Pohreb Eleny Baltačovej: Na rozdiel od ostatných zabila tenistku choroba - rakovina pečene.

Prekliate hry? Aktérov londýnskej olympiády kosila smrť ako na páse

Tri roky od londýnskej olympiády nežije už šestnásť športovcov, ruský tréner ani kaskadér z otváracieho ceremoniálu.

Šestnásť športovcov, tréner ruských volejbalistiek aj britský kaskadér, ktorý pri slávnostnom otváracom ceremoniáli skákal z vrtuľníka prezlečený za Jamesa Bonda. Všetci boli pred tromi rokmi súčasťou olympijských hier v Londýne, nikto z nich už nie je na svete. Pritom vek športovcov sa pohyboval od 20 do 43 rokov. Neboli to žiadni starci.

Pri 10 568 športovcoch, ktorí pri Temži v lete 2012 bojovali o slávu a olympijské medaily, to pre niekoho možno nie je príliš vysoké číslo, no v porovnaní s predchádzajúcimi olympiádami predsa len zaráža.

Rovnako ako skutočnosť, že len tri obete zomreli na chorobu či bez vonkajšieho zásahu. Zvyšní odišli zo sveta buď dobrovoľne, alebo zahynuli pri havárii, demonštrácii a rukou vraha. Boli londýnske hry prekliate? Alebo ide len o nevídanú náhodu?

Balykinovú našli v lese

Zvláštnu skutočnosť si všimol server World Sports Informations, keď sa pred pár dňami v bieloruskom lese pri dedine Starina neďaleko Minska našlo telo 31-ročnej šprintérky Julie Balykinovej. „Zabalené do plastovej fólie a pokryté machom,“ uviedol k prípadu hovorca vyšetrovacieho výboru Sergej Kabakovič.

Balykinovú, ktorá v Londýne štartovala v behu na sto metrov a v štafete a rok nato dostala dvojročný zákaz štartu za doping, zavraždil priateľ, stavebný robotník Dimitrij, o tri roky mladší, po tom, čo sa napriek vyhrážkam rozhodla opustiť ho.

Pár týždňov so samotou bojoval, no potom vzal kladivo a Juliu údermi do hlavy zavraždil. K ohavnému činu sa priznal, len si nevedel spomenúť, kam presne telo ukryl. Policajti museli prehľadať 30 štvorcových kilometrov, kým ho konečne objavili.

Vrahov najala svokra

Násilnou smrťou zišiel zo sveta aj thajský strelec Jakkrit Panichpatikum. Vraždu si objednala jeho svokra. Keď už nemohla zniesť, ako Jakkrit neustále mláti jej dcéru Nithiwadee a dokonca obe deti. Po jednom z napadnutí skončila Thajčanova manželka v nemocnici a strelec putoval za mreže.

Práve vtedy sa v hlave manželkinej matky zrodil diabolský plán. Najala si profesionálneho zabijaka a keď Jakkrita pustili, štyrmi ranami ho rozstrieľal v jeho čiernom Porsche.

„Odkedy sa vrátil z Londýna, bolo s ním na nevydržanie,“ uviedla pre online periodikum Samuitimes objednávateľka vraždy Surang Duangjindaová, keď sa po výsluchu policajtom priznala. Všetku vinu chcela vziať na seba, no podľa vyšetrovateľov sa na príprave vraždy podieľala aj jej dcéra.

Surang čin nijako neľutovala. „Berte to ako lekciu pre všetkých ďalších násilníkov,“ vyhlásila. Jakkritova matka jej vraj dokázala odpustiť, no otec len utrúsil jedovatú poznámku: „Želám neveste dlhý život, aby mala dostatok času zistiť, čo je to peklo.“

Francúzsky čierny marec

Najčernejším poolympijským dňom z hľadiska počtu obetí zostáva tohtoročný 9. marec. Pri natáčaní reality šou francúzskej televízie sa na severozápade Argentíny v provincii La Rioja zrazili dva vrtuľníky. Tie mali za úlohu previezť celebrity do drsného terénu a tam zohnať nejaké jedlo.

Šou hneď odložili a tí, čo prežili, odleteli domov. Pri havárii zahynulo desať ľudí vrátane troch francúzskych športových hviezd. Jachtárka Florence Arthaudová na olympiáde v Londýne neštartovala, no boxer Alexis Vastine áno.

Rovnako plavkyňa Camille Muffatová, ktorá sa domov vrátila ako olympijská víťazka na krauliarskej štvorstovke. Pre otca francúzskeho boxera Alaina Vastina to bola dvojnásobná rana.

Dva mesiace predtým stratil pri autonehode v Normandii dcéru Celie. Teraz musel pochovať syna. „To nie je fér. Stratiť dve deti v priebehu dvoch mesiacov. Hovoril som si, že to predsa nie je možné. Prečo zase my. Sme prekliata rodina,“ žialil v krátkom interview pre francúzsky televízny kanál Tele.

Vlastnou rukou

Ukončiť život dobrovoľne sa rozhodla ruská džudistka Jelena Ivaščenková aj mladý austrálsky boxer Billy Ward. „Nebojím sa umrieť. Bojím sa nežiť,“ napísal na sociálnej sieti v máji 2013 pästiar, ktorý tvrdo makal na farme svojich rodičov.

Málokto tušil, že trpí ťažkými depresiami. Samovraždu spáchal tri týždne po dvadsiatych narodeninách. Je najmladší v našom zozname. Aký spôsob odchodu si zvolil, médiá neuviedli.

Ivaščenková sa rozhodla vyskočiť z 15. poschodia. „Nemala na to jediný dôvod,“ tvrdil jej tréner Vladimír Elčaninov. Podľa niektorých sa vraj nedokázala vyrovnať s neúspechom v Londýne.

Na predchádzajúcej olympiáde v Pekingu 2008 brala striebro, medaily sa potom dočkala aj na majstrovstvách sveta. Pred Londýnom si verila, no tam vyhorela.

Na stupeň víťazov nedosiahla. Jej prvá trénerka Tatiana Ivašinová vraj dôvod pozná. „Problémy s láskou a v práci. So športom to nemalo nič spoločné. Volala mi krátko predtým, než skočila. Povedala len, že život je pre ňu príliš ťažký. Vravela som jej, že prídeme za ňou, no už bolo neskoro,“ vyznala sa Ivašinová pre server ru-fact.com.

Športový neúspech vraj mohol stáť aj za samovraždou ruského trénera volejbalistiek Sergeja Ovčinnikova. Necelé tri týždne po olympiáde, kde Rusky vypadli vo štvrťfinále s Brazílčankami, sa na sústredení svojho klubu Dinamo Moskva v Chorvátsku obesil v hotelovej izbe.

„Ukončiť život po prehre v športe? To je hlúposť. Jasné, zbabrali sme olympiádu, ale povedzte mi jediný dôvod, prečo by sa s tým chlap ako on nedokázal vyrovnať,“ snažil sa pre RSN Radio vyvrátiť špekulácie podobného typu bývalý ruský tréner Vladimir Kuzutkin.

Prečo sa tak Ovčinnikov rozhodol, však zostalo záhadou. Len šéftréner mužského výberu Vladimir Alekno poznamenal: „Bral olympiádu veľmi osobne. Veľa fajčil, málo hovoril. Videl som, ako ťažko sa s vypadnutím vyrovnával.“

Smrť na mori

Americký jachtár Trevor Moore aj jeho britský kolega Andrew Simpson, ktorého prezývali Bart podľa animovaného hrdinu známeho seriálu, zahynuli na mori. Moorovo telo sa nikdy nenašlo, len prázdna loď pri brehoch Miami. Simpson zahynul počas tréningu na Americký pohár, keď sa katamarán s ním na palube prevrátil neďaleko zálivu pri San Franciscu.

Pod vodou strávil desať minút, napriek enormnej snahe posádky sa nepodarilo zachrániť ho. Nehoda obrala o život aj juhoafrického horského cyklistu Burryho Standera. Počas tréningu ho na ulici zrazil taxikár.

„Žiadny rodič by nikdy nechcel vidieť dieťa ležať na ceste a pritom vedieť, že už mu niet nijakej pomoci. V živote neexistuje horší moment,“ smútil otec Charles Stander na stránkach servera bikeradar.com.

Len Sutton

Rok po Londýne umrel aj britský kaskadér Mark Sutton, jedna z hviezd otváracieho ceremoniálu londýnskych hier. Odvážlivec, ktorý spoločne s falošnou kráľovnou Alžbetou prezlečený za Jamesa Bonda skočil počas otváracieho ceremoniálu z helikoptéry na štadión. Život ho stála vášeň ku skydivingu.

Trinásť mesiacov nato sa bývalý dôstojník britskej armády zabil vo švajčiarskych Alpách pri skoku z vrtuľníka z výšky tritisíc metrov. Zahynul po náraze do horského terénu. Na náročnej akcii sa zúčastnilo dvadsať skydiverov, nikomu inému okrem neho sa nič nestalo.

Viniť Londýn či hviezdy asi nepripadá do úvahy. Nešťastia sa športu nevyhýbajú. Posledná zimná olympiáda v Soči sa ešte nezačala a už mala prvú obeť. Pri nesení olympijského ohňa zahynul po infarkte 73-ročný športový riaditeľ s pochodňou v ruke.

Taliansky veslár Arrigo Menicocci sa nevrátil z olympiády v Melbourne 1956. Priamo v uliciach mesta ho zabilo auto. A to nehovoríme o mníchovskej tragédii z roku 1972, keď pri teroristickom útoku zahynulo jedenásť izraelských športovcov.

„Londýnsky“ počet obetí je napriek všetkému nezvykle vysoký. Započítať by sa teoreticky dal aj jeden z divákov, ktorý počas cyklistických súťaží na tamojšom velodróme umrel na toalete na infarkt. Dva dni po tom, čo v londýnskom olympijskom parku novinársky autobus zrazil a usmrtil cyklistu.

Osmičky a štvorky

Čo na nezvykle vysoký počet úmrtí hovorí numerologička Daniela Paculíková z vesti.sk? Hrá v tom nejakú rolu aj čas konania londýnskych hier?

„Z pohľadu akejkoľvek akcie je dôležitý jej začiatok. Oficiálny začiatok londýnskej olympiády bol síce 27. júla, no britská kráľovná hry otvárala až pár minút po polnoci, teda 28. júla. A osmička je spolu s číslom 4 vždy spojená s tragédiami,“ vraví.

„S výnimkou dvoch športovcov, ktorí skonali predčasne, mali všetci v dátume narodenia viacnásobné číslo 4. Ich smrť je však súhrnom viacerých faktorov,“ dodáva.

Podľa nej počet úmrtí nie je náhoda. „Taký vysoký počet by sa mal brať ako vážny signál, že so svetom športu dávno nie je čosi v poriadku. Olympijské hry sa odklonili od svojho prvotného zámeru a hrami absolútne nie sú. Ide v nich predovšetkým o biznis a rivalitu.

Buď si toto upozornenie zodpovední vezmú k srdcu a začnú oživovať pôvodný zámer hier, alebo sa môžeme dočkať nepríjemnejších udalostí s celosvetovým dosahom,“ domnieva sa.

A čo hovorí na konkrétne prípady? Jediný zo šestnástky obetí, ktorému čísla prorokovali nevyhnutnú potrebu celoživotnej rovnováhy, je podľa Paculíkovej Francúz Alexis Vastine. „Nezvolil si však optimálne nasmerovanie. Smrť nikdy nepríde ako blesk z jasného neba. Človek má množstvo upozornení a je len na ňom, či tieto signály ignoruje, alebo si ich všimne.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].