Bostonský maratón, to sú podvodníci aj veľkí víťazi. Rosie Ruizová v roku 1980 oklamala svet, keď chcela víťazstvo za vozenie sa v metre. Vľavo bežec Clarence DeMar, ktorý vyhral sedem pretekov a ten posledný dokonca ako 41-ročný.

Pretekárka v metre: Bostonský maratón si pamätá škandály i rekordy

Nevyhli sa mu blamáže ani veľké osobné víťazstvá. Pozrite si zaujímavosti z chronológie najstaršieho novodobého maratónu na svete.

Keď v roku 1897 vybehlo osemnásť vytrvalcov v americkom Massachusetts na bežeckú trasu, zrejme im nenapadlo, že práve začali písať históriu najstaršieho maratónskeho behu na svete. Odvtedy sa beh koná každoročne v tretí aprílový pondelok. V Massachusetts oslavujú štátny sviatok Patriots' Day, ktorým si Američania pripomínajú prvé bitky v americkej vojne za nezávislosť.

Kelleyho smoliarsky vŕšok

Hoci má maratón prívlastok bostonský, prebieha v ôsmich mestách a obciach – Hopkinton, Ashland, Framingham, Natick, Wellesley, Newton, Brookline a Boston. Štart je v Hopkintone a cieľová páska na námestí Copley Square vedľa bostonskej Verejnej knižnice.

Najstarší maratón na svete sa zároveň radí medzi najnáročnejšie. Bežci musia zdolať newtonské kopce a najmä ich poslednú časť Heartbreak Hill v blízkosti Boston College. Vŕšok dostal meno v roku 1936 od reportéra Jerryho Nasona po tom, čo John Kelley na newtonských kopcoch predbehol konkurenta Tarzana Browna a potľapkal ho po chrbte. Práve Heartbreak Hill sa mu však stal osudným a náskok pred Brownom napokon stratil.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti z chronológie najstaršieho novodobého maratónu na svete.

1897 – Bostonský maratón sa bežal po prvýkrát a zúčastnilo sa ho osemnásť bežcov. Od roku 1900 sa koná už aj s medzinárodnou účasťou1901 – legalizovalo sa stávkovanie a vznikli prvé fotografie z behu 1916 – víťazstvo na preteku si po prvýkrát zaknihoval domáci bežec, Bostončan Arthur Vincent Roth 1918 – maratón bol zrušený, namiesto toho sa v Bostone bežala štafeta 1920 – disciplína Boston Classic sa stala olympijským pretekom 1921 – nový traťový rekord s časom 2:18:57 sa podaril Američanovi Frankovi Zunovi 1922 – predchádzajúci rekord prelomil Američan Clarence DeMar, ktorý trať zabehol za 2:18:10. Ako jediný v histórii maratónu vyhral sedemkrát. V roku 1930 zvíťazil naposledy, pričom sa stal vo veku 1941 najstarším šampiónom.1935 – preteky vyhral legendárny americký maratónec Johnny Kelley 1957 – zvíťazil Kelleyho menovec John J. Kelley 1972 – bolo zrušené obmedzenie pre ženy a na Bostonskom maratóne mohli oficiálne štartovať už aj bežkyne. Zaujímavé je, že ženy si skúšali vytrvalosť aspoň nesúťažne. V roku 1966 maratón dokončila Bobbi Gibbová. 1979 – Američan Bill Rodgers zlomil vlastný traťový rekord a zaknihoval si tretie víťazstvo 1980 – rodáčka z Kuby Rosie Ruizová sa postarala o škandál, keď po jej triumfe vyšlo najavo, že časť trasy absolvovala metrom. 1986 – Austrálčan Robert De Castella a Nórka Ingrid Kristiansenová ako prví víťazi dostali finančnú odmenu 1990 – Gelindo Bordin bol prvým olympijským víťazom, ktorý vyhral aj Bostonský maratón 1996 – Nemka Uta Pipping sa stala trojnásobnou víťazkou 2005 – Keňanka Catherine Ndereba si pripísala štvrtý titul šampiónky 2006 – Robert Cheruiyot z Kene pokoril predchádzajúci rekord o sekundu a priklepol si druhé víťazstvo na Bostonskom maratóne. Zopakoval ho aj ďalšie dva roky po sebe.

Zdroje: stuff.co.nz, boston.com, wikipedia.org


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní