Prezidentská milosť pre vraha?

Korunný svedok sa už bojí o život a tisíce Čechov oslavujú – český prezident Zeman vážne uvažuje o milosti pre Jiřího Kajínka. Čo na to viacnásobný vrah?

V Česku sa blížia prezidentské voľby a je jasné, že kampaň bude naozaj “vražedná.” Úradujúci pán pražského Hradu už oznámil, že sa pokúsi svoj post znovu obhájiť. Zhruba v tom istom čase zároveň vyrukoval s prekvapivým vyhlásením: „Vážne uvažujem o udelení milosti pre pána Kajínka. Je vo väzení už 20 rokov a existujú dôvodné pochybnosti o jeho vine.” Reč je o najznámejšom českom vrahovi Jiřím Kajínkovi, ktorý si vo väzení odpykáva doživotný trest za viacnásobnú nájomnú vraždu. Aj keď je to nebezpečný recidivista, dokázal okolo seba vytvoriť takú auru, že petíciu za jeho prepustenie už v minulosti podpísali tisícky ľudí. Veľa Čechov vrátane investigatívnych novinárov totiž pochybuje o jeho vine, aj keď mu doživotný trest viackrát potvrdil aj Najvyšší súd.

Je to náhoda?

Napriek intenzívnemu popíjaniu je Miloš Zeman stále jedným z najinteligentnejších a najskúsenejších českých politikov. Veľmi dobre vie, čo mu vynesie priazeň verejnosti a neštíti sa pracovať aj s úplnými klamstvami. Podľa právnika Tomáša Němečka je aj jeho úvaha o omilostení Kajínka len hrou na voličské city. Pre portál Eurospravy.cz sa vyjadril, že Zeman v skutočnosti najslávnejšiemu českému trestancovi udeliť milosť nechce. Potrebuje len odviezť pozornosť od svojich posledných afér – či už to bolo detské porno v jeho počítači alebo odložená návšteva USA. Zároveň odmieta úvahy o tom, že by Kajinkov prípad bol justičným omylom:

„Je to najpreverovanejší prípad v Českej republike. Niekoľkokrát sa populisticky dostal až na Najvyšší súd a vždy ho po podrobnom preverovaní zamietli… Kajínek je egocentrický, psychopatický, profesionálny vrah odsúdený po veľmi starostlivom dokazovaní.”

O úprimnosti prezidentových pohnútok pochybuje dokonca aj Kajínkova advokátka Klára Long Slámová. Mil Zeman opakovane používa meno Jiřího Kajínka pri cestách za svojimi priaznivcami, ale za celé roky pre jeho prípad nič neurobil. Preto sa budem jeho vyjadreniami zaoberať až vtedy, keď to bude myslieť skutočne vážne a milosť mu udelí.”

Podobnosť so Slovenskom

Prípad Kajínka pripomína slovenskú kauzu Cervanová. V oboch prípadoch opakovane rozhodlo o vine niekoľko sudcov vrátane Najvyššieho súdu. Stále však existuje nemalá časť spoločnosti a novinárov, ktorí vidia v oboch kauzách významné pochybenia policajných vyšetrovateľov a označenie nevinných za vrahov. Kajínek však nebol žiadne neviniatko ani pred svojim doživotným odsúdením za viacnásobnú nájomnú vraždu.

Problémy so zákonom mal už ako tínedžer a väzenské pyžamo si prvýkrát obliekol v roku 1982 za vykradnutie chaty. Neskôr sa postavil pred sudcu aj za ďalšie vlámačky do bytov, nedovolené ozbrojovanie a ohrozenie verejného činiteľa.

Najviac ho však preslávili jeho štyri úteky z väzenia, legendárnym sa stal najmä jeho útek z najstráženejšej českej väznice Mírov. Prekonal mreže, hlbokú priekopu, vysokú stenu s ostnatým drôtom a akoby zázrakom ho netrafila žiadna z guliek, ktoré po ňom pálili dozorcovia. Takýto kúsok sa nikdy žiadnemu inému väzňovi nepodaril. Policajti ho našli až po mesiaci intenzívneho pátrania v byte päťnásobného vraha Ludvíka Černého.

Strach o život

Pre bežného človeka, ktorý pozná Kajínka len z médií, je ľahké popliesť si jeho prípad s nejakým sympatickým filmovým hrdinom. Najmä, keď on sám už 20 rokov trvá na svojej nevine a aj rešpektovaní novinári majú pochybnosti. Napríklad známy reportér Jozef Klíma: “Neviem, či je vinný alebo nevinný. Ale nadobudli sme pocit, že tie vraždy neprebehli tak, ako to tvrdí vyšetrovanie.” Dokonca dodal, že ak by sa slávny trestanec dostal na slobodu a nemal kde bývať, rád ho na začiatok ubytuje u seba…

Ale korunný svedok v Kajínkovom procese má celkom iné pocity. „Ak by mal vyliezť von, tak bude stopercentne špekulovať nad tým, ako ma odbachnúť a to tak, aby na to nikto neprišiel… Keď si ešte spomeniem, ako nad nami stál a chladnokrvne do nás strieľal len preto, že mu za to zaplatili… Takýto človek má dostať milosť? Veď to nie je len nejaký zlodejíček ale chladnokrvný vrah,” vyhlásil Vojtěch Pokoš.

Na súde proti Kajínkovi svedčil, pretože bol jedným z troch ľudí, ktorých chcel najznámejší vrah popraviť a len v jeho prípade sa mu to nepodarilo. Aj keď dostal tri guľky do nohy, ruky a zadku, akoby zázrakom prežil. Jiří Kajínek sa už po 20 rokoch na slobodu veľmi teší. Jeho slová citovala česká televízia Prima: „To by bol naozaj zázrak… Mám slzy v očiach. Keby to dopadlo dobre, veľmi by som si to vážil.”

Prípad Kajínek

Kauza má scenár typický pre mafiánske vraždy z divokých deväťdesiatych rokov. V roku 1993 sa český podnikateľ Štefan Janda vydal na schôdzku do plzeňských Borov. Mal sa tam stretnúť s inžinierom Lebedom, ale v skutočnosti ho tam čakal Kajínek. Jandu sprevádzali dvaja osobní strážcovia – bratia Julián a Vojtěch Pokoš. Kajínek na nich okamžite začal strieľať a celkovo dvanásť vypálených rán prežil len Vojtěch.

Jeho kľúčové svedectvo mnohí ľudia spochybňujú, pretože ide o viacnásobného rómskeho recidivistu. Obžaloba však mala ešte šesť ďalších svedkov. Kajínek sa k vražde nikdy nepriznal a ani vdova po zavraždenom Jandovi si nemyslí, že strieľal on. Stále pretrvávajú špekulácie o tom, že samotní plzeňskí policajti boli v tom čase prepletení s mafiou a celý prípad sa stal úplne inak. Najvyšší súd však opakovane Kajínkovo odsúdenie odobril.


  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní