Prekliata krajina: Jedol africký diktátor svojich politických oponentov?

Zo Stredoafrickej republiky prichádzajú správy o bizarných zločinoch. Krajina je nimi známa ešte od čias okázalej diktatúry Jeana-Bédela Bokassu.

Od roku 2013 zúri v Stredoafrickej republike občianska vojna, ktorá si už vyžiadala tisíce ľudských obetí. Kresťanské aj moslimské milície podľa pozorovateľov vraždia civilistov, znásilňujú ženy a údajne zaznamenali aj prípady kanibalizmu.

Bohužiaľ nie je to prvý raz, čo obyvatelia ťažko skúšanej krajiny zažívajú podobné traumy. Niektorí Stredoafričania si ešte pamätajú vládu Jeana-Bédela Bokassu, jedného z najkrutejších a najokázalejších afrických diktátorov 20. storočia. Tento armádny dôstojník prišiel k moci po vojenskom prevrate v roku 1966 a v Stredoafrickej republike nastolil vládu teroru.

Pre kriminálnikov, ale aj politických oponentov mal vždy poruke exemplárne tresty, na svedomí mal dokonca vraždy školákov a povrávalo sa aj o jeho kanibalizme. Vraj v chladničke mal mäso svojich politických oponentov a podával ho dokonca zahraničným návštevám. Podľa ďalších tvrdení mŕtvymi telami obetí kŕmil svoje levy a krokodíly.

Foto: wikipedia.org

Viac šťastia ako rozumu

Počas opakovaných procesov v osemdesiatych rokoch ho síce pre nedostatok dôkazov zbavili najbizarnejších obvinení, ale napriek tomu dodnes pretrvávajú pochybnosti o vládcovom duševnom zdraví. Ako rástla Bokassova moc, celkom totiž strácal súdnosť.

Najprv sa vyhlásil za doživotného prezidenta, potom za cisára. Okázalá korunovácia v roku 1977 ho vyšla na 20 miliónov dolárov, diamantová koruna mala hodnotu 5 miliónov dolárov. O dva roky ho zvrhli francúzske špeciálne jednotky.

Pozrite si video z korunovácie:

Hoci za spáchané zločiny ho v spomínaných procesoch odsúdili na smrť, zachránila ho všeobecná amnestia. Umrel v roku 1996 na slobode v rodnej krajine vo veku 75 rokov.

Stredoafrická republika akoby na bizarné zločiny bola predurčená. V súčasnom konflikte okrem miestnych ozbrojencov dopúšťajú aj príslušníci medzinárodných mierových síl.

Akým nechutným obvineniam musia čeliť zahraniční mierotvorcovia, čítajte v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].