Aligátor: Miloš Zeman má so svojím predchodcom podobný ústretový vzťah k putinovskému Rusku i pohŕdanie mediálnym svetom. Teraz chce za veľvyslankyňu na Slovensku vymenovať Klausovu manželku Líviu.

Prostoreký Zeman môže skomplikovať návrat unesených Češiek

Prezidentská funkcia vrátila Miloša Zemanana výslnie. Žiadna zásadná zmena sa však nekoná.

V prezidentskom kresle síce nie je ani mesiac, no stihol už predviesť celý svoj arzenál. Urážlivé bonmoty i povahu starého jazveca, ktorý nešetrí protivníkov. Odvážne stratégie, krátku pamäť, ale i povahu vtipkára, čo v nevhodnom čase žartuje na nevhodné témy. Ľudového štátnika, ktorý chce zo svojho platu splácať český dlh, a nebabre sa s novinármi.

Reč je o historicky prvom prezidentovi Česka zvolenom priamo občanmi - Milošovi Zemanovi. Politológovia si zatiaľ netrúfajú odhadnúť, či ľudí s odznakmi „Hanbím sa za svojho prezidenta“ bude v dôsledku jeho svojráznych aktivít pribúdať, alebo ubúdať.

Dvojsečná zbraň

Keď arabská satelitná televízia Al-Džazíra zverejnila správu o Zemanovom víťazstve, nezabudla zdôrazniť jeho odpor k islamu. Na ilustráciu citovala Zemanove staršie výroky, že „nepriateľom je anticivilizácia obývajúca územie od severnej Afriky až po Indonéziu. Žijú v nej dve miliardy ľudí a financovaná je z predaja ropy a z predaja drog“ či „umiernený moslim neexistuje, rovnako ako umiernený nacista“.

Slová plné nenávisti sa teraz vrátili českej hlave štátu ako bumerang a môžu sa jej poriadne vypomstiť. Hoci nielen jej. Prezidentova nediplomatická výrečnosť môže skomplikovať vyjednávania o návrate dvoch mladých Češiek do vlasti, ktoré pred časom uniesli neznámi ozbrojenci v Balúčistane, rizikovej časti Pakistanu. Podľa niektorých pozorovateľov je otázne, či by sa prezident s vyhraneným názorom na islam mal vôbec angažovať v ich záchrane.

Keďže únos dvoch Češiek je za riekou Moravou ostro sledovaný, populista Zemanovho typu si zrejme nemohol nechať ujsť príležitosť predviesť sa v novej funkcii. Mal sa stretnúť s veľvyslancom Pakistanskej islamskej republiky a poslal osobný list svojmu pakistanskému kolegovi Ásifovi Alí Zardárímu. Zostáva iba dúfať, že jeho angažovanie sa neskončí tragédiou.

Nadstranícky? Iba slová

Zeman rýchlo zabudol aj na sľubovanú nadstraníckosť. Na zjazd niekdajšej domovskej strany ČSSD letel štátnym vrtuľníkom a jednoznačne naznačil, že si v najbližších voľbách praje víťazstvo sociálnej demokracie. Ako prezident všetkých občanov stihol tiež uraziť malé strany. Povedal, že sú „politickou burinou, ktorá rýchlo rastie“.

„Podobne hovoril o menších opozičných stranách Adolf Hitler. Moje obavy z mocenskej politiky Miloša Zemana rastú. Čakám už len, kedy ‚nadstranícky‘ prezident doplní, že tejto buriny sa treba rázne a dôsledne zbaviť, aby neprekážala v budovaní žiarivých zajtrajškov,“ reagovala na prezidentove slová europoslankyňa Zuzana Roithová.

Nadstranícky: Miloš Zeman prišiel na ostravský snem bývalej domovskej strany ČSSD vrtuľníkom a vyjadril prianie, aby vo voľbách víťazila.Foto: Profimedia.sk

Boje na všetkých frontoch

Nezmenený zostal aj Zemanov postoj k médiám, s ktorými už roky vedie vojnu. Výnimkou bol prezidentský súboj s Karlom Schwarzenbergom, keď potreboval ich podporu. Dnes opäť hovorí, že sú „ostrovom negatívnej deviácie s tým, že sa zameriavajú na vymývanie mozgov, na mediálnu masáž a na manipuláciu s verejnou mienkou“. Niektorým médiám odmieta poskytovať rozhovor a zdá sa, že i hradné tlačové konferencie sú rezervované len na správne otázky, vopred konzultované s hovorkyňou.

Otázky, čo sa mu nepozdávajú, zvykne zmietnuť zo stola útokom a urážkami na adresu novinárov. „Moja žena už nepracuje, pretože povinnosti prvej dámy budú zapĺňať jej čas do takej miery, že na štandardný pracovný pomer nebude mať čas,“ uviedol pred pár dňami. A vzápätí si neodpustil duchaplný dodatok: „Je to otázka zodpovedajúca bulvárnej televízii a ja vám za ňu ďakujem.“

Podobne reagoval aj na otázku týkajúcu sa jeho dcéry Kateřiny. Zeman síce povedal, že sa prispôsobila a má individuálny plán. No svoj príhovor uzavrel obligátnym: „Ďakujem vám za, ako obvykle, inteligentné otázky.“

Hlava štátu ako verejne činná osoba pritom nemá problém iba s rodinou, ale aj s odpoveďami na otázky týkajúce sa financovania prezidentskej kampane. On sám ani jeho volebný štáb stále nedokázali uspokojivo vysvetliť, odkiaľ zobrali peniaze na nákladnú politickú agitáciu.

Zemanovi na kampaň údajne prispela firma, ktorú vlastnia politici ODS, ale aj kontroverzný slovinský bankár Štefan Loncnar. Ten v Česku žije od roku 1989 a v minulosti už pomáhal mafiánskemu bosovi Františkovi Mrázkovi. V roku 2009 prispel na rozjazd vtedy začínajúcej strany TOP 09 na čele s Karlom Schwarzenbergom.

Fenomén Zeman

Zaujímavé je, že v internetovom veku nemá český prezident ani vlastnú doménu, kde by prezentoval svoje postoje a názory. Po zadaní adresy zeman. cz vás to automaticky presmeruje na reklamnú stránku spoločnosti predávajúcej obuv a doplnky pre hasičov, vojakov do náročného terénu. Na adrese miloszeman.cz čaká používateľov internetu ešte väčšie prekvapenie.

Automaticky sú presmerovaní na stránky Zemanovho hlavného rivala z prezidentskej voľby Schwarzenberga. Vlastníkom domény je člen TOP 09 Imrich Masliš, ktorý pripúšťa, že si adresu zaobstaral kvôli zárobku.

Aj keď si Zeman nekladie servítku pred ústa, bojuje s médiami a príliš sa nestará o sebaprezentáciu vo virtuálnom svete, stále môže počítať s podporou verejnosti. Popularita na začiatku jeho mandátu prekročila päťdesiatpercentnú hranicu, čo je takmer dvojnásobne viac, ako mal jeho predchodca Václav Klaus pred odchodom z funkcie. Porovnávať to, samozrejme, nemožno, keďže Klausov záver vo funkcii poznamenali unáhlené amnestie, ostré výroky na adresu nebohého Václava Havla či podpora Zemana v prezidentskej kampani.

Zdá sa tak, že nový český prezident nie je len tvárou mobilných telefónov. Tým urobil reklamu na konci prvého kola prezidentskej voľby, keď v živom vstupe napodobňoval útočiaceho aligátora s odvolaním sa na to, že používa aparát rovnakého mena. Jeho oficiálny portrét s výzvou Pripime si s Milošom donedávna lákal návštevníkov internetového obchodu ponúkajúceho alkohol.

Právnikom Hradu sa web podarilo zablokovať, podobná iniciatíva však zrejme nenechá na seba dlho čakať. Napokon, prezidentova náklonnosť k alkoholu je všeobecne známa a ani on sám sa ňou netají. Hoci pred pár mesiacmi priznal, že obľúbenému bylinnému nápoju z Karlových Varov už neholduje. „Odvtedy, čo jej výrobcovia zvýšili obsah cukru, ju už piť nesmiem. Radšej si dám slivovicu,“ zveril sa Zeman médiám. Slivovicu mu vraj ponúkla aj manželka po víťazstve v prezidentských voľbách.

Ľudový prezident? Nie celkom

So Zemanovou popularitou to však nie je také jednoduché. Stačí si spomenúť, ako voľba hlavy štátu rozdelila českú spoločnosť a nesympatie medzi prívržencami dôchodcu z Vysočiny a bohéma so šľachtickou krvou sú citeľné dodnes. Zatiaľ čo medzi niektorými špekulantmi je Zemanov prezidentský portrét „hitom“, mnohé školy sa rozhodli nevyvesiť ho.

Zeman tak visí asi len v každej desiatej škole, väčšina má vo svojich priestoroch trvalo umiestnený iba štátny znak a nemieni na tom nič meniť. „Školský zákon ani žiadna iná vyhláška nedáva povinnosť umiestňovať v triedach či v škole portrét hlavy štátu. Je to len historicky daný výraz úcty k hlave štátu,“ komentoval situáciu hovorca českého ministerstva školstva Marek Zeman. Kancelária prezidenta sa k tomu nevyjadrila.

Podobne zaryto mlčí aj pri otázke týkajúcej sa prezidentovho sídla. Hoci sa Zemanovci rozhodli, že v komplexe Pražského hradu zaberú Lumbeho vilu s dvesto štvorcovými metrami, kde predtým býval i Klaus, v čase našej uzávierky stále bývali v prenajatom panelovom byte na sídlisku v mestskej časti Stodůlky. Podľa všetkého sa čaká na drobné, bližšie nešpecifikované stavebné úpravy.

Zdá sa však, že na luxusné ubytovanie si nová hlava štátu nepotrpí. A nielen na to. So Zemanom sa do prezidentskej kolóny vrátila domáca značka. Kým jeho predchodca Klaus dával prednosť nemeckému Audi, Zeman jazdí štandardnou továrenskou škodovkou. Podobne skromnú hlavu štátu majú azda len Uruguajci - ich prezident José Mujica jazdí do práce chrobákom z osemdesiatych rokov minulého storočia, býva v polozbúranej chatrči a deväťdesiat percent platu dáva na charitu.

Niečo podobné má v pláne aj Zeman - tretinu výplaty chce dávať na splácanie štátneho dlhu. Plánuje založiť prezidentský fond, do ktorého môžu prispievať všetci, čo túžia znižovať štátny dlh z vlastného vrecka. Dodajme, že Zeman po nástupe do funkcie dostáva 186 300 českých korún v hrubom, čo je zhruba 7 452 eur. K tomu treba pripočítať ďalších 173 300 českých korún, necelých sedemtisíc eur, čo je viacúčelová paušálna náhrada.

Zeman je v Česku fenomén - po rokoch života v ústraní na Vysočine sa dokázal vrátiť na výslnie. Je to však stále ten istý politik, len o čosi starší.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní