karty zapísal, že liek bol pacientovi poskytnutý.

Neoficiálny trest smrti

Oľga bola v Matrosskej tišine aj v čase, keď tam zomrel Sergej Magnitskij. Skonal po necelom roku, hoci bol podľa slov zdravotníčky po príchode úplne zdravý. „Všetci vedeli, že má veľa zdravotných problémov, no nevšímali si ho,“ povedala Oľga.

Zdravotnícky personál navyše často nemá potrebné vzdelanie. V čase Magnitského smrti mal službu vyštudovaný zubný technik, ktorý by aj tak pomoc poskytnúť nevedel. „Mal problémy s pankreasom, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Jednoducho ho odsúdili na smrť,“ dodala zdravotníčka.

Informácie pochádzajú z portálu idnes.cz.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní