V plnej paráde: Španielska infantka Cristina s obžalovaným manželom Iñakim Urdangarinom.

Princezná bez paláca: Podvody manžela môžu vyjsť španielsku infantku draho

Španielskej princeznej Cristine hrozí, že pre finančnú spreneveru manžela stratí nielen palác za milióny.

Mladšia dcéra španielskeho vládnuceho páru Cristina sa možno bude musieť vrátiť domov k rodičom. Pre finančný podvod jej manžela totiž hrozí, že im exekútor siahne na luxusné sídlo, v ktorom spolu so štyrmi deťmi bývajú. To však nie je všetko - do aféry, ktorá otriasa už dlhší čas kráľovstvom, má byť zapletený aj samotný panovník Juan Carlos. A Španieli sú prekvapení, že sudca doteraz neobvinil infantku Cristinu.

Konfiškácia paláca

Kráľ v mene celej rodiny vyčiarkol jej manžela Iñakiho z jej radov. Dokonca už nefi guruje ani na ich ofi ciálnej internetovej stránke a neobjavuje sa na ofi ciálnych akciách. Od švagra sa dištancuje aj korunný princ Felipe s princeznou Leticiou, zrejme pre obavy, že ak by panovník musel pre škandál abdikovať, sympatie verejnosti by mohol stratiť aj nástupnícky pár. To, čo stráca princezná Cristina, je však oveľa viac. Možno príde o strechu nad hlavou, o manžela a rodinu či o výsady spojené s titulom.

Justícia údajne uvažuje o konfi škácii jej rezidencie v Barcelone, v ktorej býva sedem rokov. Dôvod? Manžel aristokratky Iñaki Urdangarin nemôže alebo nechce vyplatiť kauciu, ktorú mu uložili pri vyšetrovaní jeho korupčnej aféry. Príslušný vyšetrovací sudca José Castro požaduje uhradenie sumy 8,2 milióna eur. Spoločné sídlo prominentných manželov, Palacio Pedralbes, má mať hodnotu okolo šesť miliónov eur.

Palacio Pedralbes: Súd vyhlásil, že ak manžel infantky Cristiny nezaplatí kauciu, nie je vylúčené, že mu zhabú majetok. Foto: Profimedia.sk

Kompromitujúce maily

Finančná aféra zaťa kráľa Juana Carlosa stále vyráža Španielom dych. Súdy Urdangarina a jeho bývalého obchodného partnera Diega Torresa obviňujú, že charitatívnu nadáciu využili na to, aby získali verejné peniaze z rozpočtu regiónu Baleárske ostrovy, Valencia a previedli na súkromné konto do daňových rajov. Podľa obžaloby sa dopustili podvodu, sprenevery a falšovania úradnej listiny. Kráľovstvo finančne podvádzali od roku 2004 do roku 2007, čerpanie financií odôvodnili využitím na športové a turistické aktivity. Hrozí im trest odňatia slobody vo výške niekoľko rokov.

Navyše, Torres sa cíti zneužitý, prirovnáva sa k obetnému baránkovi a hrozí, že zverejní dvesto kompromitujúcich mailov. Okrem iného vraj majú dokázať, že kráľ bol do machinácií jeho zaťa priamo zapletený. Torresov advokát Manuel González Peeters sebavedome vyhlásil, že ak sa všetky informácie dostanú na verejnosť, kráľovský dom „navždy zmizne“.

Odôvodnenie kaucie

Zloženie kaucie vo výške viac ako osem miliónov eur požaduje štátna prokuratúra ako zábezpeku, že v prípade odsúdenia dostane spreneverené peniaze naspäť. Ak do stanoveného času nebude kaucia zložená, príde formálne vyzvanie sudcu. Práve po ňom môže prísť príkaz na zhabanie majetku. Podľa Urdangarinovho právneho zástupcu Maria Pascuala Vivesa by „nevyznelo dobre, ak by zložil takúto sumu“. Podľa neho nejde totiž o nič iné ako „zámerné nespravodlivé ochudobnenie a ožobračenie“ jeho mandanta.

Spor Urdangarina a kráľovskej dcéry Cristiny so spoluobžalovaným Torresom robí ich situáciu ešte riskantnejšou. Ten sa totiž vyjadril, že hlavným zodpovedným za neuveriteľný škandál je Iñaki, bývalý hádzanár národného tímu, do ktorého sa infantka pred rokmi osudovo zamilovala. Po svadbe sa z neho stal vojvoda z Palmy. Manželia zas hádžu všetku vinu na Torresa.

Podozrivý kráľ

Niekdajší kolega olympionika tvrdí, že práve Urdangarin sa „rozhodol, umožnil a všetko sfalšoval“ tak, aby nadácia Nóos slúžila na spreneveru a presun štátnych peňazí na súkromné kontá. Ako dôkaz ponúka už spomínanú veľkú zásobu mailov.

Len nedávno pritom odovzdal sudcovi Castrovi nové dokumenty, ktoré sú zaťažujúce i pre nemeckú princeznú Corinnu zu Sayn-Wittgenstein. Žena, ktorej má mailová pošta takisto poškodiť, je v krajine známa ako milenka kráľa Juana Carlosa a dôvod jeho pretrvávajúcej manželskej krízy. Po zverejnení milostnej aféry s ním vraj prestala kráľovná Sofi a komunikovať.

V mailoch majú byť aj dôkazy, že Urdangarin sa z pochybného obchodovania nestiahol ani v roku 2006 po dôraznom ultimatívnom požiadaní kráľa Juana Carlosa. Namiesto toho tam nastrčil svojho človeka a všetko pokračovalo po starom. To by bol zároveň dôkaz, že kráľ o všetkom vedel a nekonal.

O zaťových podozrivých finančných transakciách vraj vedel aj kráľ Juan Carlos. Foto: Profimedia.sk

Obvinia aj princeznú?

Svojimi odhaleniami dostal Torres do rečí aj osobného sekretára oboch princezien Carlosa Garciu Revenga, a tým aj samotné kráľovské dcéry Elenu a Cristinu. Po tom, ako sa dostal k nový dokumentom, sudca Castro rozšíril vyšetrovanie aj naňho. Predvolal ho spolu s opätovnou pozvánkou na súd pre Urdangarina koncom februára do Palmy de Mallorca.

Podľa informovaných to nebude mať jednoduché, keďže nebol len sekretár, ale aj „pokladník nadácie“, ako priznal advokát obžalovaného športovca. Pre mnohých Španielov ostáva už dlhšie nepochopiteľné, prečo doteraz nebola obžalovaná ako jediná z piatich členov vedenia nadácie Nóos infantka Cristina.

Pozícia niekoľkonásobnej matky, ktorá s rodinou žije od aféry viac-menej v USA, je celkovo zložitá. Stojí pred dilemou - kráľovská rodina alebo manžel? Cristina sa s ním nemusí rozviesť, ale bude zrejme nútená, ak ho úrady pošlú za mreže, vzdať sa titulu, postavenia a zvykať si na oveľa bežnejší život ako doteraz.

Vyšetrovanie sprenevery pokračuje. Iñaki a Cristina zatiaľ prišli o „svoju“ ulicu v Palme de Mallorca. Ulica pomenovaná po vojvodovi Iñakim teraz nesie názov La Rambla.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní